Main Menu
User Menu

Military history website

Stevanovic, Milivoje

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Milivoje Stevanović (1 Oct 1879 - 30 Aug 1938)


7 Oct 1924 - 31 Jan 1933: Commander, Potiska Artillery Brigade
1 Dec 1925: Promoted to Brigadni General
31 Jan 1933 - 1938: Chief of Section II, Inspectorate of Territorial Defense


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Stevanovic-Milivoje-t68452#240007Version : 0