Neštovice

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Clanek : www.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#2029 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dovoluju si k článku doplnit, že virus pravých neštovic patří mezi nejsnáze zneužitelné agens určené pro výrobu biologických zbraní (ať pro válečné či teroristické použití). Ing. Míka ve své knize Současný terorismus zmiňuje scénář, ve kterém skupina očkovaných teroristů převlečených za skupinu zahradníků ošetřujících veřejnou zeleň v nákupním centru rozšíří obyčejnými zahradními postřikovačů aerosol obsahující vysoce patogenní kmen pravých neštovic. Okamžitě na místě (v době vrcholící nákupní horečky - např o vánocích) se může nakazit tak 2-5 tisíc lidí. Tito dále předtím než se podaří odhalit podstatu jejich onemocnění a umístit je v karanténě infekčního oddělení nakazí dalších asi 20 tisíc lidí atd... než se epidemiologům podaří odhalit zdroj epidemie a zavést hromadné očkování epidemie dávno překročí hranice státu a stává se z ní pandemie, kteá hrozí světovým rozšířením. I bez ohledu na to že smrtnost vysoce patogenního kmene může překročit u neočkované polpulace až 90-100% ekonomické, politické a sociální důsledky tohoto činu jsou nepředstavitelné.
A navíc, pokud se někomu podaří získat kvalitní kulturu viru pravých neštovic (což by byl asi nejcitlivější bod celé akce vzhledem k tomu, že se pravé neštovice se již přirozeně nevyskytují - zásluha českého epidemiologa Prof.Rašky, který v Světové zdravotnické organizaci zavedl globální program eradikace neštovic...) může s dostatečným know-how pomocí cenově dostupných prostředků vyrobit neomezené množství tekutiny, která se dá ve formě aerosolu, tekutiny nebo kontaminovaných předmětů snadno rozšířit na kterémkoli veřejném prostranství... Buďme k sobě upřímní, mnohé teroristické skupiny jako je Al-Kajda nebo Om-šinrikjó disponují dostatečně vzdělanými odborníky, kteří jsou schopni tento postup uskutečnit. A navíc není nic snažšího než pašovat přes hranice bilogické agens - v dobře uzavřené nádobě s vhodným roztokem a při nízké teplotě vydrží živé téměř neomezeně dlouho a žádný detekční systém, celníci či psi ho neodhalí. Za těchto podmínek totiž může putovat zamaskované za cokoli, např. kvalitní potravinářkou surovinu (třeba sojovou omáčku).
Vzhledem k těmto okolnostem je spíše divné, že se zatím žádný pořádný útok pomocí biologických zbraní neuskutečnil, nechce se mi totiž věřit že by čelní představitelé teroristických skupin měli dost rozumu aby věděli, že puštění tohoto džina z láhve by mohlo za určitých podmínek znamenat globální katastrofu...
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#29866 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

nj jenže kdyby se to rozšířilo globálně, tak kdo by na tom byl líp-obyvatelé vyspělých zemí jako USA, Evropa atd. s celkem dobrou lékařskou péčí, nebo s poměrně zaostalou, jako mají nejlidnatější muslimské země? navíc by byli pachatelé ocejchováni natrvalo za masové vrahy, takže by amíkům a spol nahráli na krásnou smeč
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#29901 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

To je sice fakt, ale vzhledem k pravděpodobným uživatelům biologických bojových prostředků (mezi než patří zejména apokalyptické sekty jako Om-šinrijkó aj...) by na tom zas tak nezáleželo. Navíc vzhledem k pravděpodobným bezpečnostním opatřením po propuknutí epidemie existuje určitá šance, že mezi postižené by patřila hlavně velká část prvního světa která by se uzavřela do neprodyšné karantény (Evropa, Severní a část Jižní ameriky a některé lokality v Asii), zatímco část zemí třetího světa by vůbec nemusela být zasažena. A pokud by člověk uvažoval o útoku ze strany muslimských extrémistů, lze předokládat že právě těmhle fundamentalistům by to také příliš nevadilo:


...muslimové považují tuto nemoc za boží trest, chodí nechránění mezi nakažené a klidně zmírají po desetitisících...
Danie Defoe - Denník roku morové rány
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#30738 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Musim poopravit udaj o umrtoasti. Ta bola u neockovanych jedincov 10-30%. Pri hemoragickej forme bola vyssia. Az do 50%. Ale urcite nie 90-100%.
Eradikacny program bol vyhlaseny v r. 1966 a vo februari ( unor ) 1978 vyhlasilo WHO Prave kiahne za eradikovane. Ockovacie latky sa stale vyrabaju, avsak nie su verejne dostupne.


Utok chvalabohu nenastal. Ale to je hlavne pre to, lebo zas az tak vela krajin nevlastni vzorky tychto mikroorganizmov. A oni su napriek vsetkemu relativne dobre strazene. Teda aspon tak ma to ucili...


Ale taka mala perlicka: V 80. rokoch sa zistilo, ze moze hrozit nakaza virusom opicich pravych kiahni, ktore su podobne ludskym, ale s miernejsim priebehom. Toto ochorenie bolo zistene aj u ludi.
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#50046 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dovolil bych si poměrně zásadně oponovat.
Uvedené údaje o smrtnosti 10-50% pocházejí z období před eradikací z oblastí, které byly pravidelným a masivně rozšířeným nákazám neštovicemi vystaveny poměrně dlouhou dobu - jedná se hlavně o centrální Afriku. Tato skutečnost bývá důsledkem jisté přirozené odolnosti populace proti nákaze. Tato odolnost, která se vyvíjí mnohdy po staletí, přenáší se z generace na generaci a souvisí s tzv. HLA systémem pak způsobuje to, že i relativně vysoce letální nákazy nedosahují v odolné populaci plné smrtnosti. Tento typ odolnosti však není rozhodně nijak dlouhodobý, v populaci, která nebyla vystavena účinkům dané nákazy se vytrácí už v průběhu dvou či tří generací. Tato populace se pak pro danou nákazu stává vysoce vnímavou a jakýkoliv styk s ní má za následek původní vysoké hodnosty smrtnosti tj. 70-100% - v závislosti na virulenci rozšířeného kmene nákazy, způsobu jeho rozšíření a dalších faktorech, například celkovém imunitním stavu populace, úrovni výživy (nebo podvýživy) a kvalitě poskytnuté odborné péče.
Takže celkově shrnuto - typická evropská populace, která nebyla masivnější nákaze virem pravých neštovic vystavena už po čtyři generace a její celková imunologická odolnost je v důsledku civilizačních vlivů na velmi smutné úrovni by v důsledku úmyslného a technicky dobře zvládnutého rozšíření nákazy vysoce virulentním kmenem pravých neštovic dopadla stejně jak původní obyvatelé Amerického kontinentu u kterých styk s novou nákazou způsobil děsivé ztráty na životech - tedy již zmíněných 90-100%...


Co se týče viru opičích neštovic, jeho nákaza byla skutečně zvažována jako možné riziko, u lidí by však nákaza pravděpodobně nedosahovala žádných zásadních výsledků a byla by tedy pro účely zneužití k biologickému útoku nevhodná. Jediné riziko by představovala v případě, že by byla použita jako základ k genetickým manipulacím za účelem vytvoření nového a smrtícího viru. Jistým australským vědcům, kteří v nedávné době prováděli pokusy s virem myších neštovic do kterého genetickými manipulacemi vložili gen pro interleukin 4 (druh buněčného stimulantu) se podařilo neúmyslně se odchýlit od výzkumného záměru, kterým bylo vytvoření viru způsobujícího u myších samic neplodnost a vytvořit tak dosud nevídaný druh biologické zbraně. Při pokusech totiž všechny myší infikované pokusným kmenem uhynuly a až zpětně se podařilo prokázat, že vůči viru který si sám tvoří interleukin (který je jedním z nejsilnějších stimulantů imunity) je imunitní systém absolutně netečný. Tím je umožněn masivní rozvoj nákazy, který ve 100% případů končí smrtí infikovaného zvířete. Dále se ukázalo, že modifikovaný virus je velmi nebezpečný i pro ostatní hlodavce u nichž rovněž způsobuje bouřlivý rozvoj onemocnění a nakonec smrt. Lze tedy předpokládat, že obdobnou genetickou modifikací viru opičích neštovic by bylo možno vytvořit vir vysoce smrtící i pro lidi, který by bylo možno použít jako více než dostatečnou náhradu za "obtížněji dostupný" virus pravých neštovic.
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#50068 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Priznam sa, ze udaje o umrtnosti som si nevymyslel. Nechcel som nikoho zavadzat. Pochadzaju z literatury (Prymula R., a kol. Biologicky a chemicky terorismus, Grada, Praha, 2002, Petras M.,Domorazkova A., Petrydesova A., Manual ockovani 2-3, Tango, Praha, 2002, Casopis Remedia r. 2002/2003, Vokurka M., Hugo J., Velky lekarsky slovnik – Tabulky + Doplnek, Maxdorf, Praha 2003 ) Vsade sa spominalo taketo percento umrtnosti. Nebolo tam nijake upozornenie ohladom toho, ze odkial pochadza inkriminovany udaj. Nad tym, ze udaj moze byt stary som sa nezamyslel.
Pouzitie opicich kiahni som myslel po dakej ( genetickej ) uprave. Na bojove pouzitie by asi bola potrebna. Minimalne stabilizacia kultury by bola velmi vhodna.
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#50076 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

S obsahem zmíněných titulů jsem obeznámen a troufám si tvrdit, že uvedené údaje se od případných skutečných čísel liší. Nechci nijak snižovat odbornou úroveň autorů zmíněných publikací, zejména doc. Prymuly a jeho kolektivu z VLA JEP, ale domnívám se že specielně u některých "starých" infekcí jako jsou právě neštovice nebo mor použili čísla pocházející ze starších zdrojů a poněkud tím zkreslili odhady jejich účinnosti. Má čísla pocházejí z teoretických studí autorů jako je Lederberg nebo Ryan, kteří se tím zabývali a dospěli (byť teoreticky) k alarmujícím závěrům.


P.S. Tou stabilizací kultury opičích neštovic myslíš pasážování na lidech? Confused
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#50077 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Re: Tou stabilizací kultury opičích neštovic myslíš pasážování na lidech?


To v ziadnom pripade nie Shocked Myslel som tym pripravu na uskladnenie, alebo pripravu na prepravu. Predpokladal som, ze sa to neda len tak zoskrabnut z agaru, alebo len tak vyliat zo zivneho roztoku, ci tkanivovej kultury.
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#50079 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Jo, ale stejně by bylo pasážování na lidech - tedy proces při němž naočkujete původce infekčního onemocnění zdravému člověku počkáte až se choroba rozvine naplno a infekčním materiálem od "pokusného člověka" dále infikujete další osoby. Tato metodika má za cíl zvýšení virulence (míry patogenity) mikroba, protože inkubace v prostředí organismu na základě prostého přírodního výběru upřednostňuje ty mutace (které zaváště u virů probíhají prakticky neustále), které jsou odolnější proti imunitnímu systému a tím více patogenní (choroboplodné).
V lidské historii je znám pouze jediný případ, kdy skupina vědců úmyslně použla tohoto postupu - jednalo se o japonský program výroby biologických zbraní za II.sv.války tzv. Jednotku 731. Ta pod vedením geniálního lékaře a mikrobiologa generála Shira Ishiho v japonci zabrané Mandžurii rozjela masové testování možných biologických zbraní včteně antraxu, moru a pravých neštovic. Jako materiál sloužili jednotce, ( která v době své největší slávy zaměstnávala přes 3000 lékařů a dalších pracovníků) vězni z přilehlé káznice.
Pikantní na celé věci je, že po japonském stažení z oblasti padly zbytky vybavení do rukou Rudé armádě, která je použila pro posílení svého vlastního programu biologických zbraní a o celém japonském programu taktně pomlčela.
Hlavní představitelé programu včetně generála Isiho tedy nebyli nikdy potrestáni a po válce dále pokračovali v jiných výzkumech, mnozí na vysokých postech jako děkani lékařských fakult, čelní představitelé farmaceutických a biotechnologických společnostní atd.
Celá věc se provalila tuším až někdy na konci osmdesátých let a vyvolala rozruch prakticky jen mezi odbornou veřejností...
URL : https://www.valka.cz/Nestovice-t370#53835 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more