Main Menu
User Menu

Military history website

Dajan, Moše

Dayan, Moshe

משה דיין

     
Příjmení:
Surname:
Dajan
Jméno:
Given Name:
Moše
Jméno v originále:
Original Name:
משה דיין
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálporučík
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
20.05.1915 Deganja Alef
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
16.10.1981 Tel Aviv
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
náčelník Generálního štábu IOS
ministr obrany
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Moshe_Dayan
dover.idf.il
URL : https://www.valka.cz/Dajan-Mose-t20257#462540Version : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Dajan
Jméno:
Given Name:
Moše
Jméno v originále:
Original Name:
משה דיין
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.1953 generálporučík
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
DD.MM.1949-DD.MM.1951 Velitel : Jižní velitelství
DD.MM.1952-DD.MM.1952 Velitel : Severní velitelství
DD.MM.1953-DD.MM.1958 Náčelník štábu : Generální štáb

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Moshe_Dayan
dover.idf.il
URL : https://www.valka.cz/Dajan-Mose-t20257#462541Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Generál Moše Dajan - ministr obrany


(1915 - 1981)


Dajanovi rodiče byli ukrajinští Židé, kteří odešli z Ruska, aby se usadili a hospodařili v Palestině. Tam se také Dajan roku 1915 narodil. V roce 1929 vstoupil jako 14letý do organizace Haganah. Později se stal příslušníkem legální Židovské osídlenecké policie, podléhající britské armádě a v roce 1937 dosáhl hodnosti četaře. V červnu 1941 se zúčastnil operace Britů proti francouzskému Libanonu a Sýrii, kde se bránila posádka věrná vládě ve Vichy. V této akci přišel o levé oko.

Po válce, v roce 1947, pracoval Dajan pro Haganah jako šéf její rozvědky v hodnosti majora. Proslavil se již během první izraelsko-arabské války, když v květnu 1948 porazil Syřany v bitvě u Deganie. 1. srpna se stal podplukovníkem a velitelem jeruzalemské brigády. Hodnosti generálmajora dosáhl v listopadu 1949, kdy byl jmenován náčelníkem velitelství Jih. V roce 1952 navštěvoval důstojnickou školu v Anglii a poté se ujal funkce náčelníka operačního oddělení izraelské armády.

6. listopadu 1953 byl jmenován náčelníkem generálního štábu. Jeho prozíravá taktika a vojenské umění se nemalou měrou podílely na vítězství Izraele v tzv. sinajské válce v roce 1956.


V roce 1958, po vyklizení Sinaje a pásma Gazy, odešel generál Dajan do výslužby. Byl krátce ministrem zemědělství a v roce 1966 působil jako válečný zpravodaj ve Vietnamu(!). Krátce před tzv. "šestidenní" válkou se stal ministrem obrany a jeho taktika bleskového útoku opět slavila úspěch.


Ovšem v roce 1973 došlo k nečekanému útoku arabských států na Izrael v den svátku Jom Kippur, kdy nepřipravenost Izraele byla přičítána právě Moše Dajanovi a ten spolu s premiérkou Goldou Meierovou krátce nato odstoupil. Poté napsal knihu Story of My Life, kde se snažil očistit.


V posledních letech svého života se do politiky vrátil jako ministr zahraničí a v letech 1977-79 dojednal mírovou smlouvu z Camp Davidu s Egyptem. Zemřel 16. října 1981 ve věku 66 let.


Zdroj: Gen. John Hackett - Velké bitvy slavných vojevůdců.
Foto: אברהם ורד / IDF Spokesperson's Unit, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Dajan, Moše - Náčelník Generálního štábu Moše Dajan (horní řada, třetí zleva) s vojáky 890. výsadkového praporu. Nalevo od něj stojí major Ariel Šaron. (říjen 1955)

Náčelník Generálního štábu Moše Dajan (horní řada, třetí zleva) s vojáky 890. výsadkového praporu. Nalevo od něj stojí major Ariel Šaron. (říjen 1955)
URL : https://www.valka.cz/Dajan-Mose-t20257#76201Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dajan se proslavil tím že ve válce za nezávislost (1948) zaútočil se svým praporem na Lyddu a pomohl tak zastavit egyptský útok, jako ocenění jeho schopností byl pak jmenován velitelem jeruzalémské fronty (v srpnu 1948). Degannya je jméno kibucu kde se v roce 1915 narodil.
URL : https://www.valka.cz/Dajan-Mose-t20257#76213Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Deganya (někdy psána i Degania) je rodištěm Moše Dajana, v tom se shodují všechny životopisy, Lod nA Ramleh jsou obvykle psány jako Lydda a Ramalah zde tedy souhlasíme Smile i na oficiálních stránkách ministerstva zahraničí státu Izrael se píše že Dajan byl velitelem jeruzalémské fronty (ne tedy jednoho útvaru), (je to zde : www.israel-mfa.gov.il )
vzhledem k tomu že jsem nikde na podobnou bitvu nenarazi (není ani na izraelských stránkách) mám o ní silné pochyby, těžko říci zda se chybička objevila již v původním díle nebo je chybou překladu. Pokoušel jsem se něco o Deganii najít ale o bitvě ani slovo (třeba jsem nehledal správně Smile )
URL : https://www.valka.cz/Dajan-Mose-t20257#76236Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

našel jsem tu bitvu u kibucu, ne na stránkách o Dayanovi ale přímo o kibucu Degania A , přikládám citaci z obsáhlejšího dokumentu : Během let nepokojů 1936 – 1939 sloužila Degania jako základna pro pěší jednotky. Během války o nezávislost zaútočily syrské tanky na Jordánské údolí a proběhla zde těžká bitva. Před branou dodnes stojí ukořistěný syrský tank. 20. května 1948 začal útok na Deganii. V této době zde žilo cca 70 obyvatel. Jeden tank byl ukořistěn a právě ten je zde vystaven. Je to ze servru Sopka.cz ( zeme.sopka.cz )
sice podle data jde o termín kdy by už tam Dayan neměl být ale zřejmě jde o tu bitvu.
URL : https://www.valka.cz/Dajan-Mose-t20257#76296Version : 0