Velká válka na moři 4. díl. Rok 1917 - J. Hrbek

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ve svém čtvrtém svazku se autor v líčení námořních bitev, neomezené ponorkové války a dalších operací souvisejících s válkou na moři dostal do roku 1917, který poznamenal válečné události jak vstupem USA na straně Dohody, tak dvojí revolucí v Rusku, která tuto velmoc postupně zcela vyřadila z válečného úsilí proti Centrálním mocnostem. Knihu doprovází foto, bokorysy a tabulky plavidel.
1. vyd., brož. 236 stran, cena 260,- Kč
URL : https://www.valka.cz/Velka-valka-na-mori-4-dil-Rok-1917-J-Hrbek-t6007#14063 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Možnosť objednať si túto knižnú sériu.
URL : https://www.valka.cz/Velka-valka-na-mori-4-dil-Rok-1917-J-Hrbek-t6007#101997 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more