Main Menu
User Menu

Military history website

23.07.

23.7.

Státní útvary Datum Událost

23.7.1431 V Basileji sa začína deviaty univerezálny ecuménický kongres

23.7.1508 Pedro Navarro obsadzuje Peñón de Vélez de la Gomera, ktorý je dôležitým prístavom pirátov v stredomorí


23.7.1720 Zemřel generál Thomas Erle (člen Tajné rady Irského království)


23.7.1746 Narodil se generálkapitán Bernardo de Gálvez (místokrál Nového Španělska)

23.7.1756 Narodil se generálmajor John St. Leger (plukovník: 80. pěší pluk)

23.7.1767 Narodil se podplukovník Franklin Wharton (3. velitel Sboru námořní pěchoty)

23.7.1773 Narodil se generálmajor Thomas Makdougall Brisbane (plukovník: 34. pěší pluk)

23.7.1781 Z Cádizu vyplávajú lode s cielom oslobodiť Menorku s pod Britskej nadvlády


23.7.1802 Narodil se generál Manuel María Lombardini de la Torre (Prezident Mexica)

23.7.1818 Narodil se čestný generálmajor Nathaniel James Jackson (Divízny veliteľ.)

23.7.1822 Narodil se generálmajor Darius Nash Couch (zborový veliteľ)


23.7.1823 Zemřel generál Charles Asgill (plukovník: 85. pěší pluk)



23.7.1824 Narodil se brigádny generál Gabriel Colvin Wharton (brigádny generál CSA)



23.7.1828 Narodil se generálmajor CSA John Austin Wharton (generálmajor CSA)


23.7.1862 Zemřel - José María Bocanegra y Villalpando (Prezident Mexika (1829-1829))
23.7.1867 Zemřel generál Carlos Salazar Castro (Hlava štátu El Salvador /23.6.1834-13.7.1834/)


23.7.1876 Narodil se - Jan Sýkora (Předseda čs. kolonie v Londýně)

23.7.1877 Narodil se plukovník Bourdon Adelbert Babcock (velitel: 151. brigáda)




23.7.1879 Narodil se generálmajor Arnold Schütze



23.7.1879 Narodil se generálmajor Hans-Heinrich von Seidlitz und Gohlau (velitel: Dělostřelecké velitelství 134)


23.7.1881 Narodil se generál jezdectva Franz Kreß von Kressenstein

23.7.1883 Narodil se polní maršál Alan Francis Brooke (Chief of the Imperial General Staff (1941–1946))

23.7.1885 Zemřel armádny generál Ulysses Simpson Grant (18. prezident USA)



23.7.1888 Zemřel brigádny generál Williams Carter Wickham (brigádny generál CSA)


23.7.1888 Zemřel generálmajor Joseph von Scheda (Vedl kartografické práce ve Vojenském kartografickém institutu ve Vídni.)

23.7.1889 Narodil se kapitán Franklin Frederick Korell (člen Snemovne reprezentantov)


23.7.1890 Narodil se generálporučík Siegmund von Schleinitz (velitel: 9.pěší divize)

23.7.1891 Narodil se generál pěchoty Karl Eibl (veliteľ 385. pešej divízie)


23.7.1891 Narodil se generál dělostřelectva Walter Hartmann (veliteľ VIII. armádneho zboru)




23.7.1891 Narodil se generálmajor Joachim von Klinckowstroem (vojenský velitel města Oslo)


23.7.1892 Narodil se generálporučík Hermann Ochsner (Náčelník štábu Inspekce protichemických jednotek na OKH)

23.7.1892 Narodil se plukovník William Victor Strugnell (velitel 9. perutě RAF)
23.7.1892 Narodil se polní maršál / admirál loďstva / maršál Haile Selassie I. - (etiopský regent )




23.7.1893 Narodil se generálmajor Adolf Fischer (velitel: 367. pěší divize)

23.7.1893 Narodil se generál Gwilym Ivor Thomas (velitel: 43rd (Wessex) Division)



23.7.1895 Narodil se brigádní generál František Moravec


23.7.1895 Narodil se generálmajor Heinrich Bürcky (velitel: 159. pěší divize)




23.7.1895 Narodil se generálporučík Hermann Kreß (velitel: 4.horská divize)

23.7.1896 Narodil se major Francis Ryan Smith (australské letecké eso 1. sv. v. s 16 sestřely [9 sražených do neřízeného pádu (7 sám, 2 sdílel) a 7 zničených (6 sám, 1 sdílel)], z toho 13 Fokkerů D.VII)


23.7.1897 Narodil se plukovník Anton Schmid (velitel Kampfgruppe 286.Infanterie-Division)

23.7.1897 Narodil se kapitán 1. triedy Alexandr Grigorjevič Bulavinec (veliteľ 2. ponorkovej brigády Baltickej floty 1. formovania)

23.7.1900 Narodil se generálporučík Cunenori Kaja (člen Najvyššej vojnovej rady)

23.7.1900 Zemřel brigádny generál Patrick Henry Jones (Brigádny veliteľ.)

23.7.1901 Narodil se komandér Donald Arthur Gary (nositel Medaile cti)

23.7.1905 Zemřel - Daniel Scott Lamont (Ministr války)

23.7.1906 Zemřel generál Gentaró Kodama (náčelník štabu: Armádní generální štáb)

23.7.1906 Narodil se podplukovník Nikolaj Alexandrovič Zotov (veliteľ 2. dopravného leteckého pluku)


23.7.1906 Narodil se kapitánporučík Erich Zürn (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

23.7.1906 Narodil se plukovník Vasilij Nikolajevič Korjakov (veliteľ 91. gardového bitevného leteckého pluku)

23.7.1908 Narodil se generálmajor letectva Pjotr Sergejevič Kiselev (náčelník štábu 13. stíhacieho leteckého zboru)

23.7.1909 Narodil se generál Walter Campbell Sweeney (velitel: Velitelství taktického letectva)

23.7.1909 Narodil se brigádní generál Philip Herbert Richardson (velitel vojenskej polície)

23.7.1910 Narodil se korvetný kapitán Heinrich Schonder (Veliteľ U-58, U-77, U-200.)

23.7.1910 Narodil se plukovník Vasilij Stěpanovič Moskovkin (zástupca veliteľa 264. bitevnej leteckej divízie)


23.7.1913 Narodil se - Karl-Heinz Fischer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

23.7.1914 Narodil se plukovník František Antonín Bernard

23.7.1914 Srbsku bolo predložené 10 bodové ultimátum. Rakúsko-Uhorsko dalo Srbsku 48 hodín aby splnili podmienky, inak záútočia.


23.7.1915 Narodil se SS-Sturmbannführer Boris Kraas (veitel: 3. oddíl stíhačů tanků SS)


23.7.1915 Narodil se námořní nadporučík Werner Zapf (ponorkový velitel)


23.7.1916 Narodil se major Gerhard Hoppe (veltel: Brigáda útočných děl 279)

23.7.1916 Sergej D. Sazonov, ruský ministr zahraničních věcí od r. 1910 podal demisi. Důvodem byly neúspěšné snahy pohnout Rumunsko, aby vstoupilo do bojů Velké války na straně Dohody. Křeslo po Sazonovovi převzal předseda vlády Boris V. Stjurmer (Stürmer).

23.7.1916 Jako ocenění výkonů württemberských oddílů v světové válce jmenoval císař Vilém II. krále Viléma II. Württemberského pruským generálem polním maršálem.

23.7.1917 Narodil se major Kaare Dagfin Hansten Bolstad (velitel 332. perutě)

23.7.1917 Ve svém projevu před britským parlamentem vyhlásil premiér David Lloyd George, že mír je možný s německým národem, nikoliv však s politickou reprezentací Německé říše.



23.7.1918 Narodil se generálporučík José Luis Aramburu Topete (Generální ředitel Civilní gardy)

23.7.1919 Loď HMS Hawkins uvedena do služby

23.7.1919 Narodil se Vedoucí důstojnický zástupce 2 Lafayette Green Pool (všeobecně považován za nejúspěšnější americké tankové eso 2. sv. v. s 12 potvrzenými zničenými tanky, 258 obrněných transportérů a samohybných děl, přes 1000 zabitých a 250 zajatých německých vojáků)


23.7.1923 Narodil se generálmajor Eduard Jirák (načelník Výzkumnného ústavu 401)

23.7.1925 Loď Mucuki spuštěna na vodu

23.7.1925 Zemřel major Emil Prochaska (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)


23.7.1925 Narodil se generálmajor Zdeněk Kamenický (zástupce velitele letectva a PVOS )

23.7.1930 Zemřel - Glenn Curtiss (americký průkopník letectví a letecký průmyslník)



23.7.1933 Zemřel generál V. hodnostní třídy Karel Böttner

23.7.1934 Bulharsko a SSSR navázaly diplomatické styky.

23.7.1936 Loď HMS Sheffield (C24) spuštěna na vodu
23.7.1936 Zemřel Major Anselmo López Maristany (poverený náčelník štábu: 7. organická divízia)

23.7.1936 V Burgos je ustanovená Rada národnej obrany (Junta de Defensa Nacional) ktorá je prvým orgánom vlády na povstaleckom území


23.7.1936 Gen. José Moscardó odmieta vydať Alcázar de Toledo ktorý je obliehaný republikánskymi milíciami výmenou za svojeho syna, ktorý je následne zastrelený.



23.7.1938 Všechny skandinávské země spolu s Belgií, Nizozemím a Lucemburskem podepsaly tzv. kodaňskou deklaraci, odmítající opatření kolektivní bezpečnosti a vyhlašující přísnou neutralitu.



23.7.1939 Sovětská vláda navrhla jednání vojenských misí SSSR, Velká Británie a Francie o uzavření paktu o vzájemné pomoci v Moskvě.




23.7.1940 Narodil se generálmajor Rudolf Jurica (veliteľ 2. divízie PVO (RRRR-RRRR))


23.7.1941 Německý nálet na Moskvu


23.7.1941 Západní front soustředěný v prostoru Roslavli přešel do protiútoku ve směru na Smolensk. 21. armáda (Záp. front) útočící na bobrujském směru ustoupila k Dněpru na úseku od Rogačova po Zlobin.


23.7.1941 Vedoucí sovětské vojenské mise generál Golikov přiletěl do Londýna.


23.7.1941 Italské námořní letectvo potopilo britský křižník HMS Manchester.

23.7.1942 Zemřel generálmajor August-Wilhelm Küster (velitel: 345. pěší pluk)





23.7.1942 Narodil se generálporučík (3. gen. hodnosť) vo výslužbe Mojmír Hergovič (zástupca veliteľa 1. armády (1980-1984))

23.7.1942 Zemřel major Vladimir Jegorovič Šalimov (veliteľ 15. gardového bitevného leteckého pluku)


23.7.1942 Sovětská vláda v odpovědi na britskou notu z 18.7. označila důvody zastavení námořní dopravy do SSSR severní cestou za neopodstatněné, zvláště nyní, kdy SSSR vyvíjí nejvyšší úsilí na frontě a nezbytně potřebuje přísun válečného materiálu.


23.7.1942 Německá vojska obsadila Rostov na Donu. Stalingradský front zaujal obranu v šířce 530 km od Pavlovská po Verchněkurmojarskou. Německá vojska pronikla podél Donu na čáru Kletskaja, Slepichin a útočila na pravé křídlo sovětské 62. armády.


23.7.1942 Hitler vydal rozkaz (směrnice č. 45) k současnému zahájení excentrické operace ve směru na Stalingrad a Kavkaz.
Skupina A má postupovat dále na Kavkaz a skupina B má pokračovat ke Stalingradu. Velitelům bylo ihned jasné, že pokud se podaří dosáhnout určených oblastí, bude rozpětí armád 2 000 km, což nebude možné ubránit.


23.7.1942 Boj o konvoj ON 113 (trval do 27.7, potopeny 2 lodě, zničena 1 ponorka).


23.7.1942 Britský nálet na Duisburg.


23.7.1942 Německá 22. tanková divize pronikla po těžkém boji k severnímu okraji Rostova. Město, které bylo branou na Kavkaz a kříží se zde 4 železniční trati, bylo bráněno jednotkami NKVD speciálně vycvičenými pro pouliční boj. Ty bojovaly s pozoruhodnou odvahou a pohrdáním smrtí.


23.7.1943 Zemřel korvetní kapitán Gottfried Holtorf (ponorkový velitel (U-598))


23.7.1943 Zemřel korvetní kapitán Helmut Köppe (ponorkový velitel (U-613))


23.7.1943 Brjanský front pronikl v prostoru Mcenska k řece Oka a Optucha. Voroněžský a Stepní front pronikly k Belgorodu (na linii z 5.7.).


23.7.1943 Ministr Ripka vydal prohlášení, v němž jménem československé zahraniční vlády protestoval proti německému teroru v ČSR.


23.7.1943 Americká 7. armáda obsadila města Trapani a Marsala (Sicílie).


23.7.1943 Čínský ministr zahraničních věcí Sung Cu-wan přijel do Londýna.

23.7.1943 Americká námorná hliadková peruť VP-63 s lietadlami Catalina sa presunla na letisko Pambroke Docks vo Walese.


23.7.1944 Zemřel generál dělostřelectva Eduard Wagner (Spáchal samovraždu.)


23.7.1944 Zemřel generálmajor Walter Schlösser (velitel: 337 granátnický pluk)

23.7.1944 Zemřel podplukovník Tadahiko Hajaši (náčelník štábu: 32. armáda)

23.7.1944 Zemřel gardový nadporučík Nikolaj Petrovič Aganičev (stíhacie eso (5 zostrelov))


23.7.1944 Zemřel generálporučík Hans von Sponeck (velitel: 22. pěší divize)
23.7.1944 Zemřel plukovník Pimen Kornejevič Moskovec (veliteľ 274. stíhacej leteckej divízie)



23.7.1944 Vojska 3. pobaltského frontu osvobodila Pskov. 1. běloruský front (2. tanková armáda generála Bogdanova a 8. gardová armáda generála Čujkova) osvobodil Lublin. 1. ukrajinský front pronikl na mnoha úsecích k řece Sanu a zmocnil se předmostí v prostoru Jaroslavl.



23.7.1944 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Kiel, Donges a Berat (Albánie).

23.7.1944 Hitler jmenoval generála Schörnera velitelem Skupiny armád Sever a generála Friessnera velitelem Skupiny armád Jižní Ukrajina.

23.7.1944 Pretrhnutie nemeckého diaľkového kábla medzi obcami Rakovčík a Štiavnik. Prepadnutie vykonal oddiel Čapajev.

23.7.1945 Ve Francii začal soudní proces s Pétainem. 15.8. odsouzen k trestu smrti, který mu de Gaulle změnil v doživotní vězení v pevnosti Partalet. Zde Pétain v roce 1951 zemřel.



23.7.1945 Americké a britské loďstvo útočilo (též 24.7.) na japonskou námořní základnu v Kure a další přístavy na pobřeží od Ósaky až po Nagoju. Útoky na Kawasaki, Jokohamu, Jokosuku, Kušimoto a na cíle na ostrovech Šikoku a Kjúšú. Zbytky japonského válečného loďstva utrpěly těžké ztráty.

23.7.1946 Narodil se generál Dan Kelly McNeill (velitel: U.S. Army Forces Command)


23.7.1948 Narodil se generál zbraní/generálporučík Stanisław Targosz (Zástupce velitele centra vzdušných operací)


23.7.1948 Narodil se Lic. Emilio Octavio de Toledo (ředitel: Generální ředitelství pro výcvik)


23.7.1951 Zemřel maršál Francie Henri Philippe Benoni Omer Joseph Pétain (predseda vlády vo Vichy)

23.7.1953 Zemřel generálmajor Bruce R. Magruder (velitel: 1. obrněná divize)


23.7.1954 Zemřel generálmajor Gerhard Rebsch

23.7.1955 Loď USS Juneau vyřazena ze služby

23.7.1956 Zemřel podplukovník Murray Joseph Shubin (velitel 71. bombardovací perutě)




23.7.1957 Zemřel viceadmirál Kurt Slevogt (velitel: 2. admiralát stanice Severní moře)




23.7.1961 Zemřel Viceadmirál Fritz Lamprecht (velitel: Palubní protiletadlová dělostřelecká brigáda námořnictva Sever)

23.7.1961 v Nikaragui je založený Sandinistický front národného oslobodenia (Frente Sandinista de Liberación Nacional)


23.7.1962 V Ženevě bylo stvrzeno vyhlášení neutrality Laosu, podpisem USA a dalších 13 zemí, čímž bylo znemožněno USA, aby napadli části Ho Chi Minovy stezky na území Laosu.

23.7.1964 Zemřel generálporučík Tojoki Takada (velitel: 32. pěší brigáda)

23.7.1965 President Johnson se sešel se svými nejvyššími poradci, aby rozhodli o budoucím směru vývoje akcí ve Vietnamu.



23.7.1965 USAF zazamenalo prvé zostrelené svoje lietadlo. Bol ním F-4C Phantom zostrelený protilietadlovou raketou V-75 (SA-2).


23.7.1966 Zemřel plukovník Kurt Albrecht (velitel: 172. dělostřelecký pluk)


23.7.1969 Zemřel generálporučík Eduard Klutmann (vojenský velitel města Toruň)


23.7.1970 Zemřel generálporučík Walter Büchs (velitel: 30. pěší divize)

23.7.1971 Loď USS Fanning (FF-1076) uvedena do služby

23.7.1971 Zemřel generálmajor letectva Nikolaj Georgijevič Bělov (veliteľ 4. leteckej divízie osobitného určenia)




23.7.1973 Zemřel generálporučík Kurt Woytasch (velitel: 181. pěší divize)
23.7.1974 Řecko - poté co zinscenovala kyperský puč a po pokusu zavelet k válce s Tureckem, vojenská junta padá.




23.7.1975 Zemřel viceadmirál Ernst Stieringer

23.7.1976 Zemřel generálmajor Richard Clare Partridge (velitel: 5. pěší divize)


23.7.1977 Založen kýl lodi Udaloj

23.7.1979 Nikaragujská vláda oficiálne požaduje vydanie bývelého diktátora Anastasia Somozu


23.7.1987 USA zastavujú pomoc Paname, aby prinútili úrady k vydaniu gen. M. Noriegu


23.7.1991 Zemřel plukovník Joachim Petzold (1964-66 náčelník štábu 6. Lw.Division. )

23.7.1991 Zemřel generálmajor Tadaši Katakura (velitel: 202. divize)

23.7.1991 Zemřel plukovník Konstantin Mefodjevič Šumskij (veliteľ 93. gardového bitevného leteckého pluku)

23.7.1994 Loď USS Carney spuštěna na vodu

23.7.1994 Loď USNS Patuxent (T-AO-201) spuštěna na vodu

23.7.2001 Zemřel plukovník Ivan Ivanovič Kožemjakin (veliteľ 14. gardovej bombardovacej leteckej divízie)


23.7.2002 Loď ORP Generał Tadeusz Kościuszko (273) uvedena do služby

23.7.2005 Loď USS Farragut spuštěna na vodu

23.7.2006 Zemřel podplukovník Terence Brandram Hastings Otway (velitel 9. parašutistického praporu)

23.7.2009 Loď HMS Daring uvedena do služby

23.7.2009 Loď ARM Independencia (P163) spuštěna na vodu

23.7.2011 Zemřel generál John Shalikashvili (Předseda Sboru náčelníků štábů (1993-1997))

23.7.2012 Zemřel - Sally Kristen Ride (astronautka, misie STS-7 a STS-41-G)


23.7.2013 Pontifik František vykoná prvú zahraničnú cestu do São Paulo
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74405