Hay, Ronald Cuthbert

     
Příjmení:
Surname:
Hay Hay
Jméno:
Given Name:
Ronald Cuthbert Ronald Cuthbert
Jméno v originále:
Original Name:
Ronald Cuthbert Hay
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
Fregatní kapitán Commander
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
- -
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
- -
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
04.10.1916 Perth, Skotsko /
04.10.1916 Perth, Scotland /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
22.11.2001
22.11.2001
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 47. námořního stíhacího křídla
velitel 809. perutě FAA
Commander of 47th Naval Fighter Wing
Commander of No. 809 Squadron FAA
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
stíhací eso (4+9-0+1-0+3 vítězství)
nositel řádů DSO, DSC and Bar
jediné stíhací eso královské námořní pěchoty 2. sv. války
Fighter Ace (4+9-0+1-0+3 Claims)
Recipient of DSO, DSC and Bar
The only Royal Marine fighter ace WWII
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Cuthbert_Hay
www.flyingmarines.com
URL : https://www.valka.cz/Hay-Ronald-Cuthbert-t105458#377138 Version : 0
     
Příjmení:
Surname:
Hay Hay
Jméno:
Given Name:
Ronald Cuthbert Ronald Cuthbert
Jméno v originále:
Original Name:
Ronald Cuthbert Hay
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR
Průběh vojenské služby:
Military Career:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
http://en.ww2awards.com/person/49166
www.flyingmarines.com
URL : https://www.valka.cz/Hay-Ronald-Cuthbert-t105458#529602 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Ronald Cuthbert Hay se narodil 4.10.1916 v Perthu ve Skotsku. Jako dobrovolník vstoupil roku 1935 to řad Royal Marines. Rok sloužil na křižníku HMS Devonshire. Poté se přihlásil k letecké službě Fleet Air Arm, výcvik ukončil v říjnu 1939 a následně byl umístěn k 801 Naval Air Squadron. Jednotka operovala z paluby HMS Ark Royal s letouny Blackburn Skua a Roc.


Svého prvního vzdušného vítězství dosáhl 27.4.1940 při norské kampani. Na He 111 nejprve zaútočil Bill Church, bombardér nejprve klesl nad hladinu moře. Po střelbě byla stíhačky při obratu z útoku zasaženo do břicha palbou střelce a skončila v moři. Ronald Hay se poté posadil heinkelu za ocas a střílel krátké dávky tak dlouho dokud neskončil v moři.


31.5.1940 Hay byl přeložen k 806 Naval Air Squadron operující z letiště Detling v Kentu. Následovaly bojové lety do oblasti Dunkirku. Většinou byly Skuy používány v roli střemhlavých bombardérů, při nichž se střetávaly s Bf 109. Po jedné misi, bylo letadlo Haye jediné, které se vrátilo zatímco ostatní byli sestřeleni. Dvakrát po sestřelení velitele převzal v zástupu velení. Perut zůstala v Kentu do 27.6. kdy byli přeživší staženi zpět.


Ronald byl přeložen k 808 Naval Air Squadron vyzbrojené Fairey Fulmar, operující z Wick v West Sussex. Peruť byla jedna ze dvou stíhacích perutí FAA, které bojovali v bitvě o Británii pod velením RAF Fighter Command.
V říjnu 1940, stále s 808 Sq. se Hay nalodil na Ark Royal na plavbě do Středomoří.


V květnu 1941 při doprovodu konvoje Tiger z Gibraltaru do Egyptu se nedaleko Sardinie dostali dvakrát do útoku italského letectva. V průběhu druhého útoku Hay v čele svého roje sestřelil S.79 jako své šesté potvrzené vítězství. Po torpédování a potopení Ark Royal v listopadu 1941 Hay sloužil jako instruktor. Za působení ve Středomoří byl vyznamenán DSC.


V květnu 1942 povýšen do hodnosti Captain převzal velení 809 Naval Air Squadron umístěné na HMS Victorious. Perut vedl při operaci Torch – spojeneckém vylodění v severní Africe. Poté následovalo přemístění na Ceylon.


V ubnu 1943 byl povýšen na majora. 1944 převzal velení 47th Naval Fighter Wing, létající na F4U Corsairech z paluby HMS Victorious. První operace wingu byla vedena proti nikobarským ostrovům v říjnu 1944. V prosince 1944 povýšen na podplukovníka. Po náletu na rafinerie Palembang 4.1.1945 vyznamenán DSO, kdy se podařilo sestřelit osm japonských stíhaček při ztrátě jednoho Corsairu. Hay osobně vedl nálety wingu proti japonským rafineriím a letištím na Sumatře v roli vzdušného koordinátora akce. Toto byla jedna z největších operací FAA zahrnující 56 Carsairů a 45 Avengerů z Victorious a Illustrious. Ve vlastní akce Hay sestřelil Ki-43 a Ki-44 a poškodil dvě další, přičemž stihl fotografovat výsledky náletu. Poté byl wing nasazen v akci proti ostrovům Sakišima mezi březnem a červnem 1945 v podpoře invaze na Okinawu. Hay byl podruhé vyznamenán DSC. Na konci války Hay stále aktivně létal z paluby Victorisous při operacích proti japonským mateřským ostrovům do 11.8.1945 než Victorious odplula do Sydney k odpočinku.


Po válce utrpěl zranění při přistání se Seafirem, po vyléčení sloučil u Joint Air Safety Board. Následně sloužil v 40 Commando na Kypru, Hong Kongu a Malajsii ve stálé hodnosti kapitána. Nespokojen se službou u námořní pěchoty přestoupil k námořnictvu v hodnosti Lieutenant-Commander. Sloužil poté na HMS Indomitable a dalších pozicích na pevnině.v letech 1955 až 57 sloužil jako letecký velitel RNAS Sretton. Následovala Staff College v Latimeru, poté služba v Německu na velitelství NATO. Další pozice v NATO byla v Turecku.


Po penzionování 1966 dvanáct let působil ve Středomoří a živil se pronajímaním lodí.
Ronald Cuthbert Hay zemřel 22.11.2001.Zdroj:


http://en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Cuthbert_Hay
www.flyingmarines.com
URL : https://www.valka.cz/Hay-Ronald-Cuthbert-t105458#377140 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more