Main Menu
User Menu

Military history website

Pedro Krutý

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pedro Krutý (1334-1369)


Keď sa Pedro stal kráľom Kastílie, mal iba 15 rokov. Bol zamilovaný do krásneho dievčaťa menom Maria, ale politici mu zabránili, aby sa s ňou oženil. Francúzsky kráľ chcel Pedra získať ako spojenca v boji proti Anglicku, a tak rodina prinútila Pedra vziať si francúzsku princeznú Blanche. Pedro nenávidel svoju novú ženu a čoskoro od nej utiekol (niektorí tvrdia, že ju dokonca zabil). Maria bola až do konca života jeho milenkou. Pedro sa teda stal nepriateľom Francúzska. Rozhneval si dokonca aj pápeža, s ktorým sa odmietol stretnúť. Najhoršie však bolo, že musel čeliť vzbure štyroch nevlastných bratov. Troch z nich zabil, štvrtý, Henry, utiekol do Francúzska. S pomocou Francúzov a žoldnierov sa Henrymu podarilo Pedra vyhnať z Kastílie. Pedro sa v snahe o podporu obrátil na Angličanov, aby mu pomohli vrátiť sa na trón. Vypukla krutá občianská vojna.
Podľa legendy sa Pedro stretol s Henrym v súboji. S bojovými výkrikmi sa zakliesnili do seba sekerami, pričom Pedro podľahol. Je však veľmi pravdepodobné, že ho jednoducho zradili a vydali do rúk nevlastného brata.


Zdroj- vlastné poznámky z dejín Španielska
Pedro Krutý - Zfroj obrázku- https://www.manueldevillena.org/arbol/Paginas/d0000/g0000013.html

Zfroj obrázku- www.manueldevillena.org
URL : https://www.valka.cz/Pedro-Kruty-t66648#236021Version : 0