20.05.

20.5.
Státní útvary Datum Událost

20.5.1184 Víťazstvo dánskeho loďstva nad slovanským (Pomorským / Pomořanským - Štetínskym, alebo Demminským?) v bitke pri myse Darsin.

20.5.1420 Poblíž Poříčí nad Sázavou se v noci strhla bitva mezi Husity vedenými Janem Žižkou a vojsky pánů ze Šternberka, Dubé a dalších českých rodů stojících na straně císaře Zikmunda.

20.5.1498 Portugalský moreplavec Vasco de Gama oboplával Afriku a pristál v indickom meste Kalikát - objavil západnu cestu do Indie.

20.5.1506 Zemřel Admirál Kryštof Kolumbus (místokrál Indie )



20.5.1743 Narodil se generál Toussaint Louverture (guvernér Saint-Domingue)

20.5.1751 Narodil se plukovník Jonathan Williams (Superintendent: Vojenská akademie Spojených států)


20.5.1762 Narodil se generál Eyre Coote (plukovník: 89. pěší pluk)

20.5.1793 Narodil se plukovník John Harris (6. velitel Sboru námořní pěchoty)

20.5.1795 V Budíne obesili 5 účastníkov jakobínskeho hnutia tzv. Uhorských jakobínov

20.5.1808 Narodil se generál Duncan Cameron (plukovník: 42. pěší pluk)

20.5.1810 Narodil se brigádny generál James Shields (Brigádny veliteľ.)

20.5.1813 Zemřel generálporučík John Elphinstone (plukovník: 26. pěší pluk)

20.5.1820 Narodil se brigádny generál (CSA) John Marshall Jones (brigádny veliteľ)


20.5.1820 Narodil se viceadmirál Rafael Rodríguez Arias (minister námorníctva)


20.5.1824 Narodil se generálmajor CSA Cadmus Marcellus Wilcox (generálmajor CSA)

20.5.1828 Narodil se brigádny generál James William Reilly (Brigádny veliteľ.)

20.5.1836 Narodil se čestný brigádny generál Victor Vifquain (Brigádny veliteľ.)

20.5.1843 Narodil se velkoadmirál Sukejuki Itó (velitel Kombinovanej flotily)

20.5.1853 Narodil se generál jazdectva Vladimír Viktorovič Sacharov (veliteľ 1. sibírskeho armádneho zboru)

20.5.1856 Narodil se generálplukovník Karl von Kirchbach auf Lauterbach (Veliteľ 3. armády.)


20.5.1861 Arkansas sa pripája k CSA. Severná Karolína vystupuje z USA.

20.5.1862 Založen kýl lodi Navas de Tolosa

20.5.1863 Narodil se generálporučík Aizó Adači (velitel: 3. brigáda polního dělostřelectva)


20.5.1870 Narodil se admirál Hubert George Brand (velitel: Atlantická flota)


20.5.1872 Narodil se generál zdravotnictva Jan Nejedlo

20.5.1874 Zemřel čestný generálmajor Alexander Brydie Dyer

20.5.1876 Zemřel brigádny generál Willis Arnold Gorman (Brigádny veliteľ.)

20.5.1878 Narodil se generálmajor Alexander Kovačevski Davidov (náčelník kanceláře Ministerstva války)


20.5.1879 Narodil se generálmajor Georg Neymann

20.5.1881 Narodil se generál zbraní Władysław Eugeniusz Sikorski (ministr obrany)

20.5.1881 Zemřel generálmajor William Henry French (Divízny veliteľ.)

20.5.1882 Narodil se generálmajor Keizó Kawamura (velitel: Pevnost Tsugaru)

20.5.1883 Narodil se generálporučík Kazuo Mike (velitel: 7. divize)

20.5.1883 Narodil se generálporučík Eidžiró Tadžima (velitel pevnosti Shimonoseki)



20.5.1884 Narodil se generál letectva Bernhard Waber (veliteľ Leteckej oblasti XXX. Belehrad)

20.5.1885 Narodil se Fajsal ibn Husajn ibn Ali al- Hášimi (král Syrské arabské království)



20.5.1885 Narodil se generálplukovník Alexander Löhr (velitel skupiny armád E)

20.5.1888 Narodil se generálporučík Džó Ímura (velitel: Tokijská obranní armáda)


20.5.1888 Narodil se plukovník Ernst Damisch (velitel Dělostřeleckho velitelství 125)


20.5.1888 Narodil se plukovník Alexej Karpovič Rjazancev (veliteľ 25. streleckej divízie)

20.5.1890 Narodil se nadporučík Hans Berr (velitel Jasta 5)


20.5.1890 Narodil se generál pěchoty Eugen Ott (velitel 7.pěší divize 1.8.1939-3.9.1939)

20.5.1891 Narodil se generálmajor Viktor Fjodorovič Těreščenko (náčelník štábu 1. gardového jazdeckého zboru)


20.5.1893 Narodil se generálporučík Helmuth Schlömer (veliteľ XIV. armádneho zboru)


20.5.1893 Narodil se Generálmajor Hellmuth Nickelmann

20.5.1893 Narodil se brigádní generál Alfred Marie Joseph Heurtaux (prezident asociace francouzských leteckých es)


20.5.1895 Narodil se - Reginald Joseph Mitchell (hlavný konštruktér a hlavný inžinier, Supermarine Aviation Works)

20.5.1895 Narodil se generálmajor Alexander Hugh Gatehouse (velitel 4. obrněné brigády)

20.5.1897 Narodil se nadporučík George Augustus Jr. Vaughn (americké stíhací eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 13 sestřely [12 zničených (5 sám, 7 sdílel) a 1 sražený do neřízeného pádu (sám)], z toho 1 balón [zničen (sám)])

20.5.1900 Narodil se generálmajor Alexej Ivanovič Malinin (náčelník štábu Uralského vojenského okruhu /1941-1945/)

20.5.1901 Narodil se - Vladimir H. Pavlecka (konstruktér u Douglase)

20.5.1901 Narodil se generálmajor tankového vojska Alexandr Adamovič Poškus (náčelník štábu 28. tankového zboru)

20.5.1902 Narodil se maršál spojovacích vojsk Alexej Ivanovič Leonov (náčelník signálních vojsk ministerstva obrany SSSR)


20.5.1902 Jednotky USA se stahují z Kuby


20.5.1905 Narodil se - Zdena Mašínová (manželka Josefa Mašín)


20.5.1906 Narodil se plukovník Alfred Wittmann (velitel: 546. granátnický pluk)

20.5.1906 Narodil se armádní generál Alexandr Nikolajevič Komarovskij (náměstek ministra obrany SSSR)

20.5.1906 Loď Katori uvedena do služby

20.5.1907 Narodil se Brigadier John Godery Spragge (velitel 7. Kanadskej brigády)

20.5.1907 Narodil se plukovník Nikolaj Ivanovič Bykov (veliteľ 9. streleckej divízie)

20.5.1908 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Alexejevič Osipov (veliteľ 58. stíhacieho leteckého zboru)

20.5.1909 Narodil se generálmajor letectva Alexej Ivanovič Ščerbakov (veliteľ 65. leteckej armády)

20.5.1910 Zemřel čestný generálmajor Joseph Alexander Cooper (brigádny veliteľ)

20.5.1910 Narodil se plukovník Konstantin Alexandrovič Piľščikov (veliteľ 523. stíhacieho leteckého pluku)


20.5.1913 Narodil se major Klaus Lankheit (náčelník štábu: 999. lehká africká divize)

20.5.1913 Narodil se nadporučík Hans-Günther Bethke (velitel Tankové roty ke zvláštnímu použití 66)

20.5.1913 Ponorka Hr. Ms. K I spuštěna na vodu

20.5.1913 Narodil se kapitán Konstantin Fedotovič Kovaľov (velitel perutě 13. stíhacího leteckého pluku)

20.5.1913 Narodil se vrchní šikovatel Reinhard Aigen (palubní mechanik v Kampfgeschwader 4)


20.5.1914 Narodil se podplukovník Joachim Domaschk (veliteľ 1. práporu 103. pluku pancierových granátnikov)

20.5.1915 Narodil se plukovník Arman Peterson (velitel 78. stíhací skupiny)

20.5.1915 Narodil se generálporučík Moše Dajan (náčelník Generálního štábu IOS)

20.5.1915 Narodil se Vedoucí perutě Henry Melvin Young

20.5.1916 Narodil se plukovník Alexej Petrovič Maresjev (stíhací pilot)

20.5.1916 Narodil se major Nikolaj Andrejevič Vorobjov (velitel 365. protiletadlové baterie (110. pluk protiletadlového dělostřelectva, pobřežní protivzdušná obrana Černomořské floty))


20.5.1916 Narodil se korvetní kapitán Siegfried Lüdden (Veliteľ U-188.)

20.5.1917 Narodil se podplukovník Francis Edward Dubisher (velitel 2500. letištní skupiny)


20.5.1917 Britský lietajúci čln Large America (pilot F/SLt C.R. Morrish) objavil v Severnom mori nemeckú ponorku U-36 a následne ju potopil. Šlo o prvú nemeckú ponorku potopenú leteckým útokom.

20.5.1918 Narodil se kapitán Alexej Abramovič Neujmin (veliteľ 120. samostatnej spojovacej letky)

20.5.1918 Narodil se poručík Nicholas William Barrass

20.5.1918 Loď USS New Mexico (BB-40) uvedena do služby

20.5.1918 Z vyčleněných jednotek 21. sp. ve Francii vznikl v Jarnacu 22. střelecký pluk. Po urychleném výcviku byl v červnu 1918 přesunut do Darney, kde byl začleněn do Čs. brigády ve Francii.


20.5.1919 Narodil se kapitánporučík Hans-Jürgen Lauterbach-Emden (velitel U-539)


20.5.1919 Narodil se generálmajor Gerhard Barkhorn (Veliteľ JG 2, JG 52, JG 6)


20.5.1919 Ozbrojené sily Maďarskej republiky rád začali útok proti Slovensku od Štúrova po Miskovec. Prenikli hlboko na jeho územie – do Ponitria, k Banskej Bystrici, dokonca až k bývalým severným hraniciam Uhorska. Jej hlavný zámer bolo spojenie so sovietskym vojskom.

20.5.1920 Zemřel generálporučík Aricune Kimura (velitel: 18. divize)


20.5.1920 Narodil se - Vincent Tkáčik (rádiomechanik Letky 13)



20.5.1920 Narodil se divizní generál Eduardo Munilla Gómez (ředitel: Generální sekretariát pro záležitosti obranní politiky)


20.5.1922 Narodil se šikovatel Klaus Riebicke (velitel: 9./SG 10)

20.5.1923 Narodil se kavalérista Smith Henry James (zničil nemecké 88 mm delo na pláži Gold počas D-Day)

20.5.1924 Ponorka I-152 (I-152) uvedena do služby

20.5.1929 Zemřel brigádní generál Wilds Preston Richardson (velitel: 9. pěší brigáda)


20.5.1931 Zemřel generálporučík Francisco Aguilera y Egea (ministr války)



20.5.1931 Narodil se generálporučík Ibrahim Al-Orabi (náčelník generálního štábu)

20.5.1932 Zemřel admirál William Shepherd Benson (1. náčelník námořních operací (1915-1919))

20.5.1933 Byl zkonfiskován majetek Komunistické strany Německa (KPD).

20.5.1935 Narodil se generálplukovník Jurij Alexandrovič Gusev (náčelník štábu Turkestánskeho vojenského okruhu /1984-1986/)

20.5.1935 Založen kýl ponorky U-12 (U-12)

20.5.1938 Zemřel vedoucí poddůstojník John King (dvojnásobný držitel Medaile cti)

20.5.1938 Narodil se brigádní generál Giora Epstein (izraelské stíhací eso se 17 sestřely; je považován za eso es na nadzvukových stíhačkách)

20.5.1938 Částečná mobilizace (mobilizace dvou ročníků zálohy) v ČSR. Početní stav armády se zvýšil na 371 000 mužů ve zbrani.

20.5.1939 Zemřel generálplukovník Karl von Kirchbach auf Lauterbach (Veliteľ 3. armády.)

20.5.1939 Ponorka I-9 (I-9) spuštěna na vodu

20.5.1939 Loď Čújó spuštěna na vodu

20.5.1939 Loď Čikuma uvedena do služby

20.5.1940 Zemřel divízny veliteľ Anatolij Ivanovič Tarasov (náčelník štábu Zabajkalského vojenského okruhu /1937-1938/)


20.5.1940 Založen kýl ponorky U-403 (U-403)


20.5.1940 Německá vojska obsadila Laon, Rethel a Arras. Kleistova tanková skupina pronikla k průlivu La Manche a dobyla Amiens. Ve Flandrech byla odříznuta část spojeneckých vojsk.

20.5.1940 Generál Maxime Weygand se stal vrchním velitelem francouzských a spojeneckých vojsk na západní frontě, francouzským ministrem obrany byl jmenován maršál Henri Philippe Pétain.

20.5.1941 Zemřel kapitánporučík Hans Bernhard Michalowski (velitel U-6 a U-62)


20.5.1941 Založen kýl ponorky U-616 (U-616)

20.5.1941 Zemřel generálporučík Wilhelm Süßmann (Veliteľ bojovej skupiny Stred pri invázii na Krétu.)

20.5.1941 Založen kýl ponorky U-615 (U-615)



20.5.1941 Končí poslední italský odpor a Italská Východní Afrika je plně odsazena Spojenci.

20.5.1942 Narodil se střelecký seržant Carlos Norman Hathcock (4. nejúspěšnější americký odstřelovač Vietnamské války s 93 potvrzenými zásahy a 300 až 400 nepotvrzenými a do března 2002 držitel dálkového střeleckého rekordu v hodnotě 2 286 m (únor 1967))

20.5.1942 Ponorka I-182 (I-182) spuštěna na vodu

20.5.1942 Ponorka U-465 (U-465) uvedena do služby


20.5.1942 Ponorka U-525 (U-525) spuštěna na vodu

20.5.1942 Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR schválilo výnos o zřízení Řádu Vlastenecké války.


20.5.1942 Severozápadní front zastavil útok proti děmjanskému uskupení nepřítele. Nepodařilo se mu přetnout ramuševský koridor a prolomit nepřátelskou obranu.


20.5.1942 Německé letectvo zahájilo intenzívní bombardování Sevastopolu.

20.5.1942 Odraženy německé útoky na konvoj ONS 94.



20.5.1942 Barmský sbor dokončil ústup za řeku Čjintwin. Skončilo první tažení v Barmě.


20.5.1942 Spojenecký nálet na Dili (Timor) a Kupang.


20.5.1942 Japonský nálet na Port Moresby.


20.5.1942 Německé jednotky uzavřely mezeru v průsmyku Erika u volchovského kotle.


20.5.1942 Sovětský vyjednavač Molotov dorazil do Washingtonu, kde byl americkým prezidentem a generálem Marshallem ujištěn o otevření Druhé fronty ještě v roce 1942. Poté vydali společné veřejné prohlášení.

20.5.1943 Ponorka U-979 (U-979) uvedena do služby


20.5.1943 Ponorka U-986 (U-986) spuštěna na vodu


20.5.1943 Ponorka U-313 (U-313) uvedena do služby

20.5.1943 Založen kýl ponorky U-1024 (U-1024)


20.5.1943 Ponorka U-985 (U-985) spuštěna na vodu

20.5.1943 Založen kýl ponorky U-1023 (U-1023)

20.5.1944 Ponorka U-1057 (U-1057) uvedena do služby


20.5.1944 Ponorka U-1131 (U-1131) uvedena do služby

20.5.1944 Loď USS Bismarck Sea (CVE-95) uvedena do služby

20.5.1944 Zemřel plukovník Nikolaj Dmitrievič Čuchin (náčelník štábu 1. gardového tankového zboru)


20.5.1944 Zemřel major Maximilian Otte (veliteľ II. / StG 2)

20.5.1944 Založen kýl ponorky U-2504 (U-2504)
20.5.1944 Narodil se generálmajor Matan Vilnai (velitel Jižního velitelství)

20.5.1944 Bulharská Božilovova vláda podala demisi. Nová Bagrjanovova vláda (od 01.06.) vydala formální prohlášení o změně zahraniční politiky Bulharska, ve skutečnosti však dále podporovala Německo.


20.5.1944 Letadla americké 58. skupiny loďstva provedla nálet na ostrov Marcus a Wake.


20.5.1944 Vznikl 1. československý tankový pluk v SSSR.

20.5.1945 Zemřel generálporučík Vladimir Vazov (inspektor dělostřelectva na ministerstvu války)

20.5.1945 Od Dunkerque do vlasti se přesunula Čs. samostatná obrněná brigáda, rozmístěna byla u Klatov


20.5.1945 Maršál Tito stáhl jugoslávská vojska z území Korutan (na žádost záp. mocností).

20.5.1945 Vojenská přísaha vládních vojáků na hřišti v Pontone je opět vřazuje do čs. armády

20.5.1946 Zemřel generálmajor Edward Caswell Shannon (velitel: 28. divize)

20.5.1946 Loď USS Natoma Bay (CVE-62) vyřazena ze služby

20.5.1946 Narodil se řídící hlavní poddůstojník Námořnictva John Hagan (8. řídící hlavní poddůstojník Námořnictva (1992-1998))


20.5.1947 Zemřel generál výsadkových jednotek Bruno Bräuer (veliteľ 9. parašutistickej divízie)


20.5.1947 Zemřel generál pěchoty Friedrich Wilhelm Müller (Veliteľ XXXIV. armádneho zboru)

20.5.1947 Narodil se major Jozef Kopka (velitel 1. letky 11. stíhacího leteckého pluku)

20.5.1948 Zemřel kapitán George Frederick Beurling (stíhací eso (31+1-0-9 vítězství))


20.5.1949 Narodil se generálporučík Fernando Lens Astray (ředitel: Technická kancelář ministra obrany)



20.5.1949 Zemřel generálmajor Wilhelm von Ditfurth (náčelník štábu: Vyšší velitelství XXXVII)


20.5.1949 Narodil se kontradmirál Oleg Timofejevič Škirjatov (veliteľ 6. ponorkovej divízie)

20.5.1949 Zemřel kapitán Raymond Henry Littge (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 10 samostatnými sestřely, 1 sdíleným, 13 zničenými a 8 poškozenými na zemi)

20.5.1950 Založen kýl ponorky USS Gudgeon (SS-567)

20.5.1951 Zemřel podplukovník Keith Temple Lofts (velitel, Hornchurchské křídlo)



20.5.1951 Generál Van Fleet zastavil obnovený útok čínských a severokorejských divizí z 15.05. a vyslal jednotky 8. armády do protiútoku.

20.5.1955 Zemřel podporučík Tecuzó Iwamoto (jeden z nejúspěšnějších japonských stíhacích pilotů s 202 nepotvrzenými sestřely)


20.5.1957 Zemřel generálmajor Max Hoffmann (vojenský velitel města Stuttgart)

20.5.1958 Založen kýl ponorky USS Theodore Roosevelt (SSBN-600)

20.5.1961 Loď USS Semmes (DDG-18) spuštěna na vodu


20.5.1961 Zemřel plukovník Josef Priller (velitel III./JG 26)

20.5.1961 Loď USS Luce (DLG-7) uvedena do služby

20.5.1963 Narodil se viceadmirál Oleg Vjačeslavovič Golubev (veliteľ Kolskej vojnovej flotily rôznorodých síl )


20.5.1963 Zemřel podplukovník Robert Keith Agnew Macaulay (Ženijný velitel: 29. divize)

20.5.1964 Zemřel generálporučík letectva Fjodor Fjodorovič Žerebčenko (hlavný inšpektor stíhacieho letectva protivzdušnej obrany štátu /1957-1960/)

20.5.1964 Narodil se brigádní generál Lenka Šmerdová (poradce náčelníka Generálního štábu osobního štábu Velení AČR)

20.5.1965 Zemřel důstojnický zástupce Friedrich Hefty (jako první letec K. u K. Luftfahrtruppe se zachránil padákem z hořícího letadla)

20.5.1967 Ponorka USS Gurnard (SSN-662) spuštěna na vodu

20.5.1968 Zemřel plukovník Štefan Čáni (velitel Pluku útočné vozby)


20.5.1968 Zemřel generálporučík Johannes Lentzsch

20.5.1969 Zemřel Robert Wallace Swatts (velitel: 161. brigáda)

20.5.1969 Zemřel generálporučík Nikolaj Alexandrovič Gagen (velitel: 57.armáda)

20.5.1970 Zemřel generálporučík Michail Ivanovič Zaporožčenko (veliteľ 11. streleckého zboru)

20.5.1970 Loď USS Ponce (LPD-15) spuštěna na vodu

20.5.1971 Zemřel generálporučík letectva Vladimir Ivanovič Aladinskij (veliteľ 2. leteckej armády diaľkového letectva)

20.5.1973 Zemřel kontradmirál Jevgenij Semjonovič Kolčin (náčelník štábu Volžskej vojnovej flotily)


20.5.1974 Zemřel plukovník Anton Gruber (velitel Dělostřeleckého pluku 215)


20.5.1974 Zemřel plukovník Otto Wagner (veliteľ 3. praporu 13. půlbrigády Cizinecké legie)



20.5.1975 Zemřel generálporučík Carlos Ignacio Martínez de Campos y Serrano (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)

20.5.1975 Zemřel gardový poručík Věra Sergejevna Kaščejeva (hrdinka Sovětského svazu)

20.5.1976 Zemřel admirál Royal Eason Ingersoll (velitel: Western Sea Frontiervelitel: Atlantická flota)

20.5.1977 Zemřel generálporučík Nikolaj Lavrenťjevič Soldatov (veliteľ 10. streleckého zboru)

20.5.1978 Zemřel generálmajor letectva Valentin Nikolajevič Makarov (velitel 176. a 351. stíhacího leteckého pluku)


20.5.1981 Zemřel generálmajor Erich Hempel


20.5.1983 Zemřel generálmajor Kurt Hähling (velitel: 73. pěší divize)

20.5.1983 Založen kýl lodi Hatakaze (DDG-171)

20.5.1984 Zemřel plukovník Ernest Herbert Dervishian (nositel Medaile cti)

20.5.1985 Zemřel podplukovník John Arthur Storch (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 8 samostatnými sestřely, 5 sdílenými, 1 poškozeným a 1,5 zničenými na zemi)

20.5.1985 Zemřel plukovník Andrej Jakovlevič Baklan (velitel 851. výcvikového leteckého pluku)

20.5.1986 Zemřel generálmajor letectva Konstantin Dmitrijevič Beljakov (veliteľ 104. stíhacej leteckej divíze protivzdušnej obrany)

20.5.1988 Zemřel generálmajor letectva Andrej Borisovič Jumašev (veliteľ 6. stíhacieho leteckého zboru)

20.5.1992 Zemřel generálmajor Leonid Ivanovič Gredinarenko (náčelník štábu:)

20.5.1993 Loď HMS Iron Duke (F234) uvedena do služby

20.5.1994 Loď USS Donald B. Beary (FF-1085) vyřazena ze služby (předána Turecku / transfer to Turkey)

20.5.1995 Loď USS Russell (DDG-59) uvedena do služby

20.5.1996 Zemřel štábní seržant Jesse Ray Drowley (nositel Medaile cti)

20.5.1999 Zemřel generál James Erskine Hill (velitel: North American Air Defense Command)

20.5.2003 Založen kýl lodi Soobrazitělnyj (531)


20.5.2006 Loď ORP Kopernik (261) vyřazena ze služby (odepsáno ze stavu floty. (Vlajka spuštěna 20.05.2005))

20.5.2010 Zemřel generálmajor Victor A. Armstrong (velitel: 1. letecké křídlo námořní pěchoty)

20.5.2010 Zemřel - Gennadij Alexandrovič Puškin (2-násobný Hrdina Socialistické práce (č. 217))

20.5.2011 Založen kýl ponorky USS Minnesota (SSN-783)

20.5.2016 Založen kýl lodi Širanui (DD-120)

20.5.2019 Zemřel generálporučík Charles Curtis Pattillo (místoředitel Spojené vývojové agentury)


20.5.2019 Zemřel SS-Hauptsturmführer Rudolf Ribbentrop (velitel tankového pluku / 12. tanková divize SS Hitlerjugend)


20.5.2020 Zemřel podplukovník Ludwig Bauer (velitel 1./Tankový pluk 33)

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more