Main Menu
User Menu

Military history website

RUS - Návrh těžkého tanku V. D. Mendělejeva

Mendeleev's armored car

Бронированный автомобиль Менделеева

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pozoruhodný návrh pásového pancierovaného a ozbrojeného vozidla, pozdejšie nazvaného tankom, vypracoval syn veľkého ruského učenca inžinier Vasil Dmitrijevič Mendelejev. Nadaný ruský inžinier V.D.Medelejev (VDM) navrhol ešte pred prvou svetovou vojnou veľmi ťažký tank o váhe 170 t, vyzbrojený 120 mm námorným delom a s pancierom 100-150 mm silným.
V Mendelejevom projekte je mnoho originálnych a na tedajšiu dobu smelých technických myšlienok.


Zvlášť zaujímavý je Mendelejevom navrhnutý pneumatický záves. Do valcov pripevnených na korbe tanku a uzatvorených s piestami, spojenými s čapmi pojazdových kolies sa natlačil vzduch pomocou zvláštneho kompresoru. Medzi pojazdovými kolesami a korbou bol vytvorený vzduchový vankúš (polštář), na ňom spočívala korba. Vzduch v závese hra takú istú úlohu ako v pneumatikách normálneho automobilu, zmäkčuje nárazy, zachycované pásmi pri jazde tanku a neprenáša ich na korbu.


Pre streľbu z kanónu sa tank zastaví, vypustí vzduch zo závesu a korba dosadne na zem. Tak vznikne stabilné palebné postavenie, podvozok tanku je odľahčený a pancier chráni tank pred nepriateľskou paľbou.
Až za 27 rokov, v roku 1942, bol prakticky použitý tento princíp odľahčenia podvozku pri streľbe na ťažkom samohybnom dele a pneumatický záves bol použitý na ľahkých (desantných) tankoch druhej svetovej vojny.


V Mendelejevom projekte bolo navrhnuté pneumatické ovládanie prevodového ústrojenstva, ktoré bolo použité u tankov až za dvadsať rokov.


Mendelejev použil stlačeného vzduchu aj pre mechanické podávanie nábojov a skonštruoval za týmto účelom pneumatické zdvíhače (výťahy).
RUS - Návrh těžkého tanku V. D. Mendělejeva - Prvý projekt ťažkého tanku VDM

Prvý projekt ťažkého tanku VDM
RUS - Návrh těžkého tanku V. D. Mendělejeva - Pozdĺžny rez tankom VDM

Pozdĺžny rez tankom VDM
RUS - Návrh těžkého tanku V. D. Mendělejeva - Pohľad z hora na vnútorné zariadenie tanku VDM

Pohľad z hora na vnútorné zariadenie tanku VDM
RUS - Návrh těžkého tanku V. D. Mendělejeva - Tank VDM. Pri streľbe sa spustí plášť tanku až k zemi.

Tank VDM. Pri streľbe sa spustí plášť tanku až k zemi.
URL : https://www.valka.cz/RUS-Navrh-tezkeho-tanku-V-D-Mendelejeva-t28960#102235Version : 0