Main Menu
User Menu

Military history website

Mirkovic, Dragomir

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Dragomir Mirković (17 Jul 1891 - 1981)


10 Oct 1938 - 27 Mar 1941: Commander of Infantry, Drinska Division District
1 Dec 1938: Promoted to Brigadni General
27 Mar 1941 - 15 Apr 1941: Chief of the Royal Court


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Mirkovic-Dragomir-t68247#239658Version : 0