Main Menu
User Menu

Military history website

Nenadovic, Sima

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Sima Nenadović (15 Sep 1888 - 1953)


28 Jun 1936 - 1 Dec 1938: Chief of Section II, Ministry of the Army & Navy Adjutant’s Office
1 Dec 1938: Promoted to Brigadni General
1 Dec 1938 - 28 Jun 1939: Judge, Supreme Military Tribunal
28 Jun 1939 - 1940: Chief of the Adjutant’s Office, Ministry of the Army & Navy


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Nenadovic-Sima-t68300#239843Version : 0