10.07.

10.7.
Státní útvary Datum Událost

10.7.1460 Zemřel - Humphrey Stafford (Padol v bitke pri Northaptone.)



10.7.1690 Námorná bitka pri myse Beachy Head medzi francúzskym a spojeným anglicko-holandským loďstvom.

10.7.1711 Zemřel admirál generál Pedro Fernández de Navarrete (plukovník: Nový pluk námořní pěchoty)

10.7.1750 Zemřel generálkapitán Lucas de Spínola y Spínola (velitel: Generální kapitánie Aragon)


10.7.1769 Narodil se generál Henry Frederick Campbell (plukovník: 88. pěší pluk)


10.7.1799 Narodil se - Gonzaga Cuevas Luis (Minister zahraničných vzťahov Mexica 6x)

10.7.1801 Narodil se brigádny generál William Reading Montgomery (Brigádny veliteľ.)


10.7.1810 počas vojny za nezávislosť Francúzske jednotky (pod velením gen. Régisa Barthélemy Mouton-Duverneta)zápália obec Almazán nakolko 1600 mužov tam nachádzajúcich sa pod velením Jerónima Merina kladie urputný odpor


10.7.1817 Zemřel generál Hugh Percy (plukovník: 111. pěší pluk)

10.7.1818 Narodil se brigádny generál John Stuart Williams (brigádny generál CSA)

10.7.1820 Narodil se brigádny generál Andrew Porter (Brigádny veliteľ.)

10.7.1821 Narodil se generálmajor Christopher Columbus Augur


10.7.1821 v Argentíne umiera vodca republiky Entre Ríos, Francisco Ramírez


10.7.1821 USA preberajú správu na Floridou, ktorú zakúpili od Španielska

10.7.1833 Narodil se brigádní generál (CSA) Lucius Eugene Polk (brigádny veliteľ)


10.7.1834 Narodil se generálmajor Pierre Émile Arnaud Édouard de Colbert-Chabanais

10.7.1860 Zemřel generálporučík Diego de los Ríos y Rubio (velitel: IV. generální kapitánie Valencie)

10.7.1861 Narodil se generálmajor Harry Clay Hale (velitel: 1. divize)
10.7.1861 Narodil se admirál William Christopher Pakenham (velitel Severoamerické a západoindické stanice)

10.7.1863 Zemřel brigádní generál (CSA) Paul Jones Semmes (brigádny veliteľ)

10.7.1866 Narodil se polní podmaršál Heinrich Wieden von Alpenbach (Veliteľ 3. pešej divízie)

10.7.1867 Narodil se generálporučík Max von Baden (kancléř německého císařství)

10.7.1875 Zemřel brigádni generál (CSA) Henry Lewis Benning (brigádny veliteľ)

10.7.1877 Zemřel generál George Bell (plukovník: 104. pěší pluk)


10.7.1879 Narodil se generálmajor Kurt von Bismarck (velitel: Vojenská správní oblast Postupim)
10.7.1879 Narodil se generál kavalerie Alexander Nikolov Kisev (ministr války)

10.7.1882 Narodil se plukovník Matthew Henry Thomlinson (velitel: 18. pěší brigáda)


10.7.1882 v rámci Pacifickej vojny sa končí bitva Concepción medzi Čile a Peru


10.7.1883 Narodil se generálplukovník Johannes Albrecht Blaskowitz (veliteľ 8. armády )


10.7.1883 v rámci Pacifickej vojny sa odohrá bitva Huamachuco


10.7.1886 Narodil se generálporučík Jenö von Egan-Krieger

10.7.1886 Narodil se polní maršál John Standish Surtees Prendergast Vereker (Velitel Britských expedičných síl Force a náčelník Imperiálneho generálneho štábu)
10.7.1887 Zemřel generálporučík Joaquín Rodríguez Espina y García del Real (veliel: XIII. generální kapitánie Baleáry)




10.7.1889 Narodil se generál zdravotnictva Metoděj Kyjovský (prednosta zdravotní služby 11. divise)



10.7.1891 Narodil se generálmajor Oskar Kubitza (velitel: 518. ženijní pluk)

10.7.1891 Narodil se poručík Heinrich Georg Geigl (velitel: Jagdstaffel 16 (Jasta16))




10.7.1891 Narodil se generálporučík Horst von Uckermann (velitel: 218. pěší divize)


10.7.1892 Narodil se poručík Emil Meinecke (Stíhací eso se 6 sestřely)


10.7.1892 Narodil se generál tankových jednotek Hans Karl Asmus Werner von Esebeck (veliteľ 15. tankovej divízie)

10.7.1892 Narodil se plukovník Arthur-Heinrich Hodissen (velitel Pěšího pluku 377)


10.7.1893 Narodil se generál intendantstva Alois Peterka

10.7.1894 Narodil se kapitán Francis Granger Quigley (kanadské letecké eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 33 sestřely [15 zničených (8 sám, 7 sdílel), 12 sražených do neřízeného pádu (10 sám, 2 sdílel) a 6 zničených v plamenech (4 sám, 2 sdílel)], z toho 1 balón (zničen, sdílel))


10.7.1894 Narodil se - Bedřich Starý (velitel Leteckého pluku 4)



10.7.1894 Narodil se divizní velitel Jaroslav Antonovič Štrombach (jednoroční dobrovolník 75 polního pluku)



10.7.1895 Narodil se generálmajor Helmut Hipp (velitel: 130. pěší pluk)

10.7.1896 Narodil se nadporučík Charles Rudolph D´Olive (velitel letky 141. letecké perutě USAAS)



10.7.1897 Narodil se podplukovník Eduardo Picazo Burló (velitel: Polní spojovací skupina)




10.7.1897 Narodil se SS-Standartenführer Rudolf Pannier (velitel: Myslivecký prapor SS 500)



10.7.1898 Narodil se Kontradmirál Siegfried Sorge (velitel: 2. admiralát Severní moře)

10.7.1898 Narodil se generální armádní vikář José López Ortiz (ředitel Armádního arcibiskupství Španělska)

10.7.1898 Narodil se Vizeflugmeister Alexander Montanus Zenzes (německé námořní stíhací eso 1. sv. v. s 18-19 potvrzenými sestřely a 1 nepotvrzeným)

10.7.1900 Narodil se generálmajor Gerald Lloyd-Verney (velitel 6. gardové obrněné brigády)

10.7.1901 Narodil se kontradmirál Daniel Vincent Gallery (velitel: USS Hancock (CV-19))

10.7.1901 Narodil se nejvyšší seržant Sboru námořní pěchoty Francis Drury Rauber (2. nejvyšší seržant Sboru námořní pěchoty (1959-1962))
10.7.1901 Narodil se plukovník Hans Rödiger (velitel Granátnického pluku 103)

10.7.1902 Zemřel čestný generálmajor Isaac Hardin Duval

10.7.1902 Narodil se kontradmirál Konstantin Matvejevič Kuzněcov (veliteľ Lipavskej námornej základne)

10.7.1902 Narodil se generálmajor tankového vojska Boris Michajlovič Skvorcov (velitel 5. gardového mechanizovaného sboru)

10.7.1902 Narodil se plukovník Pavel Nikitovič Ivanov (veliteľ 5. streleckej divízie)
10.7.1902 Narodil se plukovník Hermann Teske (velitel Granátnického pluku 326)


10.7.1903 Narodil se SS obergruppenführer Werner Best (náčelník 1. oddělení gestapa (organizační a právní záležitgosti))

10.7.1903 Narodil se plukovník Serafim Nikolajevič Šarykin (veliteľ 3. samostatnej spojovacej leteckej divízie civilného letectva)

10.7.1903 Narodil se plukovník Boris Alexejevič Gorodeckij (veliteľ 374. streleckej divízie)

10.7.1904 Narodil se generálmajor ve výslužbě Václav Strejček (velitel Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého (1946-1947))

10.7.1904 Narodil se plukovník Zdzisław Krasnodębski (velitel, 303. peruť RAF)

10.7.1904 Narodil se generálmajor letectva Anatolij Zacharovič Kalašnikov (veliteľ 25. gardového nočného bombardovacieho leteckého pluku)

10.7.1904 Narodil se viceadmirál Vladimir Georgijevič Fadějev (veliteľ Amurskej vojnovej flotily)
10.7.1904 Narodil se generálmajor tankového vojska Boris Davidovič Supjan (velitel tankových a mechanizovaných vojsk 53. armády)


10.7.1905 Narodil se SS-Standartenführer Wolfram Sievers (ředitel Ústavu pro vojenský vědecký výzkum)

10.7.1906 Narodil se generálmajor George Whitfield Jack (velitel: 75. pěší divize)

10.7.1908 Narodil se podplukovník Grigorij Ivanovič Gapanjuk (veliteľ 617. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

10.7.1909 Narodil se podplukovník Konstantin Bekajevič Kantejev (veliteľ 25. stíhacieho leteckého pluku)

10.7.1909 Narodil se kapitán 3. stupňa Ivan Nikolajevič Tuzov (veliteľ 14. ponorkového oddielu Učebnej ponorkovej brigády Baltickej floty)

10.7.1910 Narodil se generálmajor Frederick R. Zierath (velitel: 4. pěší divize)

10.7.1910 Narodil se plukovník Boris Ivanovič Michajlov (veliteľ 7. stíhacej leteckej divízie vzdušných síl vojenského námorníctva)

10.7.1910 Narodil se seržant první třídy José Mendoza López (nositel Medaile cti)

10.7.1911 Narodil se generálporučík John Edward Kelly (velitel: IV. sbor)


10.7.1911 Narodil se major Kurt Mörgel (velitel: Výsadkový pluk tankových granátníků 1 Hermann Göring)

10.7.1913 Narodil se plukovník Ivan Fedotovič Sizov (veliteľ 13. samostatnej stíhacej letky vzdušných sil vojenského námorníctva)

10.7.1913 Narodil se - Jabbor Rasulovič Rasulov (8. vrchní tajemník ústředního výboru komunistické strany Tadžikistánu)


10.7.1914 Narodil se námořní nadporučík Heinz Koch (ponorkový velitel)

10.7.1914 M. Hartwig, ruský velvyslanec v Srbsku, zemřel na mrtvici, shodou okolností na rakouském vyslanectví v Bělehradě, v průběhu rozhovoru s rak.-uh. velvyslancem baronem Gieslem.


10.7.1917 Narodil se SS-Sturmbannführer Günther Wöst (velitel Oddíl stíhačů tanků SS 12)

10.7.1917 Narodil se plukovník in memoriam Oldřich Tošovský (pilot 311. peruť RAF)

10.7.1917 Německá vláda vyzvala majitele čistokrevných psů, aby své německé ovčáky, rotweilery a dobrmany nabídli do armádních služeb.

10.7.1917 Britové oznámili, že od začátku války získali na všech frontách 117 772 zajatců a 759 děl.


10.7.1918 Narodil se kapitán Günter Liethmann (velitel: Brigáda útočného dělostřelectva pozemního vojska 184)

10.7.1918 Zemřel admirál Henri Rieunier (ministr námořnictví)

10.7.1918 Narodil se plukovník Robert Alexander Elder (velitel 353. stíhací skupiny)

10.7.1918 Založen kýl lodi HMS Broadwater (H 81)



10.7.1918 Čs. legionáři v boji s bolševiky dobyli znovu Syzraň a Alexandrovský most přes řeku Volhu.


10.7.1918 Na piatom Všeruskom zjazde sovietov bol schválený text novej ruskej Ústavy, ktorá okrem iného zavádzala aj nový oficiálny názov štátu - Ruská sovietska federatívna socialistická republika a zavádzala nové štátne symboly.

10.7.1919 Narodil se generálporučík Gerald Walter Johnson (generální inspektor USAF (1973-1974))

10.7.1919 Zemřel poručík Jean Marie Dominique Navarre (Stíhací eso 1. sv. války s 12 sestřely.)

10.7.1919 Livenský oddíl převezen z Libavy na frontu k Narvě (stává se z něj 5. divize Severozápadní armády).


10.7.1920 Narodil se plukovník v.v. Rudolf Božík (Stíhacie eso Slovenských vzdušných zbraní 11,5 zostrelov (6x Il-2, 1,5x Fw 189 A-2, 1x R-5, 1x P-39 Airacobra, 1x Bf 110 G, 1x Ju 88 A))
10.7.1920 Zemřel admirál floty John Arbuthnot Fisher (První námořní lord)


10.7.1920 V belgickom meste Spa bol po zdĺhavom priebehu bilaterálnou dohodou Československa a Poľska uzavretý problém tzv. těšínskej otázky.

10.7.1922 Narodil se námořní nadporučík Heinrich Schlott (velitel U-2329)
10.7.1923 Narodil se desátník Charles Joseph Berry (člen kulometného družstva, 1. prapor, 26. pluk námořní pěchoty, 5. divize námořní pěchoty)

10.7.1924 Zemřel čestný generálmajor Byron Root Pierce (Divízny veliteľ.)


10.7.1926 Narodil se generálporučík Jindřich Kopřiva (veliteľ 10. letecká armáda)

10.7.1928 Loď HMAS Canberra (D 33) uvedena do služby

10.7.1928 Loď ORP Wicher spuštěna na vodu

10.7.1928 Založen kýl lodi HMS Active (H 14)


10.7.1929 Narodil se generálmajor František Janeček (zástupca náčelníka Civilnej obrany pre ochranu obyvateľstva a národného hospodárstva)

10.7.1929 Ponorka R. Smg. Marcantonio Colonna uvedena do služby
10.7.1929 Narodil se generálmajor Hercl Šafir

10.7.1930 Loď HMS Keith (D 06) spuštěna na vodu

10.7.1932 Narodil se plukovník inžiniersko-technickej služby Alexandr Semjonovič Korněv (veliteľ 6. zákopnickej armády)




10.7.1932 Loď ORP Burza uvedena do služby


10.7.1935 Založen kýl ponorky U-18 (U-18)

10.7.1937 Zemřel poručík Abram Grigorijevič Abramovič (velitel tankové roty, 4. samostatná mechanizovaná brigáda)

10.7.1937 Založen kýl ponorky R. Smg. Atropo



10.7.1938 Zemřel brigádní generál Josef Palacký

10.7.1938 Založen kýl lodi USS Chenango (CVE-28)

10.7.1940 Narodil se admirál Oleg Alexandrovič Jerofejev (veliteľ Severnej floty)

10.7.1940 Ponorka R. Smg. Maggiore Baracca uvedena do služby

10.7.1940 Založen kýl ponorky U-128 (U-128)
10.7.1940 Zemřel admirál Richard Henry Peirse (velitel Východoindické stanice)


10.7.1940 Podle britské histografie oficiální zahájení Bitvy o Británii.


Německá Letecká armáda 2 a Letecká armáda 3 provedly první nálety na Anglii. Počátek silných leteckých úderů na cíle v jižní Anglii a dopravu v Lamanšském průlivu

10.7.1940 V Londýne bolo vytvorené exilové Československé vedenie - tzv. Dočasné štátne zriadenie (Prozatímní státní zřízení), ktoré spojenci uznali za legitímnu vládu nacistami okupovaného Českolosvenska.

10.7.1941 Ponorka U-503 (U-503) uvedena do služby

10.7.1941 Ponorka U-376 (U-376) spuštěna na vodu

10.7.1941 Ponorka Giada spuštěna na vodu

10.7.1941 Založen kýl lodi Taihó

10.7.1941 Ponorka U-578 (U-578) uvedena do služby


10.7.1941 Ponorka U-586 (U-586) spuštěna na vodu


10.7.1941 Začala bitva u Smolenska. Skončila 10. září.


10.7.1941 Byla zahájena bitva o Leningrad. Skončila 9. srpna 1944


10.7.1941 Rudá armáda (7. armáda) zahájila obranu Karélie na oloněckém a petrozavodském směru proti finské „Karelské" armádě, která trvala do 9. srpna 1944.
Finská vojska zahájila ofenzivu severně od Ladožského jezera.

10.7.1941 Státní výbor obrany SSSR zřídil hlavní velitelství Severozápadního (marš. Vorošilov), Západního (marš. Timošenko) a Jihozápadního strategického směru (marš. Buďonnyj).


10.7.1941 22. armáda (Západní front) se bránila na frontě Idrica, Drissa, Vitebsk. Přes frontu 22. armády ustupovaly útvary 11. armády (utrpěly značné ztráty v předchozích bojích). 5. armáda (Jihozápadní front) zahájila protiúder z jižního úseku Korostěňského opevněného prostoru ve směru na Novograd Volynskij a Krasnoarmejsk.

10.7.1941 V Moskvě se ustavil Ustřední štáb partyzánského hnutí, od září 1941 podléhal bezprostředně UV VKS(b).



10.7.1941 Německé ministerstvo zahraničních věcí zaslalo telegram do Japonska, v němž žádalo jeho vstup do války proti SSSR.

10.7.1941 Vznik 310. stíhací perutě.


10.7.1942 Zemřel - Václav Jaroslav Klofáč (minister národnej obrany Republiky Československej)


10.7.1942 Založen kýl ponorky U-975 (U-975)

10.7.1942 Narodil se generálplukovník Pjotr Iljič Klimuk (2 násobný Hrdina Sovětského svazu (č. 95))

10.7.1942 Ponorka U-186 (U-186) uvedena do služby

10.7.1942 Ponorka HMS Shakespeare (P221) uvedena do služby



10.7.1942 V Londýně podepsána sovětsko-holandská dohoda o navázání diplomatických styků.


10.7.1942 Hlavní stan nejvyššího velení vydal pokyny k včasnému zajištění přístupů k Volze a Kavkazu. 62. armáda generála Kolpakčina a 64. armáda generála Čujkova vysunuty ze zálohy vrchního velení na západní břeh Donu. Fašistická vojska pronikla z voroněžského směru ke Kantěmirovce. Začaly obranné boje Jižního frontu na řece Mius západně od Rostova na Donu s německou 17. armádou, která přešla do útoku.

10.7.1943 Ponorka U-315 (U-315) uvedena do služby

10.7.1943 Ponorka U-289 (U-289) uvedena do služby

10.7.1943 Založen kýl lodi USS Gambier Bay (CVE-73)

10.7.1943 Loď USS Manila Bay (CVE-61) spuštěna na vodu


10.7.1943 Ponorka U-767 (U-767) spuštěna na vodu



10.7.1943 Pod vrchním velením generála Eisenhowera se britská 8. armáda generála Montgomeryho a americká 7. armáda generála Pattona vylodily na jihovýchodním pobřeží Sicílie (operace Husky). Ostrov bránila italská 6. armáda generála Guzzoniho, německá tanková divize Hermann Göring a 15. tanková divize. Britská vojska obsadila Syrakusy a Pachino; americká vojska obsadila města Gela a Licata.

10.7.1943 V Albánii zřízen generální štáb národní osvobozenecké armády.




10.7.1943 Při invazi na Sicílii německá letadla potápějí minolovku USS Sentinel a torpédoborec USS Maddox - jinak je odpor mizivý.

10.7.1944 Narodil se podplukovník Desmond Gerald Crofton (velitel roty C, 1. praporu Kanadského Škótskeho pluku)

10.7.1944 Zemřel major Colin Leo Bliss (velitel roty A 12. parašutistického praporu)


10.7.1944 Zemřel generál pěchoty Matija Murkovič

10.7.1944 Ponorka I-47 (I-47) uvedena do služby

10.7.1944 Narodil se generálplukovník Sergej Pavlovič Selezňov (veliteľ Leningradského vojenského okruhu /1991-1996/)

10.7.1944 Založen kýl lodi USS Coral Sea (CV-43)

10.7.1944 Založen kýl lodi USS Saipan (CVL-48)


10.7.1944 Vojska 2. pobaltského frontu zahájila režicko-dvinskou útočnou operaci s cílem proniknout k řece Daugava. 1. běloruský front překročil řeku Turu a Ščaru a osvobodil Slonim, Luniněc a David-Gorodok.


10.7.1944 Americké letectvo provedlo nálet na ostrov Guam.

10.7.1945 Zemřel generálmajor Fred Winchester Sladen (velitel: 3. divize)


10.7.1945 Ponorka U-530 (U-530) vyřazena ze služby

10.7.1945 Ponorka Ha-206 spuštěna na vodu


10.7.1945 Z okupovaného Berlína odjela první část demobilizovaných sovětských vojáků do vlasti.



10.7.1945 Americká 38. skupina lodí a britské loďstvo zahájily sérii útoků na ostrovy Hokkaidó a Honšú.

10.7.1946 Loď USS White Plains (CVE-66) vyřazena ze služby




10.7.1948 Zemřel generálmajor Hans Koeppen

10.7.1948 Prezident Klement Gottwald navštívil Bratislavu.

10.7.1949 Zemřel generálmajor Vernon Edwin Prichard Prichard (velitel: 14. obrněná divize)

10.7.1950 Zemřel generálmajor in memoriam František Skokan (náčelník štábu, Velitelství spojovacího vojska hlavního štábu)



10.7.1950 25. pěší a 1. jezdecká divize USA zahájily přesun z Japonska do Jižní Koreji.


10.7.1950 29. plukovní bojová skupina vyplula z Okinawy do Koreji.


10.7.1950 2. pěší divize se začala připravovat k nalodění v Seattlu.



10.7.1950 21. pěší pluk 24. pěší divize USA vedl zadržovací boje u Chochiwonu.

10.7.1951 Zemřel kapitánporučík Carl Hoff (velitel 1. flotily minolovných člunů)



10.7.1951 Loď ORP Gryf uvedena do služby


10.7.1951 Ve městě Kaesong na území nikoho byla zahájena jednání nepřátelských stran o ukončení korejské války.




10.7.1952 Zemřel generál delostřelectva Otto Hartmann (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

10.7.1953 Zemřel generálmajor Vladimir Georgijevič Děkanozov (veľvyslanec ZSSR v Nemecku /1940-41/)
10.7.1953 Narodil se admirál Edouard Guillaud (náčelník generálního štábu)

10.7.1954 Zemřel plukovník Ralph R. Glass (velitel: 5. pěší brigáda)


10.7.1957 Zemřel brigádní generál Ignatz Peslmüller (velitel Dělostřeleckého pluku 173)

10.7.1957 Zemřel generálmajor letectva Valentin Petrovič Uchov (veliteľ 10. gardovej stíhacej leteckej divízie)

10.7.1957 Loď Porpora (M 5464 (jako minolovka / as minesweeper)A 5382 (jako cvičné plavidlo / as training vessel)) uvedena do služby




10.7.1957 Narodil se generálmajor Ivo Zbořil (náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky)

10.7.1960 Zemřel generálporučík Georgij Semjonovič Lukin (náčelník štábu 7. gardovej vševojskovej armády /1943-1945/)




10.7.1960 Zemřel generálmajor Ernst von Krause

10.7.1961 Zemřel poručík Francis May Simonds (americké letecké eso 1. sv. v. s 5 sestřely (všechny sdílel))


10.7.1963 Zemřel admirál Erich Förste




10.7.1964 Zemřel generál tankových jednotek Adolf-Friedrich Kuntzen (velitel LVII. a LXXXI. armádního sboru)




10.7.1964 Narodil se plukovník (gšt.) Milan Virt (veliteľ Posádkového veliteľstva Praha (2013-2019))


10.7.1964 Zemřel letecký vicemaršál Donald Fasken Stevenson (velitel 2., 221. a 9. skupiny RAF)



10.7.1965 USAF zaznamenala prvé vzdušné víťazstvo vo Vietnamskej vojne. Dvom lietadlám F-4C Phantom zo 45. taktickej stíhacej perute sa podarilo zostreliť dve lietadlá MiG-17.




10.7.1966 Zemřel generálporučík Karl-Albrecht Mensching


10.7.1968 Zemřel generálmajor Walter Gorn (veliteľ 710. pešej divízie)


10.7.1969 Zemřel divisní generál ve výslužbě Václav Michálek

10.7.1969 Narodil se brigádní generál Petr Lanči (zástupce velitele VS AČR)

10.7.1970 Narodil se kontradmirál Dmitrij Anatolievič Smirnov (náčelník štábu Velenia ponorkových síl Severnej floty /2021-/)

10.7.1971 Loď USS Ponce (LPD-15) uvedena do služby

10.7.1972 Zemřel nejvyšší seržant Sboru námořní pěchoty Wilbur Bestwick (1. nejvyšší seržant Sboru námořní pěchoty (1957-1959))

10.7.1974 Zemřel generálmajor Ján Martinčok (zástupca náčelníka Správy bojové přípravy)

10.7.1975 Zemřel major Makar Alexejevič Solodilov (veliteľ 109. gardového bitevného leteckého pluku)

10.7.1976 Zemřel generálmajor Corneliu Teodorini (Držiteľ Rytierskeho kríža s dubovými ratolesťami.)

10.7.1978 Zemřel generálporučík James Benjamin Lampert (Superintendent: Vojenská akademie Spojených států)

10.7.1978 Loď Ťi-an (518) spuštěna na vodu

10.7.1979 Založen kýl lodi USS Aquila (PHM-4)

10.7.1981 Založen kýl lodi HMAS Bendigo (FCPB 211)


10.7.1984 Zemřel major Anton Hackl (veliteľ JG 76, JG 11)

10.7.1987 Loď HMS Norfolk (F230) spuštěna na vodu

10.7.1989 Zemřel generálmajor letectva Jevsej Michajlovič Anikejev (veliteľ 249. stíhacej leteckej divízie /1946-1952/)

10.7.1990 Zemřel maršál letectva Sergej Ignaťjevič Rudenko (prvý zástupca hlavného veliteľa Vzdušných síl ZSSR /1958-68/)


10.7.1993 Zemřel major Emil Möller (velitel II. praporu, 266. granátnický pluk, 72. pěší divize)

10.7.1993 Ponorka USS Nebraska (SSBN-739) uvedena do služby

10.7.1993 Loď USS Ranger (CV-61) vyřazena ze služby


10.7.1993 Zemřel kapitán Friedrich Richard Hummel (velitel Jagdverband Leitstelle West (Frontaufklärungs Verband II, West))

10.7.1995 Zemřel viceadmirál Gennadij Ivanovič Šalygin (veliteľ 4. ponorkovej eskadry)

10.7.1996 Zemřel major Edmund Andrzej Ladro

10.7.1997 Teroristická skupina ETA uniesla Miguela Ángela Blanco (29 r.) poslanca miestneho zastupitelstva za PP.

10.7.1998 Zemřel kapitán Anna Benešová

10.7.1998 Ponorka USS Baltimore (SSN-704) vyřazena ze služby

10.7.1999 Ponorka HMAS Waller (S75 / SSG-75) uvedena do služby


10.7.2003 Zemřel major Ernst Loesch (velitel: 1. pluk tankových granátníků)

10.7.2003 Založen kýl lodi Mistral (L9013)


10.7.2004 Zemřel poddůstojník Richard Lühne (28.10.1944 Rytířský kříž)




10.7.2006 Zemřel podplukovník Robert Carl Fumerton (velitel 406. perutě RCAF)

10.7.2006 Zemřel brigádny generál Šamiľ Salmanovič Basajev (poľný veliteľ čečenských protiruských bojovníkov)

10.7.2008 Zemřel kapitán Robert Marshall DeHaven (testovací pilot Hughes Aircraft Co.)

10.7.2010 Zemřel generálmajor letectva Viktor Vasiljevič Zacharov (veliteľ 6. gardovej leteckej dopravnej divízie)


10.7.2012 Zemřel SS-Obersturmführer Fritz Langanke (velitel 2. čety 2. tankového pluku SS divize Das Reich)

10.7.2017 Ponorka Yu Gwan-sun (SS-078) uvedena do služby


10.7.2020 Zemřel - Miloš Jakeš (generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Československa)

10.7.2023 Zemřel Kapitán 2. stupně Stanislav Leonidovič Ržickij (zástupca vedúceho oddelenia pre mobilizáciu v Krasnodare)

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more