Main Menu
User Menu

Military history website

Válka jako peklo - E. Rauss, H.von Greiffenberg, W.Erfurth

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Tato kniha je velmi výjimečná, odlišuje se od většiny knih o Druhé světové válce, které jsme byli zvyklí čítat. Nejedná se v ní o hrdninské líčení bojů na té či oné frontě, o sestřely, potopené lodě či zničené tanky. Tato kniha je prací několika německých generálů, kteří se zůčastnili bojů na Východní frontě, v oblasti od Leningradu a Murmanska až po Stalingrad, a kteří po Druhé světové válce v americkém zajetí sepsali své poznatky z boje v Sovětském svazu.


Kniha je tedy sbírkou taktických i strategických rad o boji na území Ruska, Ukrajiny, Běloruska a dalších zemí, v podmínkách, které jsou pro Evropana téměř neznámé, a proti sovětskému vojáku, jehož mentalita je od těch "západních" velmi odlišná. A ačkoliv je této knize již téměř 50 let, v mnohém vám pomůže pochopit armádní politiku rusů v současnosti.


Kniha je rozdělena do 4 částí, první se věnuje ruským metodám boje, mentalitě sovětských vojáků i prostých obyvatel, hrůzám, které obě strany prožívali během bojů na Východní frontě, nezdolnosti i omezenosti ruského vojáka. Druhá část se věnuje bojům v evropském Rusku a jejich specifikům, kruté zimě, bahnu, oblastem kolem polárního kruhu. Třetí část se věnuje válce na Dalekém severu, tedy oblasti Leningradu, Murmanska, válce Finů s Rusy. Poslední část je zaměřena na boje v ruských lesích a močálech.


Celkově je tato kniha velmi zajímavá, i když si člověk musí občas odmyslet poznámky německých generálů o "těch dobrých němcích, kteří to vlastně mysleli dobře", kniha je sice vydána pro armádu Spojených států amerických, ale do jejího textu nebylo nijak zasahováno, a každá část knihy jen obsahuje upozornění, že názory v knize obsažené jsou názory oněch generálů a ne oficiální interpretací US Army.


Vyšlo v nakladatelství Naše vojsko, 260 str., prodejní cena cca 199,- Kč
URL : https://www.valka.cz/Valka-jako-peklo-E-Rauss-H-von-Greiffenberg-W-Erfurth-t5982#14035Version : 0
MOD