Stíhačova stopa - Adolf Dickfeld

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vzpomínky stíhacího esa Luftwaffe. Vzpomínková kniha stíhacího esa Luftwaffe Adolfa Dickfelda, který se 136 uznanými sestřely figuruje v první padesátce nejúspěšnějších letců na východní frontě. V letounech Me 109 a Fw 190 absolvoval ruské a africké tažení a skončil jako výkonný pracovník německého ministerstva letectví.


Formát 134x205 mm, pevná vazba s přebalem, 376 stran, fotopříloh.


cena 248,-Kč
URL : https://www.valka.cz/Stihacova-stopa-Adolf-Dickfeld-t5989#14043 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dost dobrý, doporučuju, zajímavý je pohled z německé strany zejména na leteckou válku na východní frontě a bombardovací nálety na Německo
URL : https://www.valka.cz/Stihacova-stopa-Adolf-Dickfeld-t5989#111356 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more