Petljakov Pe-3

přehled verzí
Petljakov Pe-3


Petljakov Pe-3
fighter aircraft initial production, M-105R engines, during the production were introduced some and significant improvements, produced 207 aircraft


Petljakov Pe-3bis
since 1942, changes were introduced in armament, radio equipment and the aircraft received more powerful engines VK-105PF, 152 aircraft were produced


Petljakov Pe-3M
this designation is given in some sources and should be designated aircraft from 1944, VK-105PF engines


Petljakov Pe-3R
the reconnaissance version carried a total of three vertically or obliquely mounted cameras in the lower part of the fuselage


Sources used:
http://www.airpages.ru/eng/ru/pe3.shtml
http://www.ctrl-c.liu.se/misc/RAM/pe-3bis.html
www.xs4all.nl
author archive
URL : https://www.valka.cz/Petljakov-Pe-3-t105524#377292 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Petljakov Pe-3
Петляков Пе-3


- těžký stíhací letoun



Dne 2.8.1941, krátce po napadení Sovětského svazu, dostal Petljakov úkol vyvinout z Pe-2 dvoumotorový stíhací letoun s dlouhým doletem při nejmenším možném počtu změn v konstrukci. Odpověď, letoun Pe-3, poprvé odstartoval 7. srpna, pouhých pět dnů po vznesení požadavku!


Samozřejmě, těžko by se to dalo nazvat zázrakem, protože konstruktéři stačili za tak krátkou dobu jen lehce zmodifikovat jeden z prvosériových Pe-2 na stíhací. Změny se týkaly instalace dodatečných palivových nádrží v trupu, pumovnici a do prostoru po zadním střelci/navigátorovi, čímž se stroj změnil na dvoumístný.


Pevnou výzbroj na přídi letounu doplnil další kulomet Berezin UBK ráže 12,7 mm, takže celkovou palebnou sílu vpředu tvořily dva kulomety UBK se 150 náboji na hlaveň a jeden ŠKAS ráže 7,62 mm se 750 náboji. Horní střelecká věž byla ponechána, ale dolní kulomet nahradil pevný, směrem dozadu střílející lehký kulomet ŠKAS s 250 náboji instalovaný v ocase letounu - koncepce odvozená ze stíhacího VI-100.


Změny se nedotkly externích závěsníků - zůstalo zachováno po jednom pumovém závěsu pod každým křídlem a pumovnice v motorových gondolách. Typická nosnost letounu činila 400 kg pum, ale snesl i větší náklad. Zmizela elektrická instalace odhozu pum a zůstal pouze mechanický (nouzový) systém. Letoun postrádal aerodynamické brzdy, radiokompas a radiostanici pro bombardéry nahradila jednodušší radiostanice stíhaček.


Spěch při vývoji je patrný i z toho, že výroba byla schválena již 14. srpna 1941 a pět předsériových letounů mělo být dokončeno do 25. srpna. Jejich výroba se setkala s problémy, protože modifikovat jeden Pe-2 je snazší než připravit výkresy a dokumentaci pro výrobu. Všechny obtíže se ale podařilo překonat a již koncem měsíce začaly první Pe-3 přicházet k operačním jednotkám.


Není překvapením, že se překotný vývoj letounu neobešel bez následků a frontové posádky okamžitě žádaly provedení některých změn. Radiostanice měla krátký dosah, citelně chyběl radiokompas, účinnost zbraní byla nedostatečná a neexistence čelního pancéřování činila Pe-3 extrémně zranitelným. Velitel jednoho gardového pluku se dal slyšet, že bez dodatečného pancéřování nepřežije více než dva bojové lety.


Petljakovova OKB odpověděla už v září prvním vylepšeným Pe-3bis. Jeho přední výzbroj tvořily dva kulomety UBK ráže 12,7 mm a jeden 20 mm kanon ŠVAK, všechny po 250 nábojích. Ocasní kulomet ŠKAS, který byl všeobecně pokládán spíše za vtip, byl odstraněn. Bylo instalováno čelní pancéřování, pro zlepšení přistávací charakteristiky dostaly náběžné hrany křídel automatické sloty, přibyla možnost instalace průzkumné kamery a další celá řada drobných změn. Tyto úpravy byly aplikovány jak na nově vyráběné letouny, tak i na stroje v bojovém nasazení. Konstrukční kancelář ve změnách pokračovala a zmizelo prosklení přídě, oba přední kulomety UBK ráže 12,7 mm se přestěhovaly ke kořenům křídel a výbavu letounu doplnila instalace systému odmrazování vrtulí a překrytu kabiny.


Sériová výroba Pe-3 probíhala v poměrně malých dávkách do roku 1944. Celkem se vyrobilo několik set letadel, což je poměrně malé číslo v porovnání s masovou produkcí Pe-2. Letouny byly nasazovány až do konce války do vzdušných bojů, na průzkum a do útočných akcí. Mnoho Pe-3 pak v polních podmínkách podstoupilo modifikaci výzbroje.


Kromě bleskové činnosti na Pe-3 se Petljakovova OKB věnovala také další spěšné modifikaci pod označením Pe-2I (Istrebitěl). Jednalo se o Pe-2 s palivovými nádržemi a kanonem ŠVAK v prostoru pumovnice, doplněný křídelními závěsy přídavných nádrží. Pe-2I se výroby nedočkal, ale typové označení bylo později použito.


Prameny: www.vectorsite.net
URL : https://www.valka.cz/Petljakov-Pe-3-t105524#53207 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments


Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more