Sudánske obranné sily [1925-1956]

Sudan Defence Force

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Sudánske obranné sily / Sudan Defence Force


Začiatkom 20. storočia nebol Sudán typickým koloniálnym územím niektorej z veľmocí, miesto toho bol pod spoločným protektorátom Veľkej Británie a Egypta. V armáde, ale aj v štátnej správe Sudánu pôsobili Egyptskí aj Britskí dosojníci a úradníci. Po skončení Prvej svetovej vojny vypukli v Egypte veľké protibritské povstania, po ich potlačení unikla časť vodcov a účastníkov povstania do Sudánu. Aby Británia eliminovala Egyptský vplyv v krajine, rozhodla sa v čo najväčšej miere vytvoriť samostatné sudánskej vojenské jednotky, bez egyptských dôstojníkov, a v podobnom duchu riešiť aj civilné úrady.


V novovytvorených vojenských jednotkách mali mať rozhodujúce funkcie Britskí dôstojníci, ktorých úlohou bolo okrem iného aj cvičiť schopných a loajálnych sudánskych dôstojníkov pre obsadenie funkcií v budujúcej sa armáde. Táto snaha nebola spočiatku úspešná, nakoľko chýbala vhodná politická situácia na zmeny. Až v roku 1924, po Káhirskom atentáte na Ferik Sir Lee Stack Paša, Sirdara Egyptskej Armády a generňalneho guvernéra Sudánu a následným povstaním sudánskych vojenských jednotiek v Chartúne bolo oficiálne rozhodnuté o postupnom znižovaniu Egyptského vplyvu v Sudáne.


Už v januári 1925 vznikli prvé jednotky Sudan Defence Force (SDF). Do vytvorenej armády bolo presunutých 140 britských dôstojníkov z Egyptskej armády, ktorej veliteľom bol v tej dobe Lewa Huddleston Paša, po atentáte na Ferik Sir Lee Stack Paša úradujúci Sirdar Egyptskej armády. Do novovytvorenej armády neboli premiestnení všetci britskí dôstojníci, malá časť zostala slúžiť v dozorných úlohách v Egyptskej armáde až do roku 1936.


Tak ako vznikali nové jednotky SDF dochádzalo postupne k rozpúšťaniu pôvodných sudánskych práporov. Posledný pôvodný prápor (9. prápor) bol rozpustený v roku 1930 (a jeho oficiálny znak, zástava a pod. prevzal škótsky pluk Cameron Highlanders, udržujúci s pôvodnými sudánsko-egyptskými plukmi priateľkú spoluprácu od roku 1880, v s súčasnej dobe sú k dispozícii v múzeu Fort George blízko Inverness).


SDF postupne dosahujú silu cca 6000 príslušníkov mužstav a dôstojníkov.


Zloženie (do WW2):
Ťaví zbor / Camel Corps
Východný arabský zbor / Eastern Arab Corps
Západný arabský zbor / Western Arab Corps
Rovníkový zbor / Equatorial Corps


S výnimkou Ťavieho zboru boli všetky jednotky vytvárané na teritoriálnom princípe. Súčasťou SDF boli aj podporné jednotky - delostrelectva, obrnených vozidiel, guľometné, zdravotnícke, spojovacie a transportné.


Počas WW2 došlo k navýšeniu počtov SDF až na 25000 príslušníkov mužstva a dôstojníkov a SDF hrali dôležitú úlohu pri oslobodzovaní Eritrei a Etiópie (napr. v spolupráci s Gazelle Force) a tiež boli nasadené v bojoch v púštiach severnej Afriky (Líbya, Egypt), napr. v oáze Kufra. Za hrdinstvo v boji bolo veľa príslušníkov SDF vyznamenaných, medzi nimi aj Ferik Ibrahim Abboud, MBE, budúci preziden Sudánskej republiky.


V roku 1956, po vyhlásení nezávislosti opustili britskí dôstojníci SDF a došlo k faktickému zániku SDF. Novovytvorený štát začal s výstavbou vlastných ozbrojených síl - Sudan Armed Forces, v ktorých slúžilo aj veľa bývalých príslušníkov SDF.


Zdroj: http://www.melik.org.uk/sudan_defence_force.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Sudan_Defence_Force
http://weekly.ahram.org.eg/2001/520/chrncls.htm
URL : https://www.valka.cz/Sudanske-obranne-sily-1925-1956-t73301#259896 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

URL : https://www.valka.cz/Sudanske-obranne-sily-1925-1956-t73301#739390 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more