Boris III. Bulharský

Boris III of Bulgaria
Борис III Обединител
     
Příjmení:
Surname:
Boris III. Bulharský Boris III of Bulgaria
Jméno:
Given Name:
- -
Jméno v originále:
Original Name:
Борис Клемент Роберт Мария Пий Станислав Сакскобургготски
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
- -
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
- -
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
Jeho Veličenstvo Car Bulharů His Majesty The Tsar of the Bulgarians
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
30.01.1894 Sofie /
30.01.1894 Sofia /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
28.08.1943 Sofie /
28.08.1943 Sofia /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
- Car Bulharského království - Tsar of the Kingdom of Bulgaria
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- -
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Boris-III-Bulharsky-t24480#633486 Version : 0
     
Příjmení:
Surname:
Boris III. Bulharský Boris III of Bulgaria
Jméno:
Given Name:
- -
Jméno v originále:
Original Name:
Борис Клемент Роберт Мария Пий Станислав Сакскобургготски
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR
Průběh vojenské služby:
Military Career:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Awards:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Boris-III-Bulharsky-t24480#633606 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Car (král) Boris III.


(1894-1943)

Boris se narodil 30. ledna 1894 jako korunní princ z panovnického rodu rodu Koburgů. Na trůn nastoupil roku 1918 po abdikaci svého otce Ferdinanda I., který stál na straně poražených v 1. světové válce. V prvních letech po jeho nástupu se země zmítala v násilí a nepokojích, kdy se do země postižené agrární krizí hrnuly statisíce uprchlíků z území odstoupených Rumunsku, Řecku a Království SHS.

Král stál mezi politickou pravicí, reprezentovanou demobilizovanými důstojníky, usilujícími o obnovení "Velkého Bulharska" a vládnoucím (od října 1919) levicovým agrárním hnutím Alexandra Stambolijského, usilujícím o rozsáhlou pozemkovou reformu. Kromě toho na území Bulharska působila silná komunistická strana a makedonští nacionalisté z teroristické organizace VMRO.

V roce 1923 se A. Stambolijski s podporou komunistů stal vítězem parlamentních voleb a byl podruhé pověřen sestavením vlády. To bylo pro pravicové důstojníky a teroristy z VMRO nepřijatelné. Předseda vlády Stambolijski byl 8. června 1923 zavražděn a ministři jeho vlády byli zatčeni. Nový premiér - profesor ekonomie A. Cankov pak za pomoci armády rozdrtil povstání na venkově a komunisty postavil mimo zákon. Ti pod vedením G. Dimitrova začali vytvářet ilegální oddíly a organizovat odpor. 16. dubna 1925 byl v sofijské katedrále spáchán neúspěšný atentát na cara Borise III. Do čela vlády byl poté postaven umírněný konzervativec Ljapčev, ale ani to nepřineslo uklidnění rozbouřené situace. Proto se král rozhodl k razantnímu řešení a v květnu 1934 provedl státní převrat.

V Bulharsku byl nastolen monarchofašismus podle jugoslávského vzoru - parlament byl rozpuštěn, politické strany zakázány. Do čela vlády král jmenoval plukovníka Georgijeva a v lednu 1935 ho nahradil generálem Zlatevem, který poté předal moc profesoru Cankovovi, aby zřídil parlamentní systém bez politických stran. V něm nabyli vrchu nacionalisté, preferující spolupráci s nacistickým Německem.

Když v roce 1941 vpadl Hitler na Balkán, přistoupil car Boris III. k tzv. Ose, za což Bulharsko obdrželo západní Thrákii s přístupem k moři na účet Řecka a od Jugoslávie odtrhlo Makedonii. 6. prosince 1941 vyhlásila Velká Británie Bulharsku válku a Bulharsko o měsíc později vyhlásilo válku Spojeným státům. Hitler donutil Borise III. k rozsáhlé hospodářské spolupráci, v královské vládě zasedli i nacističtí ministři, ale k uzavření vojenského paktu proti SSSR se mu cara přimět nepodařilo. Král zemřel za dosti záhadných okolností ve svém paláci 28. srpna 1943, nedlouho po návratu z jednání s Hitlerem.
Boris III. Bulharský - Dekret Borise III. o schválení antisemitského Zákona na ochranu národa
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29029666

Dekret Borise III. o schválení antisemitského Zákona na ochranu národa
commons.wikimedia.org

Boris III. Bulharský - Adolf Hitler přijímá bulharského krále Borise III. ve svém hlavním stanu, 25. dubna 1941.
Heinrich Hoffmann, United States Holocaust Memorial Museum, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103175730

Adolf Hitler přijímá bulharského krále Borise III. ve svém hlavním stanu, 25. dubna 1941.
Heinrich Hoffmann, United States Holocaust Memorial Museum, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Boris III. Bulharský - Boris III. a předseda vlády Kimon Georgiev během zahajovacího zasedání IV. mezinárodního byzantologického kongresu. Sofie, 9. září 1934.
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12039043

Boris III. a předseda vlády Kimon Georgiev během zahajovacího zasedání IV. mezinárodního byzantologického kongresu. Sofie, 9. září 1934.
commons.wikimedia.org

Boris III. Bulharský - Korunní princ Boris ( druhý zprava) a německý polní maršál von Mackensen při prohlídce bulharského pluku v doprovodu vrchního velitele generála Žekova a náčelníka generálního štábu armádního generála Žostova během první světové války.
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6509903

Korunní princ Boris ( druhý zprava) a německý polní maršál von Mackensen při prohlídce bulharského pluku v doprovodu vrchního velitele generála Žekova a náčelníka generálního štábu armádního generála Žostova během první světové války.
commons.wikimedia.org

URL : https://www.valka.cz/Boris-III-Bulharsky-t24480#91160 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more