Main Menu
User Menu
Reklama

Military history website

USA - IRN - Operácia Praying Mantis (18.04.1988)

Operation Praying Mantis

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

V rokoch Iracko - Iránskej vojny sa oba bojujúce štáty snažili protivníka zničiť nielen vojensky, ale aj ekonomicky. V posledných rokoch vojny, keď nepomohli ničivé útoky na infraštruktúru, hlavne v súvislosti s ťažbou a spracovaním ropy (ťažobné polia, ropovody, rafinérie a ropné terminály) sa obe krajiny snažili obmedziť aj vývoz ropy od protivníka. Cieľom útokov sa spočiatku stávali tankery protivníka, neskôr sa útočilo aj na tankery tretích štátov. Letecké a námorné útoky sa v rokoch 1987-1988 tak vystupňovali že svetové veľmoci boli nútené na ochranu svojich plavidiel a plavidiel spojencov sústavne posilovať svoju vojenskú prítomnosť v Perzskom Zálive a poskytovať ochranu tankerom. Výsledkom ochrany plavidiel bolo, že Irán v snahe obmedziť plavbu tankerom s irackou ropou začal s mínovaním medzinárodných vôd v okolí svojho pobrežia. Najkritickejšia situácia s mínovaním bola v Hormuzskom prielive.


Operácia Praying Mantis (Modlivka zelená, Kudlanka nábožná) sa začala ako priamy následok poškodenia fregaty Samuel B. Roberts mínou počas plnenia úloh v súvislosti s operáciou Earnest Will (Operation Earnest Will) dňa 14.04.1988. Fregata bola výbuchom míny ťažko poškdená, ale posádke sa ju podarilo zachrániť a 16.04.1988 sa doplavili do prístavu v Dubaji. Ihneď po incidente sa začalo vyšetrovanie, ktoré spočívalo okrem iného aj v zaistení dôkazového materiálu na mieste kolízie. Americkým potápačom sa podarilo nájsť aj ďalšie míny a na základe ich evidenčných čísiel zistili, že do zálivu boli vypustené v septembri 1987 prostredníctvom iránskeho plavidla Iran Ajr.


Spojené štáty sa rozhodli podniknúť vojenský protiúder na iránske zariadenia v oblasti, k čomu bolo vyčlenených 9 plavidiel (4 torpédoborce, 3 fregaty, jeden raketový krížnik a plávajúci dok), dve podporné jednotky námornej pechoty a SEAL a časť lietadiel z lietadlovej lode USS Enterprise (CVN-65). Na strane Iránu sa bojov zúčastnili dve fregaty, jeden delový čln, minimálne 6 rýchlych útočných člnov, dve lietadlá F-4 a dve námorné platformy (ropné ťažobné plošiny).


Operácia sa začala 18.04.1988 v ranných hodinách a ešte v ten istý deň sa skončila.


Výsledkom bojovej operácie bolo poškodenie oboch iránskych ťažobných platforiem a jednej fregaty (IS Sabalan). Zničené boli 3 útočné člny, delový čln a fregata (IS Sahand), američania prišli o jeden vrtuľník a 2 príslušníkov námornej pechoty.


Popis boja podľa Martina Smíška v téme AGM-123 Skipper II


Quote :

Jako odveta (na poškodenie Samuel B. Roberts, pozn. buko1)proběhl útok amerických lodí na ropné plošiny Sassan a Sirri. Nájezd amerického námořnictva si vynutil íránskou odpověď. Nejprve v podobě rychlých motorových člunů, které však byly "spláchnuty" kazetovými pumami CBU-59/B shozenými dvěma letouny A-6E z výzbroje letky VA-95, která operavola z paluby letadlové lodi USS Enterprise. Do akce se posléze zapojilo íránské útočné plavidlo Joshan. Zatímco loď Joshan byla potopena, k americkým lodím se kolem 16.00 navzdory varováním z fregaty USS Jack Williams přiblížila íránské fregata Sahand. Odpověď na americkou výstrahu přišla v 16.21 - Sahand začala neúspěšně ostřelovat americké lodi ze svých 76 mm děl. O íránskou fregatu se vzápětí začala "starat" dvojice Intruderů z VA-95, které zajišťovaly letecké krytí amerických lodí. V rozmezí 16.34 až 16.43 tak bylo íránské plavidlo zasaženo dvěma protilodními střelami AGM-84D Harpoon, po nichž následovalo kvarteto střel AGM-123 Skipper II. Další Harpoon přidal vzápětí i torpédoborec USS Joseph Strauss. Corsairy II z letky VA-22 pak proti Sahandu odpálily dvě střely AGM-62 Walleye II ERDL. Aby toho nebylo málo, americké letouny svrhly na již zcela zdevastovanou íránskou loď ještě 18 kazetových pum Mk.20 Rockeye, 18 tříštivo-trhavých pum Mk.83 a 3 GBU-12/B Paveway II. Sahand se nakonec potopila v noci z 18. na 19. dubna.


Během operace Praying Mantis byla v podvečer 18. dubna jednou pumou GBU-12/B z letounu A-6E zasažena ještě fregata Sabaland, kterou se podařilo Íráncům později odtáhnout a opravit.Zdroj: archív autora, www.navybook.com , wikipedia
URL : https://www.valka.cz/USA-IRN-Operacia-Praying-Mantis-18-04-1988-t66563#235515Version : 0
MOD
Reklama