Main Menu
User Menu

Military history website

Humboldtský okruh [1861-1865]

District of Humboldt

     
Název:
Name:
Humboldtský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Humboldt
Datum vzniku:
Raised/Formed:
12.12.1861
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
27.06.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
12.12.1861-27.06.1865 Pacifický department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
12.12.1861-13.07.1863 Lippitt, Francis J. ( )
13.07.1863-06.02.1864 Whipple, Stephen G. ( )
06.02.1864-DD.07.1864 Black, Henry M. ( )
DD.07.1864-01.05.1865 Lippitt, Francis J. ( )
01.05.1865-27.06.1865 Schmitt, John C. ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.armedconflicts.com/District-of-Humboldt-t220051#615198Version : 0
MOD