Main Menu
User Menu

Military history website

Royal Aircraft Factory S.E.5

Přehled verzí

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Royal Aircraft Factory S.E.5 - přehled verzí:

S.E.5 - úvodní série s motorem Hispano Suiza o 150 hp, původně s velkým větrným štítkem, poměrně vysoko posazeným pilotem a gravitační palivovou nádrží nad horním křídlem a krátkými zahnutými výfuky.

S.E.5a - hlavní podoba, s motory o 200 - 220 hp a změnami zavedenými v průběhu výroby S.E.5a - malý větrný štítek, snížená pozice pilota s opěrkou hlavy, dlouhé výfuky a křídla o menším rozpětí.

S.E.5B - prototyp z roku 1918 s výsuvným chladičem, aerodynamickou kapotáží motoru a křídly o nestejném rozpětí.

SE.5E - stroje postavené (obvykle z náhradních dílů) v USA firmou Eberhart, s trupem potaženým překližkou a motory Wright-Hispano E.

Zdroj:
Hare, Paul R. The Royal Aircraft Factory, Putnam, London 1993. ISBN 0-85177-843-7.
URL : https://www.valka.cz/Royal-Aircraft-Factory-S-E-5-t1847#380167Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Nové britské stíhačky SE 5a byly na bojiště vrženy s úkolem zvrátit převahu na stranu Spojenců.

SE 5 a její pozdější modifikace SE 5a, se nad zákopy objevila koncem dubna 1917. Tento letoun se stal nejzdařilejší konstrukcí Royal Aircraft Factory. Byl vybaven stacionárním motorem s řadovým uspořádáním válců. Verze SE 5 měla motor o 150 k a pozdější modifikace SE 5a dostala motor ještě o 50 koní výkonnější.

SE 5 a 5a se staly nejrychlejšími stíhačkami, jež byly ve své době v provozu. Byly to vysoce výkonné stroje, přičemž výkon znamená iniciativu, která je nejpraktičtější hodnotou v jakémkoli boji. Letouny byly dost těžké, což v kombinaci s nezvykle velkým vzepětím nosných ploch způsobovalo menší obratnost, avšak tento nedostatek byl vyvážen vysokou rychlostí a dokonalou ovladatelností ve všech výškách a režimech letu. Piloti navíc velmi oceňovali vynikající výhled a stabilitu při střelbě. Silnou výzbroj tvořil jeden synchronizovaný kulomet Vickers a jeden Lewis umístěný na horní nosné ploše na nosiči Foster. Takto upevněný kulomet měl několik výhod - umožňoval sklopení a střelbu téměř svisle vzhůru "do břicha" nepřátelského letounu, byl-li nad SE 5. Nebyl závislý na synchronizátoru, neboť přestřeloval okruh vrtule. to zvyšovalo kadenci a spolehlivost. Bylo zde také možné bez obav nosit zápalné střelivo, jež se tak nenacházelo v blízkosti motoru. Nevýhodou zase bylo, že zásobníky měly omezenou kapacitu (47 nebo 94 nábojů) a po jejich vystřílení bylo nutno kulomet sklopit, vyměnit zásobník a natáhnout závěr. Tedy uprostřed boje nijak jednoduchá operace.

SE 5a měly převahu ve vertikálním manévru nad všemi německými letadly a pokud byly dobře pilotovány, stávaly se německým letcům strašnými nepřáteli.
URL : https://www.valka.cz/Royal-Aircraft-Factory-S-E-5-t1847#8762Version : 0
MOD