Main Menu
User Menu

Military history website

Savic, Ljubomir

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Ljubomir Savić (10 Mar 1883 - ?)


14 Aug 1936 - 10 Oct 1938: Commander of Infantry, Moravska Division District
6 Sep 1936: Promoted to Brigadni General
10 Oct 1938 - ?: Deputy Commander, Kosovska Division District


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Savic-Ljubomir-t68411#239963Version : 0