Main Menu
User Menu

Military history website

Harpersferryjský okruh [1864-1865]

District of Harpers Ferry

     
Název:
Name:
Harpersferryjský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Harpers Ferry
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.05.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
27.02.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.05.1864-27.02.1865 Západovirginský department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
24.05.1864-07.07.1864 Sigel, Franz ( )
07.07.1864-08.08.1864 Howe, Albion Parris ( )
08.08.1864-15.08.1864 Weber, Max ( )
15.08.1864-21.02.1864 Stevenson, John Dunlap ( )
21.02.1865-27.02.1865 Seward, William Henry ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.armedconflicts.com/District-of-Harpers-Ferry-t220048#615195Version : 0
MOD