KOTRA vs. PPT

či cokoliv podobného

Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Vážení,
má někdo povědomí o poválečných kombinovaných traktorech (tahačích) na území ČSR? Během svého hledání informací o vzniku kolových transportérů jsem narazil na několik údajů o nepancéřované technice, která zkoušela armáda na začátku padesátých let:


- kořistní technika: DB 10, KMn 11 a SWS
- projekty a prototypy: KoTra 8t a PPT 8t


K mému podivení, ale ani slovo o kolopásu Tatra 809. Takže se táži, má někdo z vás v svých sbírkách nějaké písemné poznámky, náčrtky a fotografie neopancéřovaných polopásových automobilů, traktorů, či tahačů?
URL : https://www.valka.cz/KOTRA-vs-PPT-t67274#237861 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Tiež ma táto téma zaujíma, ale nemám žiadne infá okrem známych publikovaných...


Zaujímali by ma infá k pripojeným vozidlám. Viem, že je to nejaká modifikácia s použitím motorov Tatra. Zaujímala by ma i takéto "upgrady" pôvodných Sd.Kfz.250/251 na D-7p/Hkl6p (?).
URL : https://www.valka.cz/KOTRA-vs-PPT-t67274#237913 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more