Nacistické represálie na Slovensku - Okres Martin

Prehľad miest a obcí, ktoré boli nimi postihnuté

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Nacistické represálie na Slovensku - Okres Martin


Blatnica
V Gaderskej a Blatnickej doline pôsobili viaceré partizánske jednotky. Obyvatelia obce pomáhali partizánom nielen materiálne, ale poskytovali im aj informácie o rozmiestnení a pohybe nepriateľských jednotiek. Za pomoc partizánom nacisti uskutočnili proti obyvateľom Blatnice niekoľko trestných výprav. Vypálili 17 domov, 20 hospodárskych stavísk a horáreň pod zámkom. Obec vydrancovali.


Folkušová
Obyvatelia tejto obce zásobovali partizánske jednotky v blízkom okolí potravinami a šatstvom, pomáhali im pri budovaní strážnych bunkrov, podávali správy o pohybe nepriateľských vojsk. Viacerí občania sa ako príslušníci 2. československej partizánskej brigády M. R. Štefánika zúčastnili bojov v Turci proti nacistom. V noci z 19. na 20. októbra 1944 vtrhli nemecké jednotky do Folkušovej. Zavraždili 8 členov revolučného národného výboru a partizánov a ráno obec vyrabovali.


Lipovec
Obyvatelia Lipovca pomáhali utečencom z koncentračných a zajateckých táborov a prevádzali ich k partizánom do Valče a Sklabine. Nacisti 5. septembra 1944 za trest podpálili dolný koniec obce, pričom úplne zhorelo 39 domova 35 hospodárskych stavísk. Nasledujúceho dňa zavraždili 6 partizánov.


Martin
V septembri 1942 bol v meste založený ilegálny revolučný národný výbor. Viacerí obyvatelia sa aktívne zúčastnili bojov proti hitlerovským okupantom. V meste sídlil štáb 5. taktickej skupiny 1. československej armády na Slovensku. Po prechode povstalcov do hôr občania pomáhali partizánskym jednotkám operujúcim vo Veľkej a Malej Fatre. Nemci po obsadení mesta začali hromadné zatýkanie a vykonali niekoľko hromadných vrážd. V októbri - decembri 1944 zavraždili na Bukovinách 65 osôb a v januári 1945 ďalších 21 vlastencov na Stráňach. Dňa 24. septembra 1945 vypálili na Stráňach 20 rekreačných domov a chát.


Necpaly
Dňa 15. mája 1944 v obci vznikol ilegálny revolučný národný výbor. Obyvatelia zásobovali partizánske jednotky v Necpalskej doline. Dňa 8. októbra 1944 nacisti vypálili v obci 4 hospodárske staviská. Pri ďalšom prepade Necpál v dňoch 20. - 21. októbra 1944 zavraždili 14 ľudí, podpálili dolný koniec dediny a 20 miestnych občanov odvliekli do koncentračného tábora. Dňa 19. marca 1945 vlasovovci v Necpalskej doline zavraždili 3 partizánov.


Priekopa
V obci sa už 26. decembra 1942 vytvoril ilegálny revolučný národný výbor. Až 273 obyvateľov sa zúčastnilo SNP - ako príslušníci povstaleckej armády a partizánskych jednotiek. Obyvatelia Priekopy zásobovali partizánske jednotky, ktoré operovali v okolí obce a v Malej Fatre. Nemci 6. septembra 1944 podpálili východnú časť a 9. septembra 1944 západnú časť obce. Do 20. septembra 1944 v Priekope vypálili 77 domova 117 hospodárskych budov. Nacisti 14. septembra 1944 v chotári Priekopy, na lokalite Rúbaň, zavraždili 11 ranených povstalcov. Dňa 21. septembra 1944 pod Jedľovinami zavraždili 21 povstalcov - zajatcov. Do koncentračných táborov deportovali z obce 43 osôb.


Sklabiňa
Obyvatelia už pred začiatkom SNP aktívne podporovali partizánsku základňu v Kantorskej doline. Dňa 21. augusta 1944 prišli do Sklabine partizáni. V obci bola vyhlásená Československá republika. Mnohí obyvatelia bojovali v radoch povstalcov. Po 21. septembri 1944 nacisti uskutočnili niekoľko trestných výprav do okolia Sklabine, počas ktorých v obci rabovali. Dňa 30. septembra 1944 odvliekli zo Sklabine 144 občanov a vypočúvali ich v Martine. Dvadsať popravili 3. októbra 1944 na Bukovinách, 3 usmrtili počas väznenia a ďalších odvliekli do Malaciek.


Sklabinský Podzámok
Obyvatelia obce zásobovali partizánsku základňu v Kantorskej doline a viacerí bojovali v 1. československej partizánskej brigáde gen. M. R. Štefánika. Dňa 29. septembra 1944 nemecká prieskumná jednotka narazila v Sklabinskom Podzámku na partizánsku hliadku. Pri prestrelke bol jeden nemecký vojak zastrelený a dvaja zajatí. Na druhý deň vtrhli do obce nemecké jednotky podporované mínometnou paľbou a 3 tankami. Obec vyrabovali a zapálili, jedného občana zastrelili. Zhorelo 41 domov, všetky stodoly, sýpky a ostatné hospodárske staviská. Nakoniec vypálili aj renesančný kaštieľ.


Turček
Nacisti koncom roka 1944 za pomoc obyvateľov povstalcom do základov vypálili miestnu pílu a 29 domov. Na rozhraní chotárov obcí Dolný Turček a Sklené sa po vojne našiel masový hrob. Nemci tu v novembri a decembri 1944 zabili 182 osôb, ktoré sem doviezli z kremnickej väznice.


Valča
Už roku 1942 obyvatelia založili v obci ilegálnu organizáciu s úlohou pomáhať sovietskym utečencom zo zajateckých a koncentračných táborov. Ilegálny revolučný národný výbor sa vytvoril 2. decembra 1943. Začiatkom apríla 1944 bola vo Valčianskej doline - v Bazovej - vybudovaná partizánska základňa. Od 5. októbra 1944 pôsobila v tejto doline 2. slovenská národná partizánska brigáda. Viacerí obyvatelia obce bojovali v 2. československej partizánskej brigáde M. R. Štefánika a v 2. slovenskej národnej partizánskej brigáde. Valčania zásobovali partizánske jednotky v okolí obce, poskytovali úkryt chorým a prenasledovaným. V ranných hodinách 19. marca 1945 nacisti vyrabovali osadu Brčná a podpálili hospodárske staviská. Úplne vyhorelo 10 hospodárskych budov. O život prišlo 11 obyvateľov obce a 7 odvliekli nemci do koncentračných táborov.


Zdroj:
Autor: Stanislav Mičev, PaedDr. Ján Stanislav, PaedDr. Jozef Rodák, Dušan Halaj, CSc.
Názov: Fašistické represálie na Slovensku
ISBN: 80-215-0063-8
URL : https://www.valka.cz/Nacisticke-represalie-na-Slovensku-Okres-Martin-t43969#173478 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more