Main Menu
User Menu

Military history website

Pogacar, Fran

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Fran Pogačar (15 Nov 1887 - ?)


3 Nov 1938 - 3 Apr 1941: Commander of Artillery, Savska Division District
1 Dec 1939: Promoted to Brigadni General
3 Apr 1941 - 17 Apr 1941: Commander of Artillery, Savska Division


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Pogacar-Fran-t68355#239906Version : 0