Main Menu
User Menu

Military history website

Hiltonheadský okruh [1864-1865]

District of Hilton Head

     
Název:
Name:
Hiltonheadský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Hilton Head
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.01.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
13.05.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.01.1864-13.05.1865 Jižní department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
15.01.1864-06.02.1864 Seymour, Truman ( )
06.02.1864-26.04.1864 Howell, Joshua Blackwood ( )
26.04.1864-13.05.1864 Davis, William W. H. ( )
13.05.1864-02.06.1864 Birney, William ( )
02.06.1864-01.08.1864 Hatch, John Porter ( )
01.08.1864-26.10.1864 Potter, Edward Elmer ( )
26.10.1864-01.11.1864 Brown, Philip P. ( )
01.11.1864-28.11.1864 Potter, Edward Elmer ( )
28.11.1864-24.12.1864 Brown, Philip P. ( )
24.12.1864-DD.01.1865 Littlefield, Milton S. ( )
DD.01.1865-22.02.1865 Brown, Philip P. ( )
22.02.1865-13.05.1865 Littlefield, Milton S. ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.armedconflicts.com/District-of-Hilton-Head-t220050#615197Version : 0
MOD