Main Menu
User Menu

Military history website

Radosavljevic, Vojislav

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Vojislav Radosavljević (16 Apr 1891 - 1970)


10 Oct 1938 - 3 Apr 1941: Commander of Infantry, Jadranska Division District
1 Dec 1938: Promoted to Brigadni General
3 Apr 1941 - 17 Apr 1941: Commander of Infantry, Jadranska Division


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Radosavljevic-Vojislav-t68388#239939Version : 0