Main Menu
User Menu

Military history website

BB - Littorio

Littorio class

Classe Littorio

     
Název:
Name:
Littorio
Originální název:
Original Name:
Classe Littorio
Kategorie:
Category:
bitevní loď
Období výroby:
Production Period:
DD.10.1934-DD.06.1942
Přehled vyrobených plavidel:
Summary of Built Boats:
R. N. Littorio / R. N. Italia
R. N. Vittorio Veneto
R. N. Roma
R. N. Impero 1)
Uživatelské státy:
User states:

Poznámka:
Note:
také známá jako třída Vittorio Veneto

1) nedokončena a sešrotována
Zdroje:
Sources:
https://it.wikipedia.org/wiki/Classe_Littorio


upravil: FiBe (14-JAN-2020)
URL : https://www.valka.cz/BB-Littorio-t26630#95481Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Článek na valce.cz
https://www.valka.cz/newdesign/v800/clanek_127.html
URL : https://www.valka.cz/BB-Littorio-t26630#35676Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Později něco přidám o konci těchto bitevních lodí
URL : https://www.valka.cz/BB-Littorio-t26630#42712Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Kapitulace italského loďstvaViceadmirál Carlo Bergamini, velel loďstvu jenž 09.09.1943 nemířilo do žádné bitvy, ani domovského přístavu, ale aby kapitulovali. Vypluli z přístavu La Spezia / , všechny poškozené lodě potopili. Hodinu po vyplutí obsadily přístav silné německé jednotky.

Viceadmirál velel lodím z La Spezia a Janova. Vlajkovou lodí svazu byla R. N. Roma dále pluli sesterské lodi R. N. Vittorio Veneto a R. N. Italia (dřívější R. N. Littorio – littorio znamené liktorský svazek, tj. svazek prutů se sekerou – symbol italského fašismu, loď byla přejmenována 25.07.1943), doprovázené lehkými křižníky R. N. Eugenio di Savoia, R. N. Raimondo Montecuccoli, R. N. Attilio Regolo a osmi torpédoborci. U západního pobřeží Korsiky se k nim připojila eskadra křižníků viceadmirála Bianchetiho, svaz byl složen z lehkých křižníků R. N. Giuseppe Garibaldi, R. N. Emanuele Filiberto Duca d'Aosta a R. N. Luigi di Savoia Duca degli Abruzzi a dvou torpédoborců a vyplula z Janova. Po setkání nabral svaz kurs na jih.

Němci samozřejmě nechtěli nechat loďstvo svého bývalého spojence přejít na druhou stranu. V té době byl byl velitelem německých námořních sil v Itálii viceadmirál Wilhelm Meendsen-Bohlken. Úkolem zadržet a zničit lodě byl pověřen maršál Hugo Sperrle, velitel Letecké armády 3, ten předal rozkaz 2. letecké divizi, operující v jižní Francii a ta zase určila, aby útok provedla Bombardovací eskadra 100, jenž sloužila na Letecké základně Istres u Marseille / . Tato eskadra měla ve výzbroji letadla Dornier Do 217 K-1 a Dornier Do 217 K-2 s dostatečným akčním rádiem, a byla vyzbrojena i novými zbraněmi – dálkově řízenými bombami typu FX-1400 Fritz X. Ta je dlouhá 3 metry a vážila 1.400 kg z čehož 350 kg připadlo na výbušnou nálož.
Letadlo vypouští bombu ve výšce 3.600 až 5.700 metrů, což zaručovalo konečnou rychlost pádu 244 m/s. Pilot po vypuštění bomby sledoval její let a operátor řídil rádiem její pád na cíl. Letecké stíhací eskadře velel major Bernhard Jope.

Podle radiové depeše později svaz změnil kurs na dnešní Anábu v Alžírsku. Kolem 16 hodiny začala první vlna náletů, bez velkého úspšchu, druhá vlna byla uspěšnější. Jedna z FX zasáhla vlajkovou loď R. N. Roma mezi druhou přední věží a velitelským můstkem a vybuchla v podpalubí. Přední strojovna byla vyřazena a R. N. Roma plula jen setrvačností, v podpalubí se začal šířit požár a za pár minut dosáhl skladišť střeliva. Nastal výbuch který zničil přední část lodě, tehdy zahynul celý velitelský sbor včetně admirála Bergaminiho. Loď R. N. Italia byla také zasažena, ale mohla pokračovat v plavbě. Velení italského loďstva převzal viceadmiral Oliva na lehkém křižníku R. N. Eugenio di Savoia. Nedaleko Bone / se italské loďstvo setkalo s britskou eskadrou, která je doprovodila na Maltu, kde zakotvilo.
URL : https://www.valka.cz/BB-Littorio-t26630#43110Version : 0