Springfield Armory [1778-1968]

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Springfield Armory


Názov Springfield Armory je spojený s pôvodnou zbrojovkou Springfield Armory, ktorá vznikla v štáte Massachusetts v roku 1777 a plnila funkciu štátneho arzenálu. Z toho obdobia pochádzajú slávne pušky vrátane Springfield model 1873 Trapdoor Rifle a Springfield model M-1903.
V roku 1968 vtedajší minister obrany USA Robert McNamarra rozhodol o uzavretí zbrojovky. O tri roky neskôr sa jeden texaský podnikateľ pokúsil odkúpiť práva na používanie značky a patentové práva spoločnosti Springfield Armory. Projekt skončil neúspešne a nová firma v roku 1974 zanikla.
O niekoľko rokov neskôr sa objavil další záujemca. Robert Reese mal za sebou skúsenosti z veľkoobchodu so zbraňami a značke Springfield videl príležitosť ku komerčnému úspechu. Presťahoval výrobu do mesta Genesco v štáte Illinois a so svojími tromi synmi sa pustil do práce.
Výrobu zahájili veľkou sériou pušiek M-1A teda civilnej verzie bývalej americkej armádnej pušky M-14, ktorú vyradili v roku 1967. Základom súčasného výrobného programu firmy je rada pištolí odvodená od modelu Colt Goverment. Ďalej puška M-1A National Match .308 Winchester, karabína na prežitie M-6 Scout Survival (dlhohlavňová zbraň kalibru .22/410 brok), preslávená puška M1 Garand kalibru .30-06 Springfield (aj v kalibre .308 Win. a .270 Win.), licenčná Beretta BM-59 kalibru .308 Win. a SAR-48 (kópia modelu FN-FAL kalibru .308 Win.). Niektoré z týchto zbraní niesu vyrábané v samotnom závode Springfield, ale dovážajú sa z iných tovární, napríklad z brazilskej zbrojovky Imbel v Itajube. Kvôli finančným problémom bola spoločnosť Springfield Armory nútená v novembri 1992 ukončiť svoju činnosť. Avšak spoločnosť neskončila bankrotom a zaznamenala nový štart, tentokrát v zoštíhlenej podobe pod pozmeneným názvom Springfield Inc.
Jednou z príčin finančných problémov bol napodiv veľký počiatočný úspech spoločnosti. Podnik sa totiž rozrastal príliž rýchlo, predovšetkým v dôsledku rozsiahlého sortimentu špeciálnych pištolí, po ktorých celosvetový dopyt. Dalším dôvodom bol neúspech celého radu nákladných projektov. Príkladom je neuskutočnený projekt pištolí Linkness 10mm a neúspech pri predaji pištolí Omega. Springfield sa rozhodol ponúkať pištole Omega z produkcie nemeckého výrobcu Peter Stahl na severoamerickom trhu, kde sa však vôbec nepresadili. Tretí nepodarený projekt sa týkal konverzie zbraní SASS. Išlo o transformačnú súpravu pre pištole Colt M-1911, ktorá pištoli umožňovala streľbu puškovými nábojmi. Spoločnosť naviac utrpela veľké finančné straty pri pokuse presadiť projekt IMI. Išlo o dohodu spoločnosti Springfield s izraelskou firmou IMI o dovoze a predaji samopalov a samonabíjacích karabín Uzi na severoamerickom kontinente. Po prijatí nového zákona o zbraniach sa také typy zbraní ocitly v USA mimo zákona. Ich predaj sa preto zastavil. Spoločnosť Springfield však prekonala svoje problémy a dnes prosperuje ako nikdy predtým.
URL : https://www.valka.cz/Springfield-Armory-1778-1968-t1213#4984 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more