Main Menu
User Menu

Military history website

Masic, Milan

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Milan Mašić (13 Mar 1884 - ?)


6 Sep 1939: Promoted to Brigadni General
10 Sep 1939 - 12 Sep 1940: Commander of Infantry, Vrbaska Division District
12 Sep 1940 - Apr 1941: Deputy Commander, Dravska Division District


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Masic-Milan-t68212#239620Version : 0