Uherčík Michal - padlý 1. sv. válka (Uhercsik Mihály)

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dobrý den, chtěla bych požádat o pomoc. Snažím se zjistit, za jakých okolností zemřel můj předek (prapraděda). Jmenoval se MIchal Uherčík narozen 21.8.1873 Králová (Modra) Slovensko. Vojenský ústření archiv v Praze mi zaslal Kmenový list viz příloha, z něj ale nejde vyčíst, v jakém byl oddíle. Vojenský historický archiv Bratislava mi sdělil, že žádné info nedohledali plus následující: Ďalej Vám oznamujem, že sú u nás uložené i matriky zomrelých z prvej svetovej vojny, ktorých zoznam si viete pozrieť i tu: http://www.vhu.sk/data/files/380.pdf. Pokiaľ viete, v ktorom oddieli bojoval, je možné si vybrať z týchto matrík a môžete si ich preštudovať u nás na bádateľni VHA .


Nevíte, prosím, jak dohledat oddíl? NEbo nějaké další info, abych se pohnula z místa? Pokud je to tedy ještě možné.


Děkuji moc za jakoukoliv pomoc
URL : https://www.valka.cz/Uhercik-Michal-padly-1-sv-valka-Uhercsik-Mihaly-t234473#647926 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more