Main Menu
User Menu

Military history website

Irontonský okruh [1861-1861]

District of Ironton

     
Název:
Name:
Irontonský okruh
Originální název:
Original Name:
District of Ironton
Datum vzniku:
Raised/Formed:
03.07.1861
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.09.1861
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
03.07.1861-01.09.1861 Západní department
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
03.07.1861-08.08.1861 Brown, B. Gratz ( )
08.08.1861-15.08.1861 Grant, Ulysses Simpson ( )
15.08.1861-01.09.1861 Prentiss, Benjamin Mayberry ( )
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
John H. Eicher & David J. Eicher: Civil War High Commands, Stanford University Press, Stanford, 2001
URL : https://www.armedconflicts.com/District-of-Ironton-t220063#615210Version : 0
MOD