Main Menu
User Menu

Military history website

Sten

Přehledové forum

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Samopal Sten


Jeho prvá verzia- samopal Sten Mk. I, bola prijatá do výzbroje britských vojakov v roku 1941 a vyrobili sa približne 4 000 000 kusov všetkých verzií.
Séria samopalov Sten bola vyvinutá dvojicou konštruktérov, Reginaldom Vernonom Shepperdom a Haroldom Johnom Turpinom v Birmingham Small Arms (B.S.A.) v Enfielde. Názov Sten vyplýva zo skratiek mien jeho tvorcov a miestom jeho výroby- S (Shepperd), T (Turpin), EN (Enfield).
Krátko po vyjdení modelu Sten Mk. I(vyrobilo sa jej 100 000 ks) , ktorý mal drevené predpažbie a sklopnú prednú rukoväť, bola od roku 1942 nasadená verzia Sten Mk. II. Charakteristickým znakom tohto typu bola kratšia odňímateľná hlaveň a tiež absencia predpažbia. Týmto modelom sa začali vyzbrojovať jednotky už v 2. polovici roku 1941. Bola to zbraň, ktorá nebola pre vtedajšiu vojnou namáhanú britskú ekonomiku, nijak materiálne či časovo náročná. Podobne ako nemecký guľomet MG42, nepotreboval Sten, nijaké zložié obrábanie. Iba niektoré časti bolo potrebné detailne obrábať. Ostatné časti sa vyrábali ohýbaním plechov a ich zvarovaním. Pozostával totiž z trúbky s vonkajším priemerom 3,83 cm a s hrúbkou steny 4,6 mm. Vpredu trúbky bol vyrezaný závit pre montáž hlavne.
Pred použitím bolo treba, tak ako u väčšiny samopalov tej doby, natiahnuť závorním do zadnej polohy. Poistka zbrane bola riešená tak, že bolo treba natiahnuť závorník do zadnej polohy, ako pri streľbe a zatlačiť ho do vyrezaného otvoru. V prípade potreby odistenia zbrane stačilo dlaňou zatlačiť závorník. Ten vybehol z výrezu a zbraň bola pripravená na streľbu.
Mieridlá pozostávali z odnímatelnej mušky a bitevného zameriavača v podobe krúžku. Zbraň sa držala nasledovne-pravou rukou sa ovládala spúšť,lavou rukou sa ržala uzavieracia matka hlavne,zásobník bol opretý o dlaň.
Sten mal dva režimy streľby- automatickú a jednotlivými ranami. Prepínanie sa vykonávalo pomocou posuvného prepínača, posunom buď doľava alebo doprava v závislosti od zvoleného režimu(pre aumotamickú strelbu A a pre jednotlivými nábojmi R)
. Zásobník mal kapacitu 32 nábojov, ale odporúčalo sa, napĺňať ho len 28-mi, z dôvodu zasekávania sa. Na ochranu zbrane pred nečistotami pri prevozoch bolo v oblasti zásobníku otočné púzdro. Po jeho pootočení o 90°, bola komora zakrytá voči vonkajším vplyvom.
za účelom čistenia zbrane stačilo rozobrať pažbu a závorník. Pri olejovaní museli mať vojaci na pamäti,že Sten musel byť pri strelbe suchý(bez nadbytočného oleja).
Aby sa predišlo nebezpečnému zasekávaniu sa zbrane, sa odporúčalo vždy poriadne dotiahnuť hlaveň a zásobník nepoužívať ako rukoväť.
Aj napriek drobným nedostatkom bol Sten spoľahlivou zbraňou, ktorá bola pre svoju jednoduchosť a odolnosť voči nepriaznivým podmienkam, obľúbená u výsadkových jednotiek. Boli ním zásobené taktiež odbojové skupiny v celej okupovenj Európe.
Sten sa tiež zúčastnil spolu s Gabčíkom a Kubišom úspešného atentátu 27. mája 1942 na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. V poslednej chvíli ale zlihal, z dôvodu nedotiahnutia hlavne alebo špiny.
Pre špeciálne operácie bol vyvinutý Sten Mk.IIS s tlmičom,neodporúčalo sa však z nej strilať dávkami,len jednotlivými ranami.
Sten Mk.III bol podobný typu Mk.I,vyrábaný bol trochu odlišnými mtódami. Poslednou verziou bol Sten Mk.V ktorý mal opäť pevnú drevenú pažbu, pištolovú rukoväť, pozmenené mieridlá a úchyt na bodák.
URL : https://www.valka.cz/Sten-t12506#42334Version : 0
Sten Mk.II: shot from loading walls in the production factory.
A shot of a pile of trays. 34 million of them were produced!
Walls in desert paint
URL : https://www.valka.cz/Sten-t12506#75070Version : 0
well I'll give you one more photo, so if it doesn't matter:wink: but don't miss it:wink:
Sten - Sten Mk. II

Sten Mk. II
URL : https://www.valka.cz/Sten-t12506#75197Version : 0
In the foreground Sten MARK V
URL : https://www.valka.cz/Sten-t12506#150702Version : 0
I am sending an interesting link here, which contains the ILLUSTRATED IDENTIFICATION LIST for the Mk. I, Mk. II and Mk. III and further contains a reference
and PARTS LIST for wall version Mk. II, where there are also technical drawings of components [url] https://www.kmike.com/Sten/StenID.pdf[/url]
URL : https://www.valka.cz/Sten-t12506#214872Version : 0
Diskuse
The price of the Sten submachine gun was 2 pounds and 7 shillings.
The Mk.III contained only 48 parts compared to the 85 parts of the Mk.I


Source: Genius Design (3)
British documentary series from 2009
URL : https://www.valka.cz/Sten-t12506#395283Version : 0