Main Menu
User Menu

Military history website

Indianský okruh [1864-1865]

District of Indiana

     
Název:
Name:
Indianský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Indiana
Datum vzniku:
Raised/Formed:
12.01.1864
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
27.06.1865
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
12.01.1864-27.06.1865 Severní department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
12.01.1864-23.05.1864 Simonson, John S. ( )
23.05.1864-25.08.1864 Carrington, Henry Beebee ( )
25.08.1864-27.06.1865 Hovey, Alvin Peterson ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.armedconflicts.com/District-of-Indiana-t220057#615204Version : 0
MOD