Main Menu
User Menu

Military history website

Vasic, Miodrag

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Brigadni General Miodrag Vasić (13 Dec 1869 - 1949)


26 Aug 1927 - 30 Mar 1930: Chief of Communications, 3rd Army District
5 Mar 1930: Promoted to Brigadni General
30 Mar 1930 - 13 May 1931: Deputy Chief of the Artillery-Technical Department, Ministry of the Army & Navy


Principal sources:
Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, by Mile S. Bjelajac
Andris J. Kursietis, personal archives
URL : https://www.valka.cz/Vasic-Miodrag-t68488#240046Version : 0