USA - Mk-46

Mark 46

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Mk-46


Vývoj torpéda Mk-46 zahájila společnost Aerojet Electro Systems v roce 1958 jako reakci na zavedení výkonnějších ponorek do výzbroje sovětského námořnictva. Výroba první sériové verze Mk-46 Mod 0 začala roku 1963, do operační služby u amerického námořnictva byla zavedena o tři roky později. V roce 1964 začal vývoj modernizované varianty Mk-46 Mod 1, která byla do výzbroje přijata roku 1967. Na začátku sedmdesátých let se objevila verze Mod 2 s novým autopilotem a systémem HATS (Helicopter Attack Tactical System) pro použití na vrtulnících. Modernizace na standard Mod 3 měla umožnit nasazení těchto torpéd v mělkých vodách. Tato varianta však byla zrušena ve prospěch zavedení nového typu torpéda - Mk-50 Barracuda. Mod 4 byla úprava pro použití ve zbrani Mk-60 CAPTOR (enCAPsulated TORpedo). V roce 1972 došlo k zahájení modernizace na standard Mod 5, jež měla překlenout období než bude k dispozici potřebné množství torpéd Mk-50. Do výzbroje byly Mk-46 Mod 5 zaváděny od roku 1984. Mod 6 byla další modifikace typu Mod 4, tento projekt však byl zastaven v roce 1990. O šest let později se rozeběhl program SLEP pro prodloužení životnosti, který taktéž zahrnoval další modernizační prvky.


Torpédo Mk-46 je primárně určeno k ničení ponorek a lze ho odpalovat jak z lodí, tak i vrtulníků a letounů. Zbraň je modulární koncepce - skládá se ze čtyř hlavních částí, které mohou být, např. v případě poruchy, vyměněny, aniž by se ovlivnila funkčnost ostatních. Za příďovou částí torpéda se nachází hlavice Mk-103 a tříštivo-trhavou náplní, za ní je umístěna střední část torpéda, kterou v podstatě tvoří plášť, v němž je umístěna kapalná pohonná látka. Torpédo by mělo být schopno zasáhnout cíl vzdálený 11 km a ponořený v hloubce 15 m nebo v hloubce 455 m, dosah torpéda se pak sníží na 5,5 km.


Celkem bylo vyrobeno zhruba 25.000 kusů torpéda Mk-46, které do své výzbroje zařadilo US Navy a námořnictva dalších států: Austrálie, Belgie, Brazílie, Egypt, Francie, Indonésie, Írán, Izrael, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Maroko, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Pákistán, Peru, Portugalsko, Řecko, Saudská Arábie, Španělsko, Taiwan, Thajsko, Turecko a Velká Británie.



Technicko-taktická data (Mk-46 Mod 5)
Délka: 2 600 mm
Průměr těla: 320 mm


Hmotnost: 231 kg


Dosah: 5,5 až 11 km (v závislosti na hloubce cíle)


Rychlost: 45 uzlů
URL : https://www.valka.cz/USA-Mk-46-t10834#149253 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Mk.46 shazované z vrtulníku SH-2 Seasprite na padáku
URL : https://www.valka.cz/USA-Mk-46-t10834#34296 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

a jeho náčrtek
URL : https://www.valka.cz/USA-Mk-46-t10834#34297 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more