Royal Aircraft Factory S.E.5

Přehled verzí
Royal Aircraft Factory S.E.5 - version overview:

S.E.5 - the initial series with a 150 hp Hispano Suiza engine, originally with a large wind shield, a fairly high perched pilot and gravity fuel tank over the upper wing and short curved exhausts.

S.E.5a - the main form, with 200-220 hp engines and changes introduced during production of the S.E.5a - small windshield, lowered pilot position with headrest, long exhausts and smaller wingspan.

S.E.5B - 1918 prototype with retractable radiator, aerodynamic engine cowling and wings of unequal span.

SE.5E - machines built (usually from spare parts) in the USA by Eberhart, with plywood covered fuselage and Wright-Hispano E engines.

Source.
Hare, Paul R. The Royal Aircraft Factory, Putnam, London 1993. ISBN 0-85177-843-7.
URL : https://www.valka.cz/Royal-Aircraft-Factory-S-E-5-t1847#380167 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Nové britské stíhačky SE 5a byly na bojiště vrženy s úkolem zvrátit převahu na stranu Spojenců.

SE 5 a její pozdější modifikace SE 5a, se nad zákopy objevila koncem dubna 1917. Tento letoun se stal nejzdařilejší konstrukcí Royal Aircraft Factory. Byl vybaven stacionárním motorem s řadovým uspořádáním válců. Verze SE 5 měla motor o 150 k a pozdější modifikace SE 5a dostala motor ještě o 50 koní výkonnější.

SE 5 a 5a se staly nejrychlejšími stíhačkami, jež byly ve své době v provozu. Byly to vysoce výkonné stroje, přičemž výkon znamená iniciativu, která je nejpraktičtější hodnotou v jakémkoli boji. Letouny byly dost těžké, což v kombinaci s nezvykle velkým vzepětím nosných ploch způsobovalo menší obratnost, avšak tento nedostatek byl vyvážen vysokou rychlostí a dokonalou ovladatelností ve všech výškách a režimech letu. Piloti navíc velmi oceňovali vynikající výhled a stabilitu při střelbě. Silnou výzbroj tvořil jeden synchronizovaný kulomet Vickers a jeden Lewis umístěný na horní nosné ploše na nosiči Foster. Takto upevněný kulomet měl několik výhod - umožňoval sklopení a střelbu téměř svisle vzhůru "do břicha" nepřátelského letounu, byl-li nad SE 5. Nebyl závislý na synchronizátoru, neboť přestřeloval okruh vrtule. to zvyšovalo kadenci a spolehlivost. Bylo zde také možné bez obav nosit zápalné střelivo, jež se tak nenacházelo v blízkosti motoru. Nevýhodou zase bylo, že zásobníky měly omezenou kapacitu (47 nebo 94 nábojů) a po jejich vystřílení bylo nutno kulomet sklopit, vyměnit zásobník a natáhnout závěr. Tedy uprostřed boje nijak jednoduchá operace.

SE 5a měly převahu ve vertikálním manévru nad všemi německými letadly a pokud byly dobře pilotovány, stávaly se německým letcům strašnými nepřáteli.
URL : https://www.valka.cz/Royal-Aircraft-Factory-S-E-5-t1847#8762 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more