19.04.

19.4.
Státní útvary Datum Událost



19.4.1755 Narodil se velitel eskadry José Ramón de Gardoqui y Jaraveitia (generální guvernér Filipin)


19.4.1757 Narodil se admirál Edward Pellew (vrchní velitel Východní Indie)

19.4.1771 Narodil se generál Robert Henry MacFarlane (plukovník: 89. pěśí pluk)

19.4.1771 Narodil se plukovník Wilhelm Ludwig von Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoym (velitel, pěší pluk č. 1)


19.4.1783 Cárovná Katarína II. schválila dekrét, ktorým Rusko anektovalo Krymský chanát.

19.4.1786 Zemřel generálmajor Anthony St Leger (plukovník: 86. pěší pluk)

19.4.1793 Narodil se - Ferdinand V. - (rakouský císař )


19.4.1808 Narodil se generálporučík Manuel Álvarez-Maldonado y Loriga (generální guvernér Filipin)

19.4.1814 Zemřel generálporučík Juan José Galcerán de Villalba-Meca y Llorac (velitel: Generální kapitánie Malorka)

19.4.1821 Narodil se generálmajor Mortimer Dormer Leggett (Divízny veliteľ.)

19.4.1829 Narodil se čestný brigádny generál Thomas McLelland Browne (Brigádny veliteľ.)

19.4.1833 Narodil se - Crescencio Gómez Santos Valladares (Prezident Hondurasu)


19.4.1838 Narodil se admirál Max von der Goltz



19.4.1839 Londýnskym protokolom, signovaným piatimi veľmocami a Holandskom bolo Belgicko uznané ako "nezávislý a večne neutrálny štát" pod spoločnými garanciami všetkých veľmocí. Neutralita Belgicka bola rešpektovaná Pruskom v roku 1870, ale porušená Nemeckom v roku 1914 a zase v roku 1940.

19.4.1854 Narodil se kapitán-velitel Worth G. Ross (3. velitel Pobřežní stráže Spojených států (1905-1911))

19.4.1861 Zemřel generál Charles Ashe à Court-Repington (plukovník: 41. pěší pluk)


19.4.1864 Narodil se generál zdravotnictva IV. hodnostní třídy Jaromír Pečírka

19.4.1869 Zemřel generál, admirál Alexander Sergeevich Menshikov (ministr námořnictví)

19.4.1870 Zemřel čestný generálmajor Thomas Jefferson McKean (Divízny veliteľ.)


19.4.1871 Narodil se generál vojenský kontrolor Adolf Sazyma

19.4.1876 Narodil se plukovník Raymond Sheldon (náčelník štábu: 85. divize)


19.4.1882 Narodil se generálmajor Fritz Salitter (velitel: Polní velitelství 768)

19.4.1886 Narodil se generálporučík Hiroši Óšima (japonský velvyslanec v nacistickém Německu)


19.4.1889 Narodil se generál letectva Helmuth Förster (náčelník štábu 5. leteckej armády)


19.4.1889 Narodil se SS brigadeführer Otto Georg Thierack (předseda Lidového soudu)

19.4.1890 Loď Reina Cristina uvedena do služby


19.4.1891 Narodil se generál letectva Hans Geisler (veliteľ X. leteckého zboru)


19.4.1891 Narodil se generálporučík Maximilian Siry (velitel: 347. pěší divize)

19.4.1891 Narodil se plukovník administratívnej služby Georgij Stěpanovič Žučkov (zastupujúci náčelníka štábu Uralského vojenského okruhu)

19.4.1892 Zemřel brigádny generál William Wallace Burns (divízny veliteľ)


19.4.1892 Narodil se generálmajor Kurt Paape (velitel: 704. dělostřelecký pluk)

19.4.1892 Narodil se poručík Hans Weiss (velitel letky u Jasta 10)


19.4.1893 Narodil se generálmajor Friedrich Leesemann


19.4.1893 Narodil se generálmajor Gustav Banse


19.4.1894 Narodil se generál tankových jednotek Gustav Friedrich Julius von Värst (veliteľ 15. tankovej divízie)



19.4.1894 Narodil se letecký komodor Gerald Harold Boyce (velitel RAF Island)

19.4.1894 Narodil se generál intendantstva Antonín Pelich
19.4.1895 Narodil se generální komisař státní bezpečnosti Nikolaj Ivanovič Ježov (2. lidový komisař vnitra (NKVD) (1936-1938) a vodní dopravy SSSR (1938-1939))

19.4.1898 Narodil se plukovník Pierre Desire Augustin Ducornet (velitel letišť Nancy a Toulouse)

19.4.1898 Narodil se kontradmirál Kenneth Russell Unger (americké stíhací eso a ničitel balónu 1. sv. v. se 14 sestřely [7 zničených (6 sám, 1 sdílel) a 7 sražených do neřízeného pádu (4 sám, 3 sdílel)], z toho 1 balón [zničen (sám)])


19.4.1898 Narodil se generálporučík Ernst-August Roth


19.4.1898 Narodil se plukovník Eugen Karl Ziegler (velitel Granátnického pluku 3)


19.4.1899 Narodil se kontradmirál Friedrich Traugott Schmidt (velitel lehkého křižníku "Emden")

19.4.1900 Narodil se plukovník Oskar von Boddien (veliteľ 22. divízneho prieskumného oddielu)

19.4.1902 Narodil se plukovník Hermann Seitz (veliteľ 63. pluku pancierových granátnikov)

19.4.1904 Narodil se plukovník Kurt Tremmel (velitel Granátnického pluku 212)

19.4.1904 Narodil se generálplukovník dělostřelectva Georgij Vasiljevič Poluektov (velitel protiletadlového dělostřelectva Protiletadlových vojsk SSSR)

19.4.1905 Narodil se generálmajor letectva Jurij Alexandrovič Nemcevič (veliteľ 4. záložnej leteckej skupiny)


19.4.1905 Narodil se admirál John Smith Thach (velitel, USS Franklin D. Roosevelt (CVA-42))

19.4.1906 Narodil se major Pavel Borisovič Petrenko (veliteľ 446. samostatnej armádnej spojovacej letky)

19.4.1908 Narodil se podplukovník Leonid Frolovič Šatochin (veliteľ 382. bitevného leteckého pluku)

19.4.1908 Narodil se plukovník Ivan Fjodorovič Tarakanov (náčelník štábu 240. stíhacej leteckej divízie)

19.4.1908 Narodil se podplukovník Valentin Vasilievič Voločnev (veliteľ 11. stíhacieho leteckého pluku vojenského námorníctva)

19.4.1911 Narodil se rotný Arthur J. Benko (nejúspěšnější americký palubní střelec 2. sv. v. 16-18 sestřely)

19.4.1912 Narodil se plukovník v. v. Arnošt Zábrš (pilot 311. perutě RAF)

19.4.1913 Narodil se námořní kapitán Aston Dalzell Piper (velitel HMS H34, HMS Unsparing, HMS Tribune a HMS Sirdar)


19.4.1914 Narodil se major Karl-Heinz Langer (velitel: III. skupina Stíhací eskadry 3)


19.4.1915 Narodil se šikovatel Harry Wendelken (jeden z 631 nositelů zlaté spony za boj zblízka)


19.4.1915 Narodil se poručík Heinrich Ochs (veliteľ čaty v 101. oddieli stíhačov tankov)


19.4.1916 Narodil se major Edel-Heinrich Zachariae-Lingenthal (velitel: 2. prapor 15. tankového pluku)

19.4.1916 Zemřel generál polní maršál Wilhelm Leopold Colmar von der Goltz (vojenský guvernér Belgicka)


19.4.1917 Narodil se generálporučík Jaroslav Mašek (predseda Československého zväzu protifašistických bojovníkov)


19.4.1917 Narodil se korvetní kapitán Niels Bätge (velitel 4. flotily rychlých člunů)

19.4.1917 Ve Slucku vznikl z 5.-9. roty Čs. střeleckého pluku 2. čs. střelecký pluk (později Jiřího z Poděbrad). Po vzniku působily jeho roty nadále samostatně a pluk byl soustředěn až v létě 1917 v rámci Čs. střelecké brigády.


19.4.1918 Narodil se plukovník in memoriam Rudolf Ptáček (zahynul v boji)

19.4.1918 Narodil se generálplukovník letectva Alexandr Alexejevič Mironenko (veliteľ letectva vojenského námorníctva ZSSR /1974-1982/)

19.4.1919 Narodil se kapitán Eric Stanley Lock (velitel letky, 611. peruť RAF)


19.4.1919 Obsadenie Vilniusu (Litva) poľskou armádou


19.4.1920 Narodil se SS-Hauptscharführer Karl Körner (velitel čety 2./Těžký tankový oddíl SS 503)

19.4.1921 Narodil se podplukovník John Francis Thornell (velitel 3526. výcvikové perutě)


19.4.1922 Narodil se plukovník Erich Alfred Hartmann (veliteľ JG 71)


19.4.1923 Loď SS Athenia uvedena do služby


19.4.1925 Narodil se generálmajor Vojtěch Kantner (zástupca náčelníka Politické správy)

19.4.1925 Narodil se major Manuel John Fernandez (stíhací eso (14,5-0-2 vítězství))


19.4.1930 Zemřel generálporučík Stojan Gančev Zagorski (náčelník ženijních vosk Polní armády)

19.4.1933 Ponorka Šč-102 Lešč (Šč-102) spuštěna na vodu

19.4.1937 Loď Óšio spuštěna na vodu

19.4.1939 Loď Hajašio spuštěna na vodu

19.4.1940 Loď Urakaze spuštěna na vodu

19.4.1940 Založen kýl ponorky U-162 (U-162)

19.4.1941 Ponorka U-372 (U-372) uvedena do služby


19.4.1941 Německá vojska obsadila Janinu, Larisu a ostrov Samothraké.


19.4.1941 Bulharská vojska vstoupila do Makedonie a Thrákie.


19.4.1941 Německý nálet na Londýn (712 letadel).

19.4.1942 Zemřel praporní komisař Konstantin Afanasjevič Nikolajevskij (dočasne poverený velením 774. stíhacieho leteckého pluku)

19.4.1942 Zemřel generálporučík Michail Grigorievič Jefremov (ve 30. letech generální inspektor pěchoty)



19.4.1942 Spojenecký nálet na Rabaul.


19.4.1943 Založen kýl ponorky U-1017 (U-1017)

19.4.1943 Loď USS Canberra (CA-70) spuštěna na vodu


19.4.1943 Zemřel kapitánporučík Philipp Schüler (kapitán ponorky U-141 a U-602)

19.4.1943 Loď USS Liscome Bay (CVE-56) spuštěna na vodu

19.4.1943 Začátek konečné likvidace varšavského ghetta. Velitelem akce je generál SS Jürgen Stroop.


19.4.1944 Zemřel kapitán Otto Wessling (veliteľ 11./JG 3)


19.4.1944 Zemřel generálporučík Franz Landgraf (velitel: 6. tanková divize)

19.4.1944 Ponorka U-3501 (U-3501) spuštěna na vodu

19.4.1944 Zemřel kapitán Charles F. Anderson (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 9 samostatnými sestřely, 2 sdílenými, 1 pravděpodobně sdíleným, 2 poškozenými a 5,5 zničenými na zemi)

19.4.1944 Ponorka U-879 (U-879) uvedena do služby

19.4.1944 Ponorka U-1234 (U-1234) uvedena do služby


19.4.1944 Zemřel plukovník (in memoriam) Arnošt Mrtvý (stíhací pilot)

19.4.1944 Hlavní stan sovětského vrchního velení přejmenoval Západní front na 3. běloruský front (generál Čerňachovskij) a vydal směrnici o vytvoření 2. běloruského frontu. Současně nařídil Leningradskému, 3. pobaltskému a 2. běloruskému frontu, aby přešly do obrany.

19.4.1944 Zřízena Dunajská válečná flotila (její základnou Dněpersko-bugský záliv, později Oděsa).



19.4.1944 Spojenecké letectvo provedlo nálet Kassel, Eschwege, Paderborn, Giitersloh, Lippstadt a Werl.


19.4.1944 Finsko přerušilo jednání se SSSR o příměří.



19.4.1944 Spojenecké letectvo a loďstvo útočilo na letiště Sabang a Lhong na Sumatře.



19.4.1944 Spojenecké jednotky postupující z Dimapuru navázaly dotyk s obránci Kóhimy.



19.4.1944 Paradesantní skupina BARIUM zahájila pravidelné vysílání zpráv z Čech do Londýna.

19.4.1945 Zemřel desátník Ján Bilka (střelec bitevníku Il-2)

19.4.1945 Zemřel generál (in memoriam) Sósaku Suzuki (velitel 35. armády)


19.4.1945 Zemřel SS-Obergruppenführer Fritz Wächtler (Gaulajter župy Bayeruth)

19.4.1945 Zemřel generálporučík Einosuke Ikeda (velitel: 3. obojživelná brigáda)


19.4.1945 Zemřel námořní nadporučík Joachim Sauerbier (velitel U-56, U-120 a U-591)


19.4.1945 Zemřel podplukovník Rudolf Hallensleben (velitel: Bombardovací eskadra 2)


19.4.1945 Zemřel námořní nadporučík Erich Krempl (velitel U-28, U-71, U-548 a U-1162)


19.4.1945 Zemřel kapitán Kurt Goldbruch (velitel 8./ SG 1)

19.4.1945 Zemřel generálmajor Michail Kuzmič Nozdrunov (náčelník štábu 5. mechanizovaného zboru)


19.4.1945 Zemřel generálmajor Karl von Dewitz-Krebs (velitel: 137. pěší divize)


19.4.1945 Zemřel obergefreiter Rudolf Albust (střelec útočného děla)


19.4.1945 SSSR navázal diplomatické styky s Guatemalou.


19.4.1945 2. běloruský front překročil Odru, upoutal německou 3. tankovou armádu a nedovolil, aby se přesunula na pomoc ohrožené německé 9. armádě v prostoru Berlína. 1. ukrajinský front na drážďanském směru překročil řeku Nisu. Polská 2. armáda (1. ukrajinský front) dobyla Rothenburg. V prostoru Gorlitz (Zhořelec) odrážela vojska frontu nepřátelské protiútoky.



19.4.1945 Britská 2. armáda (generál Dempsey) pronikla k Labi v prostoru Lauenburgu. Americká 1. armáda obsadila Lipsko, 3. armáda Neumarkt.




19.4.1945 Spojenecká vojska v severní Itálii prolomila německou obranu a postupovala k Bologni.



19.4.1945 Americký X. sbor se vylodil v Cotabato (jižní Mindanao).


19.4.1945 Američané po přísunu posil obnovili postup na Okinawě.



19.4.1945 Na Luzonu přesunuli Američané z Manily 37. divizi na sever, proti hlavním japonským silám v Cagayanském údolí. Ta prolomila japonskou obrannou linii u města Baguin. Generál Jamašita se i se svým štábem a 10 000 vojáky stáhl do města Bambang.

19.4.1946 Zemřel generál Minobu Ono (velitel: Kuantungská armáda)

19.4.1946 Zemřel generál Rikiči Andó (velitel: Taiwanská armáda)

19.4.1946 Loď USS Kitkun Bay (CVE-71) vyřazena ze služby ((prodána do šrotu / sold for scrapping 18.11.1946))


19.4.1950 Zemřel generálmajor Andrej Zinovievič Naumov (veliteľ 13. streleckej divízie)

19.4.1951 Zemřel generálmajor Hugh French Thomason Hoffman (velitel: 1. jezdecká divize)

19.4.1955 Zemřel generálmajor Ralph Stover Keyser (15. asistent velitele Námořní pěchoty (1942-1942))

19.4.1955 Ponorka ORP Sokół (293) spuštěna na vodu




19.4.1957 Zemřel generálmajor Boris Innokentievič Kuzněcov (náčelník štábu 11. armády)


19.4.1963 Narodil se divizní generál Miguel Ballenilla y García de Gamarra (ředitel: Vyšší škola ozbrojených sil)

19.4.1963 Narodil se generálmajor Jindřich Joch (náčelník Strategického centra krízového manažmentu (2011-2016))

19.4.1963 Zemřel generálplukovník letectva Nikolaj Filippovič Papivin (veliteľ 1. leteckej armády diaľkového letectva)


19.4.1965 Zemřel brigádní generál Alois Boček


19.4.1965 Zemřel brigádní generál Miroslav Miklík (náčelník štábu Zemského vojenského velitelství v Praze)

19.4.1967 Zemřel - Konrad Hermann Joseph Adenauer (Kancelár Spolkovej republiky Nemecko (1949-1963).)


19.4.1968 Zemřel generálmajor Ivan Michajlovič Gerasimov (veliteľ 10. streleckej divízie)


19.4.1969 Zemřel SS-Obersturmbannführer Martin Tappe (velitel: 2. prapor 8. policejního pluku tankových granátníků SS)

19.4.1971 Zemřel generálmajor letectva Alexandr Grigorievič Meľnikov (veliteľ 1. prelietavacej leteckej divízie civilného letectva)

19.4.1971 Zemřel generálmajor letectva Alexandr Georgijevič Meľnikov (veliteľ 1. prelietávacej leteckej divízie)

19.4.1971 Narodil se brigádní generál Roman Jantoš (veliteľ Veliteľstva vojenského zdravotníctva OS SR)

19.4.1971 Vietnamští veteráni proti válce zahájili celonárodní protestní akce.

19.4.1972 Zemřel generálporučík José Luis de Montesino-Espartero y Averly (velitel: Vojenská oblast IV)


19.4.1972 Tento den odstartovali z letiště Quang Binh dva letouny MiG-17 pilotované Nguyen Van Baiem a jeho wingmanem Le Xuan Diem. Oba Migy bombami napadli dva torpédoborce 7. floty USA, ostřelující z děl Dong Hoi. Torpédoborec USS Higbee byl po zásahu 250kg pumou vážně poškozen.


19.4.1973 Ponorka U 13 (S192) uvedena do služby


19.4.1973 Ponorka U 14 (S193) uvedena do služby

19.4.1977 Loď Chuaj-an (513) spuštěna na vodu


19.4.1978 Ponorka K-373 (K-373) spuštěna na vodu


19.4.1979 Zemřel SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS Wilhelm Bittrich (veliteľ 9. tankovej divízii SS " Hohenstaufen")

19.4.1980 Založen kýl ponorky Simbirsk (TK-12)


19.4.1980 Založen kýl lodi Admirál Tribuc (472552592564)

19.4.1980 Ponorka USS Boston (SSN-703) spuštěna na vodu

19.4.1981 Narodil se - Kuleba Dmytro Ivanovyč (ministr zahraničí Ukrajiny)

19.4.1984 Zemřel generálmajor Vasilij Alexejevič Petrenko (náčelník štábu 41. streleckého zboru)


19.4.1984 Loď Karlsruhe (F212) uvedena do služby

19.4.1985 Zemřel námořní kapitán John Egerton Broome (velitel první doprovodná skupina, HMS Keppel)

19.4.1985 Zemřel armádní generál Pavel Ivanovič Batov (náčelník generálního štábu vojsk Varšavské smlouvy)

19.4.1987 Zemřel generál Maxwell Davenport Taylor (velitel 101. výsadkové divize )

19.4.1989 Na bitevní lodi USS Iowa došlo k explozi ve věži 406 mm děl číslo 2 (Turret No. 2). Příčina exploze nebyla navzdory rozsáhlému vyšetřování a mnoha spekulacím nikdy stoprocentně zjištěna. Výbuch usmrtil 47 mužů posádky. Věž číslo 2 již nebyla opravena a loď Iowa byla záhy vyřazena.

19.4.1990 Ponorka K-316 (K-316) vyřazena ze služby


19.4.1990 Ponorka K-463 (K-463) vyřazena ze služby

19.4.1990 Ponorka K-19 (K-19) vyřazena ze služby

19.4.1990 Ponorka KNM Utvær (S303) spuštěna na vodu

19.4.1990 Ponorka USS Skipjack (SSN-585) vyřazena ze služby


19.4.1991 Zemřel kapitán Franz Evers (velitel: Noční stíhací eskadra 102)

19.4.1992 Zemřel plukovník Willie Otto Jackson (velitel 363. taktické průzkumné skupiny)

19.4.1993 Zemřel kapitán Richard Lear Alexander (americké armádní stíhací eso 2. světové války s 5 potvrzenými sestřely a 1 pravděpodobným)


19.4.1994 Zemřel kontradmirál Ravkat Zagidulovič Čebotarevskij (veliteľ 33. ponorkovej divízie 2. formovania)

19.4.1995 Zemřel plukovník Vladimir Stěpanovič Palagin (velitel perutě 188. gardového bitevního leteckého pluku)


19.4.1995 Zemřel plukovník Rudolf Neubert (veliteľ 31. granátnického pluku)


19.4.1996 Ponorka K-432 (K-432) vyřazena ze služby


19.4.1996 Ponorka K-493 (K-493) vyřazena ze služby

19.4.1997 Loď USS The Sullivans (DDG-68) uvedena do služby

19.4.1997 Zemřel generálporučík William Brett Kieffer (velitel: 8. letecká armáda)


19.4.1998 Zemřel šikovatel Rudolf Larsen (velitel tanku; 2./Tankový pluk Großdeutschland)

19.4.2002 Zemřel plukovník William Earl Barber (velitel 2. pluku Námořní pěchoty)

19.4.2007 Zemřel fregatní kapitán John Henry Eaden (velitel ponorek HMS Spearfish (N69), HMS Utmost (N19), HMS Upright (N89) )

19.4.2013 Zemřel generálmajor Joseph D. Brown (zahynul při letecké nehodě)

19.4.2018 Zemřel plukovník Vladimir Afanasjevič Ljachov (2-násobný Hrdina Sovětského svazu (č. 119))

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more