PZL.38 Wilk

přehled verzí

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

PZL P-38 Wilk - přehled verzí


PZL P.38 projekt
tvůrci projektu počítaly s větším výkonem motorů PZL Foka, tím byly vypočteny i vyšší výkony


PZL P.38/I
první prototyp byl nouzově poháněn americkými motory Ranger SGW-770B, vrtule pevné dvoulisté, malé výkony.

PZL P.38/II
druhý prototyp byl již poháněn motory PZL Foca, koncem roku 1938 vystavován v Paříži, další vývoj ukončen.

Výrobce: Państwowe Zaklady Lotnicze (PZL) Warszawa, Poland


Upravil a doplnil moderátor Vláďa za pomoci těchto zdrojů:
L+K 25-26/97 Letadla 39-45
archiv autora
URL : https://www.valka.cz/PZL-38-Wilk-t1029#4555 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

PZL P.38 Wilk


Stručná historie:


V zimě roku 1938 se v Paříži konal 16. aerosalon, velkou pozornost zde budil prototyp polského víceúčelového letounu PZL P.38/II celokovové konstrukce. Wilk byl vystaven s podvěšenou třísetkilogramovou pumou, nebo přesněji s maketou této pumy. Na tabuli uvedené údaje vypadaly skvěle a navíc, tento nevelký letoun byl i dobře ozbrojen - v přídi byl nový polský dvacetimilimetrový kanón FK wz.38D a dva kulomety PWU wz.36 ráže 7,92 mm, zadní část letounu mohl střelec bránit kulometným dvojčetem PWU wz.37. Bohužel, kanón byl nahrazen dřevěnou maketou a motory Foka, zatím existovaly pouze v prototypovém nepříliš výkonném provedení.


Pro bližší pochopení se musíme vrátit do roku 1935, kdy byly závody PZL vyzvány ministerstvem obrany vyzvány, aby vyvinuly a také postavily víceúčelový letoun. Letoun měl být poháněn právě vyvíjenými vzduchem chlazenými řadovými osmiválcovými motory Foka. Prací na projektu letounu se ujali inženýři Dabrowski a Misztala, ti předložili projekt malého celokovového letounu, který měl být schopen provádět střemhlavé nálety a plnit průzkumné i stíhací úkoly. Požadované motory Foka, měly letounu zajistit nízké letové náklady, přičemž se výkony měly pohybovat ještě na přijatelné úrovni. Plány na využití letounu byly velké, v roce 1942 mělo polské letectvo mít ve svém stavu 400 letounů Wilk. Plány to byly jistě pěkné, ale motor Foka dosahoval koncem roku 1937 tak malého výkonu, že byl prakticky k nepoužití.
Hlavní konstruktér tohoto invertního motoru inženýr Nowkuňski zahynul v červenci 1937 a nikdo z jeho spolupracovníků jej zatím nedokázal zastoupit.


Wilk však měl být již zkoušen, proto se hledala vhodná náhrada za dosud nepoužitelný motor, ta se našla v podobě amerických vzduchem chlazených dvanáciválcových motorů Ranger SGW-770B. Tyto motory byly nainstalovány do prvního prototypu. Namontované motory Ranger poznáme podle dvoulistých dřevěných vrtulí Szomaňski a podle výfuků, roury výfuků vedly přímo dolů pod motor. V květnu 1938 byl letoun zalétán, za řídící pákou seděl zkušební pilot Widawski. Během několika zkušebních letů bylo zjištěno, že ani americké motory nedosahují zdaleka výkonu, který výrobce uváděl. Dále se objevily poměrně silné vibrace ocasních ploch, které následně rozvibrovaly celou zadní část letounu. Polskému výrobci motorů se nakonec podařilo odladit motory Foka natolik, že je bylo možno v říjnu 1938 vestavět do druhého prototypu, tento letoun byl naleštěn, vybaven atrapou kanónu FK wz.38D a odeslán do Paříže. Motory Foka roztáčely trojlisté stavitelné vrtule a výfuky byly po obou stranách motorových gondol.


Po návratu z výstavy se zkoušel i druhý prototyp a bylo zjištěno, že tento letoun má příliš vysokou hmotnost a slabé motory, zkrátka nedalo se vůbec počítat s jeho bojovým použitím. Poláci pracovali usilovně na odpovídající náhradě, protože se muselo počítat s jejich vývojem, vycházela jejich dostupnost pro polské letectvo až v roce 1942.


Když vstoupila německá vojska na letiště Okecie, našla tam oba prototypy, první prototyp byl od té doby nezvěstný a druhý prototyp byl vystavován v Berlíně v leteckém muzeu, v roce 1943 se měl druhý prototyp vrátit do Polska, ale i po tomto letounu se slehla zem.


Použité prameny:
Andrzej Glass, PZL P.38 Wilk, Wydawnictwo Militaria, Warszawa, 1995, ISBN 83-86209-41-0
L+K 5/1966, Václav Němeček, Letadla 1939-45, PZL P-38 Wilk, str. 72
Skrzydlata Polska 23/1988, Marian Krzyżan, PZL-38 Wilk w Muzeum Berlińskim, ISSN 0137-866X
www.weu1918-1939.pl
http://www.aviastar.org/air/poland/pzl_p-38.php
www.iirp.prv.pl
www.powiat.mielec.pl
http://www.airwar.ru/enc/fww2/pzl38.html
archiv autora
URL : https://www.valka.cz/PZL-38-Wilk-t1029#397174 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more