Main Menu
User Menu

Military history website

Puzejkin, Vladimír Vasiljevič

Puzeykin, Vladimir Vasilyevich

Владимир Васильевич Пузейкин

     
Příjmení:
Surname:
Puzejkin
Jméno:
Given Name:
Vladimír Vasiljevič
Jméno v originále:
Original Name:
Пузейкин Владимир Васильевич
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor letectva
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
23.12.1913 Kolpino, Leningradská oblasť /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
13.09.1986 ? /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- veliteľ 2. stíhacieho leteckého pluku (2. IAP) /1938-1941/
- veliteľ 127. stíhacieho leteckého pluku (127. IAP) /1941-1945/
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- bojoval na strane republikánov v Španielskej občianskej vojne
- zostrelil samostatne 3 nepriateľské lietadlá v druhej svetovej vojne
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Анохин, В., Быков, М.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия, Яуза-пресс, 2014. ISBN 978-5-9955-0707-9
https://airaces.narod.ru/spane/puzeykin.htm
https://allaces.ru/p/people.php?id=16825
https://www.proza.ru/2017/08/26/1735
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539557Version : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Puzejkin
Jméno:
Given Name:
Vladimír Vasiljevič
Jméno v originále:
Original Name:
Пузейкин Владимир Васильевич
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.1921-DD.MM.1930 základná deväťročná škola
DD.MM.1931-DD.MM.1932 banícky inštitút
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1932-DD.MM.RRRR Leningradská vojenská škola teórie pre pilotov
DD.MM.RRRR-DD.04.1933 stáž v 2. leteckej škole v Borisglebsku
DD.MM.RRRR-DD.12.1934 14. vojenské učilište, Engeľs
DD.01.1939-DD.10.1939 Vyššie zdokonaľovacie letecké kurzy, Lipeck
DD.MM.RRRR-DD.05.1949 zdokonaľovací veliteľský kurz pri Vojenskej akadémii
DD.12.1951-DD.10.1953 Vojenská akadémia Vorošilova
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1933 poručík
13.10.1937 major
21.01.1942 podplukovník
07.01.1947 plukovník
31.05.1954 generálmajor letectva
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
13.05.1938-31.12.1938 Velitel : 2. stíhací letecký pluk
19.09.1941-21.01.1942 Velitel : 127. stíhací letecký pluk
21.01.1942-DD.05.1945 Velitel : 127. stíhací letecký pluk

Ručně vyplněné položky:
15.06.1932-DD.MM.RRRR vstup do Červenej armády
10.11.1960-DD.MM.RRRR v zálohe
Vyznamenání:
Awards:

26.07.1937

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

10.11.1937

Řád rudého praporu /1924-1943/
Order of the Red Banner /1924-1943/
Орден Красного Знамени
-

28.02.1942

Leninův řád /1936-1943/
Order of Lenin /1936-1943/
Opден Ленина
-

15.10.1943

Řád Alexandra Něvského
Order of Alexander Nevsky
Орден Александра Невского
-

18.02.1944

Řád Suvorova 3. stupeň /1943-1991/
The Order of Suvorov, 3rd Class /1943-1991/
Opден Суворова III степени
-

18.09.1944

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
-

03.11.1944

Medaile za bojové zásluhy
Medal for Combat Merit
Медаль За боевые заслуги
-

09.05.1945

Medaile Za vítězství nad Německem ve Velké Vlastenecké válce 1941-1945
Medal for Victory over Germany in Great Patriotic War 1941-1945
Медаль За победу над Германией в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.
-

09.06.1945

Medaile Za dobytí Berlína
Medal for Capture of Berlin
Медаль За взятие Берлина
-

06.12.1947

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

22.02.1948

Jubilejní medaile 30 let sovětské armády a námořnictva
Jubilee Medal for 30 Years of Soviet Army and Navy
Юбилейная медаль 30 лет Советской Армии и Флота
-

20.04.1953

Řád rudého praporu /1943-1991/
Order of the Red Banner /1943-1991/
Орден Красного Знамени
-

10.11.1953

Řád vlastenecké války 1. stupně /1943-1985/
Order of the Patriotic War, 1st Class /1943-1985/
Орден Отечественной войны 1-й степени
-

23.01.1957

Řád rudé hvězdy
Order of the Red Star
Opден Красная Звезда
-

31.01.1958

Medaile Na paměť 250 let Leningradu
Medal for Commemoration of 250 Years of Leningrad
Медаль В память 250-летия Ленинграда
-

15.03.1958

Jubilejní medaile 40 let Ozbrojených sil SSSR
Jubilee Medal for 40 Years of Armed Forces of USSR
Юбилейная медаль 40 лет Вооруженных Сил СССР
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Анохин, В., Быков, М.: Все истребительные авиаполки Сталина. Первая полная энциклопедия, Яуза-пресс, 2014. ISBN 978-5-9955-0707-9
https://airaces.narod.ru/spane/puzeykin.htm
https://allaces.ru/p/people.php?id=16825
https://www.proza.ru/2017/08/26/1735
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539558Version : 0
MOD

Vladimir Vasilyevich Puzejkin



Born sa 23. decembra 1913 in the town of Kolpino, Sankt-Peterburskej governorate, neskôr Leningrad oblasť. His father sa distinguished himself in the russo-japanese vojne v rokoch 1904 to 1905, has ever explored left potápajúci sa krížnik eskardy admiral Of the.P. Rozhestvensky until he got the order. Subsequently he spent desať hours in ľadovej water on korkovej mat, who nevylovili Japanese. Vo vojne obdržal two Like Sv. Juraja. His son Vladimir ended devätročnú základnú school in 1930 and just a year working, self-ako's father, ako sústružník in Ižorskom the race in rodnom town. After my father inherited chladnokrvnú the nature of that sa for him, prejavila in mladom age - mal len 15 years, when he could save himself a little topiacich sa from potápajúcej sa boats. After odpracovanom of vo production sa he enrolled banícku strednú school, well in it laviciach sa long neohrial. I 15.06.1932 bol called upon to Robotnícko-roľníckej red army, and in it the framework of the bol sent to the Leningradskej military school teórie pre pilotov, given ended in júli that over pure year. Ako zvykol alone hovorievať, bol sent from the podzemia priamo into the sky. The April fool's day 1932 stážoval in 2. an air school in Borisglebsku and subsequently into decembra 1934 visited 14. military učilište in Engeľse. After ich the end of the slúžil in the rank of lieutenant (lejtenant) at 23. ľahkej bitevnej wing (23-й легкоштурмовой эскадрилье) Leningrad military district. From pohľadu služobného zaradenia bol from decembra 1934 to januára 1936 younger pilotom, from februára to decembra 1936 bol over the age of pilotom and velil letke 11. stíhacej in the air perute (11-й истребительной авиационной эскадрильи) Leningrad military district.

From 03.01. to 07.09.1937 sa participated at "internacionálnej help" španielskemu the nation in the fight against the fascist vzbúrencom general Franca. Piloted sovietske machine I-15 and I-16, his krycie meno bolo "Vladimir". During his osemmesačnej "rotácie" nalietal in Španielsku 255 combat letov and under nepotvrdených údajov mal zostreliť najmenej two nepriateľské, I mean the nationalist lietadlá. The Vladimir Puzejkin aj after rokoch spomínal on a mission, pri ktorom otvoril your combat score. Came about fighter sprievod štyroch republikánskch bombardérov Potez 54, which flew the francúzsky dobrovoľníci. Počasie was clear, the sky bezoblačná. Potezy found cieľ and have knocked him the bombs. In that moment the them were attacked by a group of nationalist dvojplošných stíhačiek the Fiat CR-32. Stíhacej protection, ktorej súčasťou bol aj In. Puzejkin, sa managed to odvrátiť attack stíhačiek, two of them zostrelili and the other chased on the weft. All the bombers sa returned to the základňu, pričom up there sa it turned out the stain, that in dôsledku attack utrpeli ťažké zranenia three členovia ich posádok. Keďže in republikánskom španielskom letectve applied the rule that spoločne dosiahnuté zostrely sa equal dielom shared with one another between všetkých pilotov, ktorí on the airplane attacked, otvoril on that day his account on španielskom heaven aj Vladimir Puzejkin. For účasť in Španielskej občianskej vojne bol decorated the two Rádmi Red pawn and at the same time was promoted the day 13.10.1937 to the rank of major.

Now are back to eating in the USSR velil from November 1937 to April fool's day, 1938 16. on your own wing (16-й отдельной эскадрильей) and subsequently bol poverený command 2. IAP. This regiment velil to januára 1939. Súčasne performed funkciu personnel veliteľa. From januára to októbra 1939 bol poslucháčom Vyššieho zdokonaľovacieho the air exchange rate in the town Lipeck. After the ich participating slúžil in the Zabajkalskom vojenskom circuit. To mesiaca november 1939 bol inšpektorom piloting techniques 20. in an air brigade of the air force, then in August 1940 pomocníkom veliteľa 2. stíhacej in an air brigade. To napadnutia Sovietskeho zväzu slúžil ako inšpektor piloting techniques in the 38. IAD (august 1940-jún 1941) and the air force 16. army (jún-júl 1941).

Začiatok Veľkej a patriotic sandwich maker ' army, ako Rus volajú obdobie from 22.06.1941 to víťazstva 09.05.1945, keďže under ich interpretation dejín dovtedy came about imperialistickú war, that the sa ich did not cover, zastihol Vladimir Puzejkina vo funkcii veliteľa on your own stíhacej perute. From the very first days of the war the sa takes part in the battle as a fighter pilot the MiG-3. Fights within the Západného line, participate in the sa defense of Moscow.

In the hectic dňoch jesene 1941 is vymenovaný for veliteľa 127. stíhacieho aviation regiment, one veliteľom zostane until the end of the war. Fighters of his regiment to protect "Way of life", that sa after zamrznutom Ladožskom roooms transported help to obkľúčeného Leningrad. Súčasne provide stíhacie krytie "air bridge" to Leningrad, ktorý securing freight lietadlá Li-2.

The day 21.01.1942 was promoted to the rank of lieutenant colonel.

After the end of the war continued about a military career and the day 07.01.1947 was promoted to the rank of colonel. In the summer of 1949 ended the zdokonaľovací veliteľský course pri - akadémii and from decembra 1951 to októbra 1953 bol poslucháčom Military akadémie Voroshilov. The day 31.05.1954 was promoted to the rank of major general.

On vlastnú žiadosť bol of the day 10.11.1960 prepustený to the backup. In civile worked on Leningradskej administration civilného air force, pričom súčasne stood at the forefront of zväzu dobrovoľníkov-účastníkov the army in Španielsku. At the same time viedol as well as with the military glory of the pri Leningradskom palace pionierov.

Zomrel 13.09.1986 about the age of nearly 73 years.

https://allaces.ru/p/people.php?id=16825
https://airaces.narod.ru/spane/puzeykn1.htm
https://flyaces.narod.ru/spane/puzeykin.htm
.
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539572Version : 0
MOD
resources ako in predchádzajúcom postings.
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - Snímok v civilnom odeve pred odchodom do Španielska, kam odchádzali sovietsky dobrovoľníci ako civilné osoby

Snímok v civilnom odeve pred odchodom do Španielska, kam odchádzali sovietsky dobrovoľníci ako civilné osoby
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - V. Puzejkin po návrate zo Španielska, podľa dištinkcií na golieri má už hodnosť major, ide teda o snímok po 13.10.1937, všimnite si dva Rady Červenej zástavy na jeho hrudi

V. Puzejkin po návrate zo Španielska, podľa dištinkcií na golieri má už hodnosť major, ide teda o snímok po 13.10.1937, všimnite si dva Rady Červenej zástavy na jeho hrudi
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - Puzejkin už v uniforme podplukovníka, teda po januári 1942

Puzejkin už v uniforme podplukovníka, teda po januári 1942
Puzejkin, Vladimír Vasiljevič - Piloti 127. IAP, druhý sprava V. Puzejkin, zima 1941-42

Piloti 127. IAP, druhý sprava V. Puzejkin, zima 1941-42
URL : https://www.valka.cz/Puzejkin-Vladimir-Vasiljevic-t184863#539576Version : 0
MOD