SOV - RUS-1 "Reveň" (prehľadový rádiolokátor)

"REVEŇ"

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Citace :

ZDROJ
V roce 1937 byl dokončen první sovětský radar pro zjišťování letounů, pracující se stálou vlnou RUS-1. Výsledkem prací skupiny inženýra Kobzareva započatých v roce 1935 byl první impulzní radar pro zjišťování letounů, který byl vyzkoušen v roce 1938. Tento radar typu REDUT (RUS-2) měl na svou dobu velmi dobré taktické vlastnosti a byl prvním průmyslově vyráběným radarem pro systém protivzdušné obrany SSSR. Měl dosah 110-130 km, přesnost určení azimutu Ż3 a přesnost určení dálky 2 km. Významnou úlohu sehrály tyto radiolokátory zejména v letech 1941-1942 při obraně Moskvy, kde vytvořily základní předpoklady pro efektivní bojové využití sovětského letectva. Vývojem a zdokonalením radarů REDUT vznikla řada radarů PEGMATIT P-1, P-2, P-2M, P-3A a P-8, které hrály důležitou úlohu v protivzdušné obraně v období druhé světové války. Tato vývojová řada se stala základem několika typů radarů používaných v současné době.



RUS - Radio Ulavlivatel Samoletov (RadioCatcher. of Aircraft).


RUS-1 - vývoj sa začal v roku 1934 (1935), prvý radar RUS-1 (RL s postupnou vlnou)zavedený 1939 na obranu Moskvy. Jeden z prvých radarov, ktory úspešne zisťoval zdušné ciele až na vzdialenosť 70 km. vzdialenosť vysielacej a prijímacej stanice cca 35 km, vlnová dĺžka 4 m (VHF).


RUS-2 - do výzbroje prijatý v roku 1940, okrem detekcie lietadiel bol schopný zistiť diaľku a azimut cieľa. Vzdialenosť vysielacej a prijímacej stanice bola cca 1000 m. V máji 1941 bola testovaná nová verzia RUS-2 - jednoanténová stanica schopná transportu na dvoch vozidlách. V júni 1941 bola prijatá do výzbroje pod s kódovým označením "Pegmatit". Sérivá výroba sa začala v auguste 1941 v Leningrade, neskôr pokračovala v továrni Aviapribor blízko Moskvy. Vývoj rádiolokátora a jeho modernizácie pokračoval až do roku 1945.


Bojové použitie: RUS-1 detekoval vzdušné ciele, RUS-2 (RUS-2S) alebo britský MRU-105 navádzal na ciele stíhacie lietadlá.
URL : https://www.valka.cz/SOV-RUS-1-Reven-prehladovy-radiolokator-t37784#142674 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Fotografia RUS-1 ( www.russianarms.ru )
SOV - RUS-1 Reveň (prehľadový rádiolokátor) - RUS-1 (russianarms.ru)

RUS-1 (russianarms.ru)
URL : https://www.valka.cz/SOV-RUS-1-Reven-prehladovy-radiolokator-t37784#174352 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vývoj bojových lietadiel koncom 30-tych rokov minulého storočia urýchlil i rozvoj protivzdušnej obrany. Tá k včasnému a presnému zásahu potrebovala informácie o vzdušnom protivníkovi. Takým zdrojom informácii sa stali rádiolokátory, ktorých vývoj bol na konci 30-tych rokov úspešne riešený v Nemecku, Veľkej Británii i ZSSR.


Prvým sovietskym rádiolokátorom určeným k prieskumu vzdušnej situácie bol typ RUS-1 "Reveň" prijatý do výzbroje v septembri 1939 (09/1939). Prvé prototypy boli vyrobené v roku 1934 s dosahom 12,5 km, po modernizácii v roku 1938 sa dosah zvýšil na 50 km pri výške cieľa 1500 m, pri zavedení do výzbroje bol dosah už 70 km. Rádiolokátor sa skladal z jednej vysielacej antény a dvoch prijímacích antén. Antény boli umiestnené na nákladných automobiloch, pričom vysielacia anténa bola umiestnená v strede v línii medzi dvoma prijímacími. Vzdialenosti antén boli zhruba 30-40 km.
V roku 1937 boli týmto rádiolokátorom pokusne vyzbrojené 3 zbory PVO - PVO Moskvy, Leningradu a Baku. PVO Moskvy a Leningradu z dôvodu významu týchto miest, Baku pre jeho ropný potenciál. Rádiolokátory boli rozmiestnené zhruba 150-250 km pred hlavnými aglomeráciami na hlavných náletových smeroch, aby mali protilietadlové delostrelecké jednotky dostatočný čas na prípravu obrany.


Rádiolokátor bol pokusne vyskúšaný v sovietsko-fínskej vojne. Práve detekciou fínskych lietadiel pri ich náletoch na Leningrad sa v praxi overil dosah rádiolokátoru. Zároveň rádiolokátory dokázali svoju odolnosť - počas svojho takmer 5 mesiacov trvajúceho bojového nasadenia sa nevyskytol technický problém, ktorý by nemohla odstrániť obsluha.


Po ukončení sovietsko-fínskej vojny bol aj s pomocou britských špecialistov vylepšovaný systém včasnej výstrahy, hlavne v oblasti Baku, kde neboli k dispozícii novšie rádiolokačné systémy.


Začiatkom veľkej vlasteneckej vojny bolo vo výzbroji Červenej armády okolo 45 týchto rádiolokátorov, väčšinou zaradených u PVO Zakaukazka a Ďalekého východu.


Zavedením rádiolokátorov RUS-1 (RUS-2) do výzbroje PVO prudko vzrástla efektívnosť PVO. Údaje o vzdušných cieľoch (diaľka, azimut, rýchlosť letu skupinového aj jednotlivého cieľa) od niekoľkých rádiolokátorov umožnila veleniu okruhu PVO reálne vyhodnocovať vzdušnú situáciu a efektívne používať vlastné zdroje.



Zdroj: archív Martina Smíška - plk. Ing. Karel ŠIMEK - Prvé sovětské rádiolokátory (Letectvo a PVO, 1984, str. 62), www.russianarms.ru , www.czasopismasp.mil.pl
URL : https://www.valka.cz/SOV-RUS-1-Reven-prehladovy-radiolokator-t37784#178158 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more