IRQ - Al Bay’ah

L-29RPV

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

L-29RPV - iracký bezpilotný prostriedok vytvorený na báze cvičného lietadla L-29 Delfín. Na českom a slovenskom internete som našiel toto (originál stránky bol v dobe vkladania príspevku nefunkčný):


Citace :

L-29 RPV



Technicky nejzajímavější obměnou L-29 je nepochybně bezpilotní bojový letoun L-29 RPV (Remotely Piloted Vehicle), který byl zkonstruován v Iráku. Irák od ledna 1968 do dubna 1974 odebral celkem 78 kusů L-29. V roce 1998 irácký režim oznámil, že vyvinul bezpilotní prostředek určený pro výcvik protiletadlového dělostřelectva, tedy létající terč. OSN však měla oprávněné podezření, že skutečný účel tohoto letounu je jiný, a tak vyslala do oblasti inspekční tým, jehož členem byl i český odborník Ing. Vojtěch Vala. Panovaly obavy, že po zákazu vývoje balistických raket delšího dosahu chce Irák získat alternativní metodu přepravy zbraní hromadného ničení. Jestliže pod křídlo letounu L-29 je možné umístit dvě palivové nádrže o objemu 150 litrů, pak tam lze stejně dobře instalovat také nádrže pro chemické nebo biologické zbraně a zařízení pro jejich rozprašování. Inspekce potvrdila, že Iráčané skutečně vyvinuli bezpilotní verzi L-29. Pozornost inspektorů vzbudily zejména některé zajímavé přístupy Iráčanů, které byly vynuceny embargem na dovoz pokročilých technologií. Irák musel vystačit s velmi omezenými prostředky a s ohledem na tato omezení lze L-29 RPV hodnotit jako pozoruhodně vyspělý projekt. Svou roli jistě hrála i skutečnost, že mnozí iráčtí vědci studovali vědu o automatickém řízení na univerzitách v bývalém Československu.


L-29 RPV vznikl přestavbou standardního L-29. Oba kokpity dostaly neprůhledné kryty, z obou byla vymontována sedadla a na jejich místo přišly řídící systémy se servomotory, které byly převzaty z čínských balistických raket nebo protilodních střel. V přední kabině bylo šest servomotorů, které ovládaly křidélka, směrovku, brzdy, nouzovou brzdu, plynovou páku a palivový kohout. V zadní kabině byly další tři servomotory, z nichž jeden ovládal výškovku, druhý fungoval jako záložní ovladač nouzové brzdy a třetí se staral o vyvážení kormidel. V zadní kabině se nacházel také vlastní autopilot, jednotka pro přenos dat a záložní baterie. Také všechny tyto prvky byly převzaty z čínských řízených střel. Antény pro přenos dat byly umístěny na spodní části trupu. Pro vizuální komunikaci sloužily čtyři videokamery. Dvě byly umístěny v přední kabině; první snímala celou palubní desku a druhá byla zaostřena na umělý horizont. Třetí kamera v přídi stroje snímala prostor před letounem a čtvrtá za štítkem překrytu kabiny snímala přirozený horizont. Pozemní řídící systém se skládal ze tří částí. Vlastní řídící stanice nesla název ALAMAK a byla kompletně převzata ze systému italských létajících terčů. V ní seděl pilot a dva pomocní operátoři. Dále pak pozemní stanoviště tvořil zdroj elektrické energie a komunikační vůz s anténami. Stanice ALAMAK měla dosah kolem 100 km, ale v praxi se uskutečňovaly lety do vzdáleností 50 až 70 km.


V době inspekce byly hotovy tři letouny L-29 RPV, na dalších třech se pracovalo a sedmý sloužil jako létající laboratoř. Dalších deset kusů bylo připraveno k přestavbě. Je nutno objektivně konstatovat, že inspektorům OSN se nepodařilo najít přímý důkaz, že by Irák skutečně plánoval nasazení L-29 RPV jako nosičů zbraní hromadného ničení. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by celý program sloužil pouze pro vývoj létajících terčů. Odborníci se vesměs shodují, že L-29 RPV měl být jakousi ???střelou s plochou dráhou letu pro chudé“, přinejmenším s konvenčními výbušninami. Vzhledem k povaze iráckého režimu nelze pochybovat, že by se nijak nerozpakoval letouny nasadit i se zbraněmi chemickými nebo biologickými. V každém případě byly L-29 RPV vyhodnoceny jako ohrožení. 10. prosince 1998 během operace Desert Fox bylo letiště Tallil bombardováno britskými letouny Tornado, které (pravděpodobně) všechny bezpilotní Delfíny zničily.



Zdroj citácie: www.hitechweb.szm.sk
URL : https://www.valka.cz/IRQ-Al-Bay-ah-t47026#183989 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ďalšie informácie k prostriedku sú na stránke http://www.letectvi.cz/letectvi/Article2413.html .Celkom bolo vyrobených tri (štyri) kusy prostriedku, ďalšie boli v rôznom štádiu rozpracovanosti- Celý projekt bol zlikvidovaný pri náletoch amerického a britského letectva na konci roku 1998.
IRQ - Al Bay’ah - Zkušební L-29 zařazený do programu L-29RPV na základně Samara East. Ostatní letadla byla uložena v hangáru v pozadí (foto Ing. Vojtěch J. Vala, http://www.letectvi.cz/letectvi/Article2413.html)

Zkušební L-29 zařazený do programu L-29RPV na základně Samara East. Ostatní letadla byla uložena v hangáru v pozadí (foto Ing. Vojtěch J. Vala, http://www.letectvi.cz/letectvi/Article2413.html)
URL : https://www.valka.cz/IRQ-Al-Bay-ah-t47026#184019 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Okrem článku v LK 5/2003 sa dalšie informácie objavili aj v správe Iraqi Survey Group z roku 2004


Podla zverejnených informácie sa projekt L-29RPV (Al-Bayah) začal v roku 1997 na leteckej základny al-Rašid ale po nejakej nehode sa presunul na základnu Al-Mutasím (Samarra East).
Podla informacii sa tri L-29tky doškali prestavby, jeden bol technologický demonštrator a tri dalšie boli k dispozícii na prestavbu.
Podla informacii z ISG sa projekt skončil v roku 2001 kvoli nešpecifikovaním technickým problémom.


Pravdepodobní účel:
A) Cviční terč pre Irackú PVO
B) Prieskumní prostriedok (battlefield reconnaisance)
C) Návnada pre americké stihačky (decoy)
D) nosič WMD


Projekt skončil asi aj preto že L-29 boli po tolkých rokoch už dolietané a nebolo efektívne plitvať na ne financie a čas.


zdroj: správa ISG na www.globalsecurity.org
URL : https://www.valka.cz/IRQ-Al-Bay-ah-t47026#253829 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more