Institut pro výchovu dcer důstojníků Šoproň

Officierstöchter-Erziehungs-Institut Ödenburg

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Officierstöchter-Erziehungs-Institut Ödenburg
Institut pro výchovu dcer důstojníků Šoproň



V březnu 1850 byl založen Ženský spolek ku výchově osiřelých nemajetných dcer důstojníků v Šoproni. Stanovy spolku byly odeslány ke schválení říšskému ministerstvu války, kde jim zpočátku nikdo nevěnoval pozornost. Nakonec se kladně vyslovil vojenský guvernér Uher arcivévoda Albrecht a souhlasilo též ministerstvo vnitra. V květnu 1852 tak tento počin schválil i císař František Josef I. Mezi první a nejdůležitější dárce patřila císařovna Karolína Augusta, císařovna Alžběta, dále pak také arcivévoda Albrecht, arcivévoda Karel Ferdinand a v neposlední řadě též polní maršál Josef Václav Radecký z Radče. Jejich příklad pak přitáhl další sponzory.


Ačkoli došlo k přijetí prvních žaček, nedařilo se zpočtku zafinancovat zakoupení vlastní budovy. K tomu došlo až v roce 1869. Avšak již v roce 1877 byl spolek rozpuštěn a šoproňský institut byl převeden pod správu říšského ministerstva války a organizačně spojen s hernalským institutem.


Nové žačky získaly v Šoproni základní a střední vzdělání. Poté se přestěhovaly do Hernalsu, kde obdržely pedagogické vzdělání. Díky tomu, že pobývaly v Hernalsu, získaly rovněž nárok na rentu.




Zdroje:
de.wikipedia.org
www.onb.ac.at
URL : https://www.valka.cz/Institut-pro-vychovu-dcer-dustojniku-Sopron-t88879#331006 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more