Main Menu
User Menu

Military history website

Tartalja, Kvinitilijan

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Žandarmerijski Brigadni General Kvinitilijan Tartalja (9 Feb 1884 - ?)


12 Jun 1937 - 10 Oct 1939: Inspector, Gendarmerie Command
28 Jun 1937: Promoted to Žandarmerijski Brigadni General
10 Oct 1939 - 3 Apr 1941: Commander of Gendarmerie, Croatia


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Tartalja-Kvinitilijan-t68463#240021Version : 0