24.04.

24.4.
Státní útvary Datum Událost


24.4.1710 Zemřel - Manuel de Oms y de Santa Pau (Peruánsky místokrál (1707-1710))

24.4.1773 Zemřel plukovník John Campbell (plukovník: 88. pěší pluk)

24.4.1791 Narodil se Vojín James Buchanan (15. prezident USA)

24.4.1807 Narodil se generálmajor Charles Ferguson Smith (Divízny veliteľ.)

24.4.1815 Narodil se brigádny generál James Edward Harrison (brigádny generál CSA)


24.4.1819 Narodil se polní maršál Carlos Palanca Gutiérrez (veliel: XIII. generální kapitánie Baleáry)

24.4.1822 Narodil se čestný generálmajor Erastus Bernard Tyler (zborový veliteľ)


24.4.1823 Zemřel polní podmaršál Johann Nepomuk von Prochaska (náčelník, štáb generálního ubytovatele)

24.4.1823 Narodil se - Sebastian Lerdo de Tejada y Corral (Prezident Mexica)

24.4.1828 Narodil se brigádny generál Robert Brank Vance (brigádny generál CSA)

24.4.1829 Narodil se brigádny generál George Peabody Estey (Brigádny veliteľ.)

24.4.1846 Narodil se generál polní maršál Karl von Bülow (veliteľ 2. armády)


24.4.1856 Narodil se maršál Francie Henri Philippe Benoni Omer Joseph Pétain (predseda vlády vo Vichy)

24.4.1857 Narodil se generálmajor Pavel Nikolajevič Ľubavskij (velitel 190. Očakovského pešieho pluku)


24.4.1859 Narodil se vojín Pedro Planas Basagañas (obránce Baler)



24.4.1866 Zemřel divizní generál Émile Herbillon (vojenský velitel Janova)


24.4.1870 Narodil se generál dělostřelectva Friedrich Kreß von Kressenstein (velitel: Skupinové velitelství 2)

24.4.1873 Narodil se generál Hanzó Kanaja (náčelník: Generální štábu armády)

24.4.1873 Narodil se generálporučík Matasuke Hamaomote (velitel: 3. divize)

24.4.1874 Narodil se brigádní generál Manus McCloskey (velitel: 81. divize)




24.4.1876 Narodil se velkoadmirál Erich Raeder (veliteľ nemeckého námorníctva (Kriegsmarine))

24.4.1878 Narodil se generálporučík Fidel Dávila Arrondo y Gil Arija (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)

24.4.1880 Zemřel generálporučík Percy Hill (plukovník: 85. pluk lehké pěchoty)

24.4.1882 Narodil se hlavní letecký maršál Hugh Dowding (velitel 16. perutě)


24.4.1882 Narodil se generálporučík Magnus von Wedderkop

24.4.1882 Narodil se brigádní generál Ralph Kenyon Robertson (velitel: 54. pěší brigáda)

24.4.1883 Narodil se generálmajor Francis Bowditch Wilby (Superintendent: Vojenská akademie Spojených států)

24.4.1884 Narodil se generálporučík Masakazu Macumura (velitel: Pevnost Shimonoseki )


24.4.1885 Narodil se - Gustav Studený (velitel Leteckého pluku 3)


24.4.1886 Narodil se brigádní generál Jan Sládeček

24.4.1886 Narodil se generálplukovník Max Andrejevič Rejtěr (veliteľ Brjanského frontu)


24.4.1887 Narodil se generálmajor Otto Hotzy (velitel: 472. pěší divize)


24.4.1888 Narodil se generálmajor Leopold Leeb (velitel: 355. dělostřelecký pluk)

24.4.1890 Narodil se generálporučík Masatane Kanda (velitel: 6. divize)

24.4.1890 Narodil se generálmajor Nikolaj Ivanovič Končic (zástupca vojenského veliteľa sovietskej časti Berlína /1946/)

24.4.1890 Narodil se generálporučík Ivan Fjodorovič Nikolajev (veliteľ 42. armády)

24.4.1891 Narodil se generálmajor Douglass Taft Greene (velitel: 12. obrněná divize)


24.4.1891 Zemřel generál polní maršal Helmuth Karl Bernhard von Moltke (náčelník generálneho štábu pruskej armády)


24.4.1893 Narodil se plukovník Wilhelm Wassung (velitel Tankového ženijního praporu 38)


24.4.1894 Narodil se generálporučík Gustav Schmidt (veliteľ 19. tankovej divízie)

24.4.1894 Narodil se poručík Walter von Bülow-Bothkamp (velitel Jasta 2 a Jasta 36)


24.4.1895 Narodil se generálporučík Heinz Scheurlen

24.4.1896 Narodil se generál Manuel Ávila Camacho (Prezident Mexica)


24.4.1897 Narodil se SS-Standartenführer Michael Lippert (velitel: 10. SS tanková divize "Frundsberg")

24.4.1899 Zemřel generálmajor Richard James Oglesby (Divízny veliteľ.)

24.4.1899 Narodil se plukovník Georgij Michajlovič Romanov (náčelník štábu 329. stíhacej leteckej divízie)

24.4.1899 Narodil se generálmajor Vasilij Timofejevič Abaškin (náčelník štábu 112. streleckého zboru)

24.4.1900 Narodil se generálporučík Vasilij Filippovič Gerasimenko (veliteľ 28. armády 3. formovania)


24.4.1900 Narodil se generálporučík Nikolaj Nikolajevič Škodunovič (velitel 68. střeleckého sboru)

24.4.1901 Narodil se podplukovník Ladislav Bedřich (veliteľ čs. náhradného pluku)

24.4.1901 Narodil se plukovník gšt. in memoriam Vladimír Talášek (učitel matematiky a balistiky na Vojenské akademii)

24.4.1903 Narodil se generálporučík letectva Vladimír Ivanovič Izotov (veliteľ 1. bombardovacieho leteckého zboru diaľkového bombardovacieho letectva)

24.4.1903 Narodil se generálmajor Charles F. Born (velitel: 15. letecká armáda)

24.4.1904 Narodil se generálporučík Garrison Holt Davidson (velitel: 1. armáda)

24.4.1904 Narodil se plukovník Jakov Grigorjevič Golubev-Kricer (náčelník štábu 4. streleckého zboru)

24.4.1905 Narodil se plukovník Leonid Fjodorovič Daks (náčelník štábu 95. streleckého zboru)


24.4.1906 Narodil se brigádní generál (Bundeswehr) Hans-Ulrich Krantz (náčelník štábu 1. tankové divize)

24.4.1906 Narodil se kontradmirál Arkadij Vasilievič Kručjonych (náčelník štábu Jokangskej námornej základne)

24.4.1906 Narodil se plukovník Georgij Nikolajevič Tarasevič (veliteľ 80. frontového bombardovacieho leteckého pluku )

24.4.1907 Narodil se kapitán Emile Allegret (velitel letky, 342. peruť RAF)

24.4.1907 Narodil se plukovník Afanasij Ivanovič Fokin (veliteľ 9. gardového mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil Severnej flotily)

24.4.1908 Narodil se generálmajor letectva Georgij Nefjodovič Zacharov (veliteľ 1. gardového stíhacieho leteckého zboru)


24.4.1908 Narodil se námořní nadporučík Servais Cabolet (velitel U-907)


24.4.1909 Narodil se major Walter Lux (velitel Granátnického pluku 316)


24.4.1910 Narodil se major Gustav Reimar (veliteľ II./114. pluk pancierových granátnikov)

24.4.1911 Narodil se - Jan Pelnář (ministr vnitra)


24.4.1911 Narodil se plukovník Paul von Hauser (veliteľ Tankovej inštrukčnej divízie)


24.4.1911 Narodil se SS-Obersturmbannführer Hans-Heinrich Lohmann (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)

24.4.1911 Narodil se kontradmirál John Starr Coye (velitel USS Rochester (CA-124), USS R-18 (SS-95) a USS Silversides (SS-236))

24.4.1912 Narodil se kapitán Franz Eckerle (veliteľ I./ JG 54)

24.4.1912 Narodil se podplukovník in memoriam Ladislav Kříž (palubní střelec 311. perutě RAF)


24.4.1913 Narodil se námořní nadporučík Karl Jobst (ponorkový velitel)

24.4.1913 Loď R. N. Caio Duilio spuštěna na vodu


24.4.1913 Narodil se plukovník in memoriam Jiří Fína (pilot 311. perutě RAF)


24.4.1914 Narodil se podplukovník Theodor von Lücken (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)


24.4.1914 Narodil se námořní nadporučík Herbert Brammer (ponorkový velitel)

24.4.1914 Zemřel čestný generálmajor Joshua Lawrence Chamberlain (Brigádny veliteľ.)

24.4.1914 Mezinárodní konference socialistů ve Švýcarsku. Radikálně levicové křídlo nedokázalo prosadit svůj program. Socialisté a sociální demokraté poté v národních parlamentech většinou podpoří vstup svých zemí do první světové války.

24.4.1915 Založen kýl lodi S.M.S. Brummer


24.4.1915 Australské a novozélandské jednotky se vylodily na pláži Z, asi 3km od kopce Gaba Tepe. První vlna zahnala turecké jednotky z pláže, čímž bylo umožněno další vyloďování. 20 000 tureckých vojáků na pláž zaútočilo, nicméně dobře zakopaní Australané s použitím dělostřelectva útok odrazili. Dále se podařilo vybudovat pevné zákopy a jako posila dorazila divize Royal Navy. Během léta se podařilo rozšířit předmostí, avšak další spojenecký postup se již nezdařil, takže 20.prosince 1915 byli jednotky z Gaba Tepe spolu s těmi, kteří přežili boje u Gallipoli, evakuovány ze zátoky Suvla.

24.4.1915 Vyše 250 arménskych intelektuálov a miestnych lídrov v Konštantinopoli bolo zatknutých a neskôr zabitých.

24.4.1915 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 39.

24.4.1916 Narodil se podporučík Israfil Kemalovič Džinčaradze (hrdina Sovětského svazu)

24.4.1916 Krátko po poludní sa obsadením hlavnej pošty v Dubline začalo veľkonočné povstanie. K povstaniu sa pripojilo okolo 10 000 Írov. O 12:30 boli zvesené britské vlajky a nahradili ich dve iné. Potom sa začal boj ...


24.4.1917 Narodil se kapitán Herbert Kutscha (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 3)

24.4.1917 Narodil se plukovník Vasilij Vasiljevič Paľmov (veliteľ 806. bitevného leteckého pluku)

24.4.1917 Ponorka SMU-31 (U-31) uvedena do služby


24.4.1917 Narodil se kapitán Wilhelm Albert (velitel roty v Oddílu stíhačů tanků 35)

24.4.1917 Založen kýl lodi USS Maryland (BB-46)

24.4.1917 Konala sa VII. vše ruská konferencia SDRSR.



24.4.1918 došlo u Villers Bretonneux k prvej "tankovej bitke" v histórii. Stretli sa v nej tri britské tanky Mark IV a tri nemecké tanky A7V.


24.4.1919 Narodil se major Axel von dem Bussche (nositel Rytířského kříže)


24.4.1919 Narodil se námořní nadporučík Herbert Kühn (velitel U-38 a U-708
1. strážní důstojník U-81 (Johann-Otto Krieg)
)



24.4.1919 Rumunské vojsko obsadilo časť Zakarpatskej Ukrajiny.


24.4.1920 Narodil se námořní nadporučík Siegfried Breinlinger (ponorkový velitel (U-320, U-3018))

24.4.1920 Zemřel major Nathan Goff (Ministr námořnictva)


24.4.1920 Narodil se SS-Hauptsturmführer Georg Preuss (velitel III. praporu, 2. pluk pancéřových granátníků SS "Leibstandarte SS Adolf Hitler")


24.4.1920 Narodil se kapitán Helmut Meitzel (velitel II. praporu, 15. granátnický pluk, 29. divize pancéřových granátníků)
24.4.1920 Narodil se - Agansing Rai (nositel Viktoriina kříže)


24.4.1921 Narodil se námořní nadporučík Hubert Jeschke (ponorkový velitel)


24.4.1921 Narodil se generálplukovník Vasil Valo (první náměstek ministra národní obrany ČSSR)


24.4.1923 Narodil se námořní nadporučík Fritz-Otto Korfmann (ponorkový velitel)

24.4.1925 Narodil se viceadmirál Jurij Alexejevič Kuzněcov (posledný veliteľ Jokangskej námornej základne)

24.4.1928 Loď HMAS Australia (D 84) uvedena do služby

24.4.1929 Ponorka I-60 (I-60) spuštěna na vodu

24.4.1929 Loď HMS Anthony (H 40) spuštěna na vodu

24.4.1930 Narodil se admirál Carlisle Albert Herman Trost (23. náčelník námořních operací (1986-1990))

24.4.1933 Ponorka R. Smg. Ametista spuštěna na vodu


24.4.1935 Zemřel generálporučík Anastasios Papoulas (velitel řecké armády v Anatolii)


24.4.1938 Zemřel - František Udržal (předseda vlády ČSR)

24.4.1938 V Karlových Varech na sjezdu Sudetoněmecké strany přednesl K. Henlein své požadavky. Požadoval orientaci ČSR na Německo, autonomii pro německou menšinu a volnost nacistické propagandy. Karlovarský program obsahoval 8 bodů: 1. Nastolení úplné rovnoprávnosti sudetoněmecké národnostní skupiny s českým národem. 2. Uznání sudetoněmecké národnostní skupiny jako právní osoby za účelem zachování tohoto 3. Stanovení a uznání sudetoněmeckého územního osídlení. 4. Vytvoření sudetoněmecké samosprávy na územích osídlených sudetskými Němci ve všech oblastech veřejného života, jež se týkají zájmů a záležitostí sudetoněmecké národnostní skupiny. 5. Ustavení zákonných ochranných opatření pro ty sudetské Němce, kteří žijí mimo území souvisle osídlená sudetskými Němci. 6. Odstranění křivd spáchaných na sudetských Němcích od roku 1918 a náhradu škod, které těmito škodami vznikly. 7. Uznání a realizaci zásady, podle níž v německých oblastech měli pracovat němečtí veřejní zaměstnanci. 8. Plná svoboda přiznání se k německé národnosti a k německému světovému názoru.

24.4.1940 Zemřel poručík Henry Ossian Flipper (první afroameričan, který absolvoval West Point (1877))


24.4.1940 Německo zřídilo zvláštní říšský komisariát pro Norsko v čele s Terbovenem.

24.4.1941 Ponorka U-504 (U-504) spuštěna na vodu

24.4.1941 Ponorka U-567 (U-567) uvedena do služby

24.4.1941 Ponorka U-207 (U-207) spuštěna na vodu

24.4.1941 Loď Purga (700) spuštěna na vodu

24.4.1941 Ponorka U-127 (U-127) uvedena do služby

24.4.1941 312. čs. stíhací perut' se přesunula z Rhosneigru na letiště Jurby.

24.4.1942 Zemřel generálmajor letectva Nikolaj Alexejevič Ostrjakov (veliteľ Vzdušných síl Čiernomorskej flotily)

24.4.1942 Zemřel generálmajor Kaarlo Ilmari Viljanen (18.06.1941 24.04.1942 velitel 4. pěší divize)


24.4.1942 Založen kýl ponorky U-717 (U-717)


24.4.1942 Ponorka U-196 (U-196) spuštěna na vodu
24.4.1942 Zemřel plukovník (in memoriam) Prokop Brázda (stíhací pilot)


24.4.1942 Zastaven provoz na cestě života přes Ladožské jezero do Leningradu (oteplení).


24.4.1942 Německý nálet na Exeter (25 letadel).


24.4.1942 Japonská vojska obsadila Lašou na barmské cestě a Taunďi.

24.4.1942 Gestapo zatklo komunistického spisovateľa Júliusa Fučíka.

24.4.1943 Zemřel plukovník in memoriam František Dostál (pilot 6.OTU RAF)


24.4.1943 Ponorka U-391 (U-391) uvedena do služby

24.4.1943 Ponorka Ro-113 (Ro-113) spuštěna na vodu

24.4.1943 Zemřel kapitánporučík Heinz Hirsacker (velitel U-572)

24.4.1943 Zemřel námořní kapitán Kenneth Whiting (průkopník v oblasti ponorek a námořního letectví)

24.4.1943 Zemřel kapitánporučík Dietrich von Carlewitz (velitel U-710
strážní důstojník U-98 (Robert Gysae, Wilhelm Schulze)
)


24.4.1944 Zemřel plukovník Horst Niederländer (veliteľ 336. pešieho práporu)


24.4.1944 Zemřel kapitán Emil Omert (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 77)


24.4.1944 Ponorka U-1018 (U-1018) uvedena do služby

24.4.1944 Loď Ume spuštěna na vodu

24.4.1944 Zemřel nadporučík Hipolitus Thomas Biel (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 5 samostatnými sestřely, 1 sdíleným, 2 poškozenými a 6 zničenými na zemi)

24.4.1944 Ponorka U-793 (U-793) uvedena do služby



24.4.1944 Spojenecké letectvo provedlo nálet na Bukurešť, Ploješť, Mnichov, Friedrichshafen a Karlsruhe.

24.4.1944 Námořníci řecké flotily v Alexandrii odepřeli poslušnost řecké emigrační vládě. Nepokoje trvaly do 30.4. 26.4. podal premiér plukovník Venizelos demisi. Novým ministerským předsedou jmenován Papandreu.


24.4.1944 Australská vojska obsadila Madang (Nová Guinea).
1.Japonci evakuovali svoje vojáky z Madangu do Wewaku a americko-australské jednotky ho obsadily. Tím byla japonská armáda zatlačena daleko na západ.
2. U amerických jednotek bojujících v okolí Hollandie byl vydán rozkaz o šetření municí a snížení dávek potravin.
3. Americké letadlové lodi 58. operačního svazu ukončili nálety na oblast Hollandie na a odpluli k doplnění paliva na Admiralitivní ostrovy. Japonská obrana byla zcela rozvrácena a Američané ztratili pouze 21 letadel.


24.4.1944 Mussolini přijel se svým doprovodem na velitelství divize San Marco v Grafenwöhru v Bavorsku. Každému praporu daroval novou italskou trikolóru s republikánským znakem místo královského savojského a měl před vojskem plamený projev.

24.4.1944 Generál Rommel vydal směrnici o obraně Atlantického valu, kde zdůraznil nutnost zastavit nepřítele na plážích a nenechat ho vylodit. Hitler mu dal za pravdu a nechal ho upravit obranu pobřeží podle svého. Rommel začal zavážet pláže minami, které objednával v miliónech a pokládat podmořské překážky české ježky.

24.4.1945 Zemřel kapitán in memoriam Oskar Beneš




24.4.1945 Zemřel SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS Ernst-Robert Grawitz (ríšsky lekár SS a polície)




24.4.1945 Zemřel generálporučík Walter Jost (velitel: 42. myslivecká divize)


24.4.1945 Zemřel plukovník Günther Lützow (veliteľ JG 3)

24.4.1945 Ponorka U-2551 (U-2551) uvedena do služby


24.4.1945 Zemřel nadporučík Helmuth Ott (velitel 3. roty, 97. granátnický pluk)




24.4.1945 Zemřel generál admirál Rolf Hans Wilhelm Karl Carls (veliteľ lode SMS Hessen)




24.4.1945 Zemřel generálmajor Wolfgang Rüter

24.4.1945 Loď USS Frederick C. Davis (DE-136) vyřazena ze služby (potopena / sunk by U-546)


24.4.1945 Vojska 1. běloruského frontu obsadila Kremmen, Welten, Nauen, jihovýchodně od Berlína překročila řeku Dahme, pronikla do dalších berlínských předměstí a spojila se s l. ukrajinským frontem. Jižně od Frankfurtu n. O. ovládla Fürstenberg a Guben. 1. ukrajinský front bojoval v jižní části Berlína, na drážďanském směru se zmocnil Grossenheimu. Spojením s 1. běloruským frontem německá vojska bránící se před Berlínem rozdělena na dvě části. Hlavní síly německé 9. armády (generál Busse) a část sil 4. tankové armády obklíčeny v lesích jihovýchodně od Berlína. V prostoru Treuenbritzen odrážel 1. ukrajinský front protiútoky německé 12. armády.






24.4.1945 Kanadská 1. armáda a britská 2. armáda vstoupily do Brém. Americká 7. armáda (generál Patch) v součinnosti s francouzskou 1. armádou obsadila Ulm. Francouzské jednotky pronikly k švýcarským hranicím v prostoru Lórrach.


Britská 8. armáda obsadila Ferraru, americká 5. armáda přístavní město La Spezia a Modenu. Řeka Pád překročena na několika místech.

24.4.1945 Vrchní velitelství německé branné moci (maršál Keitel a generál Jodl) přesídlilo z Berlína do Rheinsbergu, kde se ujalo řízení akcí na pomoc hlavnímu městu.


Tajná jednání mezi Himmlerem a švédským diplomatem Bernadottem o separátním míru se západními mocnostmi.


24.4.1945 Britská 14. armáda obsadila Pyinmana (Barma).

24.4.1946 Loď Dorothea L. Dix (AP-67) vyřazena ze služby (Vrácena původnímu vlastníkovi American Export Lines a přejmenována zpět na Exemplar.13. prosince 1968 prodána k sešrotování firmě Aguilar y Peria, S.L. / .)

24.4.1947 Zemřel generálporučík Takeši Kóno (velitel: 77. brigáda)



24.4.1947 Zemřel SS hautpsturmführer Harald Wiesmann (velitel zásahového komanda v Kolíně)




24.4.1948 Narodil se armádní generál v. v. Jiří Nekvasil (velitel 2. divize PVOS/2. divize PVO)

24.4.1948 Narodil se generál Gregory Stuart Martin (velitel Materiálového velitelství Letectva Spojených států)

24.4.1949 Zemřel plukovník Hósaku Imamura (náčelník štábu: 3. samostatná smíšená brigáda)

24.4.1949 Zemřel podplukovník Nikolaj Alexandrovič Nikiforov (veliteľ 861. bombardovacieho leteckého pluku)

24.4.1950 Ponorka ORP Ślązak (304) spuštěna na vodu

24.4.1950 Zemřel generálmajor Pavel Vasiljevič Bogdanov (velitel 48. střelecké divize)


24.4.1955 Zemřel generálmajor Gerhard Hüther (velitel: 553. divize lidových granátníků)




24.4.1956 Zemřel generálmajor Erich Müller-Derichsweiler (velitel: Divize č. 177)


24.4.1956 Zemřel generálporučík Wilhelm von Waldenfels (velitel 46. pěší divize)

24.4.1956 Narodil se admirál James Alexander Jr. Winnefeld (velitel:)

24.4.1957 Narodil se - Bamir Myrteza Topi (5. prezident Albánska /2007-2012/)




24.4.1957 Zemřel generálporučík Andreas Nielsen

24.4.1960 Narodil se podplukovník (v záloze) Miguel Díaz-Canel (19-tý prezident Kubánské republiky)




24.4.1961 Narodil se plukovník Marko Trochan (generálny vikár, Vikariát ordinariátu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (2003-2005))

24.4.1961 Založen kýl ponorky USS Haddock (SSN-621)


24.4.1962 Narodil se kontradmirál Rafael Fernandez-Pintado Muñoz-Rojas (ředitel: Španělská sekce hispano-severoamerického stálého výboru)

24.4.1962 Zemřel nadporučík François Paul Delzenne (velitel Escadrille SPA 88)

24.4.1963 Zemřel generálmajor Ivan Fjodorovič Dašičev (veliteľ 44. armády)

24.4.1963 Ponorka USS Jack (SSN-605) spuštěna na vodu



24.4.1964 Zemřel generálplukovník František Janda (1. vojenský okruh, velitel)


24.4.1964 Zemřel divisní generál František Vladimír Kouřil (Velitel Hlavní stavební a ubytovací správy)

24.4.1965 Zemřel brigádní generál Ladislav Kvapil


24.4.1965 Zemřel major Albert Kuntz (velitel: Tankový průzkumný oddíl 2)


24.4.1965 Zemřel letecký komodor Alan Duncan Bell-Irving (velitel letky 60. perutě RFC)

24.4.1965 Loď Kujbyšev vyřazena ze služby (vyradený zo stavu flotily, 20.12.1965 formálne zrušený a následne zošrotovaný v Sevastopole)


24.4.1965 President Johnson vyhlásil, že američané ve Vietnamu jsou připravení k boji


24.4.1966 Zemřel SS-Hauptsturmführer Berndt Lubich von Milovan (velitel: 1. baterie 3. oddílu útočných děl SS)

24.4.1966 Zemřel podplukovník Louis Arthur Johnson (Ministr obrany)

24.4.1967 Zemřel inženýr plukovník Vladimir Michajlovič Komarov (2-násobný Hrdina Sovětského svazu in memoriam)


24.4.1967 Narodil se generálporučík Vladimir Sergejevič Ivanovskij (veliteľ Hlavnej správy vojenskej polície Ministerstva obrany Ruskej federácie /2016-2019/)

24.4.1967 Loď USS Roark (FF-1053) spuštěna na vodu

24.4.1967 Založen kýl lodi USS Whipple (FF-1062)



24.4.1967 Generál Westmoreland označil protiválečné demonstrace slovy, že dávají severovietnamskému vojákovi "naději, že může vyhrát politicky, když se mu to vojensky nedaří." Soukromě upozornil prezidenta Johnsona, že válku nelze vést donekonečna.
Těžké boje na kopcích u Khe Sanh mezi 3. divizí námořní pěchoty a Severovietnamci. Bylo zabito 940 Severovietnamců. Americké ztráty činí 155 mrtvých a 425 zraněných. Izolovaná letecká základna byla v hornatém terénu méně než 10 mil od Severního Vietnamu a poblíž hranic Laosu.


24.4.1967 Lietadlá 77. operačného zväzu podnikly nálet na základňu severovietnamských stíhačiek v oblasti Kep, 60 km severvýchodne od Hanoje. Americké lietadlá A-6 Intruder a A-4 Skyhawk odštartovali z lietadlovej lode USS Kitty Hawk. Podobný útok sa zopakoval večer toho istého dňa. Sprievodným Phantomom F-4B od VF-114 sa podarilo zostreliť dva MiGy-17.

24.4.1968 Zemřel podplukovník František Malina (Velitel minometné čety 2.roty 3.čs.samostatné brigády,)




24.4.1968 Zemřel generálporučík Hellmuth Schauwecker (velitel: Vyšší velitelství spojovacích jednotel v Holandsku)

24.4.1971 Zemřel podplukovník Marius Jean Paul Elzeard Ambrogi (prezident aeroklubu v Provence)

24.4.1971 Loď USS Bagley (FF-1069) spuštěna na vodu

24.4.1971 Loď USS Joseph Hewes (FF-1078) uvedena do služby

24.4.1971 Na další masové demonstraci ve Washingtonu bylo skoro 200.000 demonstrantů.

24.4.1974 Zemřel letecký vicemaršál Kenneth Malise St. Clair Graeme Leask (velitel 24. a 43. skupiny RAF)

24.4.1975 Loď HMS Newcastle (D108) spuštěna na vodu

24.4.1975 Zemřel generálmajor Roscoe Barnett Woodruff (velitel: 84. pěší divize "Railsplitters")

24.4.1979 Narodil se - Amichaj Ben Elijahu (Ministr pro Jeruzalemské záležitosti)

24.4.1980 Zemřel kapitán Thomas Knight Finletter (Ministr letectva)

24.4.1980 Zemřel generálporučík Ivan Iljič Missan (veliteľ 40. streleckého zboru)


24.4.1981 Zemřel viceadmirál Friedrich Karl Topp (velitel: bitevní loď "Tirpitz")

24.4.1981 Zemřel generálmajor Pavel Vasilievič Sysojev (veliteľ 36. streleckého zboru)

24.4.1981 Ponorka USS San Francisco (SSN-711) uvedena do služby

24.4.1983 Zemřel generálmajor letectva Michail Dmitrijevič Zacharčenko (veliteľ 175. bitevného leteckého pluku)

24.4.1983 Zemřel generálmajor Nikolaj Pavlovič Petrov (náčelník štábu 5. vševojskovej armády /1960-1961/)



24.4.1983 Sýrie útočí na základny OOP v Libanonu a vyhání Arafata ze země. Vojska OSN opětují syrskou palbu.


24.4.1984 Zemřel letecký komodor Philip Fletcher Fullard (velitel 14. a 246. skupiny (speciálních operací) RAF)

24.4.1985 Zemřel major Osvald Plch (24.04.1985 zahynul při katastrofě letounu L-29 1420)

24.4.1985 Zemřel major Pavol Kováč (24.04.1985 zahynul při katastrofě letounu L-29 1420)

24.4.1985 Zemřel generálmajor Pavel Fjodorovič Tolstikov (zástupce generálního inspektora střeleckých vojsk)


24.4.1987 Zemřel plukovník Erich Woelfel (velitel Granátnického pluku 534)

24.4.1989 Zemřel major Václav Baumann

24.4.1992 Zemřel plukovník Fjodor Vasiljevič Filipčenko (veliteľ Trestnej letky 268. stíhacej leteckej divízie)


24.4.1997 Zemřel generálmajor ve výslužbě Jan Roman Irving (instruktor 111. operačně výcvikové jednotky)

24.4.1997 Zemřel nadzbrojník Jozef Nemsila (velitel 5. polní roty Pohotovostních oddílu Hlinkové gardy)

24.4.1999 Loď USS Higgins (DDG-76) uvedena do služby

24.4.2001 Zemřel generálporučík Nikolaj Michajlovič Mokropolov (veliteľ 8. tankovej armády)

24.4.2002 Zemřel nadporučík Herbert Brooks Hatch (americké armádní letecké eso 2. sv. v. s 5 samostatnými sestřely, 1 pravděpodobným samostatně, 1 sdíleným a 3 poškozenými)


24.4.2002 Zemřel kapitán Klaus Wagner (velitel 3./Oddíl útočných děl 667)

24.4.2002 Zemřel staršina Naděžda Alexandrovna Žurkina (sovětská palubní radistka a střelkyně)

24.4.2004 Zemřel major Stanisław Józef Chałupa (stíhací eso (3+2-2-0 vítězství))

24.4.2005 Zemřel generálmajor Ezer Weizman

24.4.2009 Zemřel generálporučík David Willison (náčelník Britského spravodajstva)


24.4.2009 Zemřel major Richard Czekay (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

24.4.2009 Dvaja samovražední atentátnici odpálili nálože na svojom tele pri bránach šiítskej mešity v Bagdade. Najmenej 65 mŕtvych.

24.4.2012 Loď USNS Medgar Evers (T-AKE-13) uvedena do služby

24.4.2014 Zemřel plukovník James Helms Kasler (velitel 366. taktického stíhacího křídla)

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more