Main Menu
User Menu

Military history website

Slánský, Rudolf

Slansky, Rudolf

     
Příjmení:
Surname:
Slánský
Jméno:
Given Name:
Rudolf
Jméno v originále:
Original Name:
Rudolf Slánský
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
-
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
31.07.1901 Nezvěstice /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
03.12.1952 Praha /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- námestník predsedu vlády Československej republiky
- prvý tajomník ÚV KSČ (1945-1951)
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- popravený po vykonštruovanom procese
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
www.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#625967Version : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Slánský
Jméno:
Given Name:
Rudolf
Jméno v originále:
Original Name:
Rudolf Slánský
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.1951

Řád socialismu
The Order of the Socialism
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#637665Version : 0
MOD

Rudolf Slánský
(1901-1952)


At the age of 20, he joined the newly founded Communist Party of Czechoslovakia (KSČ), which brought him to the pinnacle of power and then to the gallows. Between the wars he enjoyed both police persecution and a parliamentary mandate. Already in the 1930s he defended intra-party trials - this time explaining in the pages of the communist Red Law the right of the Soviet court to shoot "fascist agents" Zinoviev and Kamenev. At the end of the war, when he found asylum in Stalin's empire, he tried his hand at a bit of adventure in the Slovak National Uprising.


But right after February 1948, he was one of the main organizers of the Communist terror. Until he eventually became the main accused. At the end of 1951 he was arrested, stripped of all his functions and put on trial. There was public talk of the formation of an anti-State conspiracy headed by Rudolf Slánský. The Soviet advisers supplied the exact scenario, the defendants had to learn the answers, and then everything went like clockwork. Of course, nothing they said in court was true. But the citizens could get an accurate picture of the threat to communism and the traitors at the head of the Party through live radio broadcasts.


The nation, or rather its Communist representatives, was crying out for blood. Thousands of letters were sent to the Central Committee of the Communist Party. "If there is suspicion against me, suspicion of some crimes against the Party, there must be a terrible mistake," he wrote in his last letter to the Central Committee. But the harsh interrogations will sufficiently process him. In the end, he declares in court:"I wish for a different end to my life than the one proposed by the prosecutor." Death, there is no other option. In the words of the prosecutor: "Let it be a fire that burns to the root this shameful tuber of treason."


He was still left with the promised hope that if he did not recant anything before the court, it would be looked upon favorably in his application for clemency. However, when he did indeed apply for clemency, President Gottwald flatly refused. No way. The evening before his execution, he met with his wife. Through a wire net. According to witnesses, he had a seizure, threw himself into the wires and sobbed loudly. It may or may not have been a set-up.


No one close to him has seen him since. His body was burned with the others executed, the ashes were put in paper bags and scattered in an unknown field near Prague.


In 1963 he was rehabilitated.


Source:Executions of the Famous; Libor Budínský
Slánský, Rudolf - Slánský na tribuně zasedání Ústředního výboru KSŠ (1948); zleva Švermová, Slánský, Gottwald, Zápotocký, Nosek
Svět v obrazech 1948, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87675510

Slánský na tribuně zasedání Ústředního výboru KSŠ (1948); zleva Švermová, Slánský, Gottwald, Zápotocký, Nosek
Svět v obrazech 1948, commons.wikimedia.org

Slánský, Rudolf - Noviny Rudé právo z listopadu 1948 – Nové úkoly naší strany
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89674982

Noviny Rudé právo z listopadu 1948 – Nové úkoly naší strany
commons.wikimedia.org

URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#82584Version : 0
I'll add a few details:
He was born in Nezvestice near Pilsen, graduated from the Gymnasium in Pilsen, was a member of parliament in 1935-38, and then 1945-48. His date of birth is 31.7.1901, he was born in a merchant's family (he was the son of the first marriage) and his family was not poor. He went to the USSR in 1938 right after Munich, his family was taken to Terezin as Jews in 1942, no one returned. [Only his brother Richard, who was in London throughout the war, survived the war. He was executed in Prague on December 3, 1952. In 1963 he was rehabilitated by the courts in 1968 and by the Party. Paradoxically, so was executed a supporter of the hard line and labor camps.
During his stay in Moscow he had a child kidnapped whom he never saw again, mentioned in his wife's book "The Truth About My Husband".
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#82612Version : 0
Rudolf Slánský attempted suicide twice in detention: the first time in April 1952, when the officers managed to break him, he ran headlong into a wall. The second time he tried to hang himself, but was rescued in time. His saviour was later awarded a medal.
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#115005Version : 0
Diskuse

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dítě (tuším že malá dcerka) mu bylo uneseno v parku Moskvě z kočárku, dokonce snad přímo před ním. Pokud si dobře pamatuju, nějaká žena mu namluvila, že ho pro něj poslala jeho manželka.
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#82644Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Myslím že je předpoklad že ho tím chtěli "držet v šachu" ale kdo ví jak to bylo doopravdy.
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#82646Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Popel popravených a tedy i Rudolfa Slánského nebyl vysypán do polí, nýbrž na silnici. Uvádí to ve své knize Doznání Artur London i Heda Margoliová-Kovalyová ve své knize Na vlastní kůži
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#88212Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

to Terrasini kde byl vysypán popel je otázka, ani jeden z výše jmenovaných u toho nebyl a od pracovníků STB se asi dá sotva očekávat že s tím za nimi šli. Jedná se o tradovanou legendu (patří k bolševickému koloritu) bohužel oficiální verze nebyla nikdy řečena a dnes o ni celkem není zájem.
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#88227Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Je pikantní, že organizátoři honby za nepřáteli strany a lidu - nejen tenhle zmetek, ale mnoho dalších - jsou teď vzpomínáni málem v jedné řadě s JUDr. Miladou Horákovou a dalšími skutečnými oběťmi rudých teroristů.
Račte si uvědomit, že ta rehabilitace znamemala jen to, že se nejednalo o zrádce KSČ! To, že organizovali hon na skutečné vlastence - elitu národa, že to byli opravdoví zločinci a hromadní vrazi, to jim nikdo odpárat nemůže!
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#88277Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Naprosto souhlasím s Fantanem, i vzpomínaní London, Heda Margoliová a vdova Slánská byli v bolševickém systému nahoře a jejich popis je spíše lítostí že jim osobně to nevyšlo a ne pochopením zhovadilosti systému který budovali. Proto mne nějaké ustrnutí nad osudy šmejdů jako Slánský a spol, které dost často vidím a slyším kolem sebe přivádí do stavu úžasu. Kdyby nad podobným šmejdem jiné národnosti třeba Rőhmem někdo takhle vzlykal bylo by to asi divné, kupodivu nad bolševickou zrůdou jakou Slánský byl se to mnoha zdá normální.
URL : https://www.valka.cz/Slansky-Rudolf-t20689#88303Version : 0