Main Menu
User Menu

Military history website

Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany státu [1969-1991]

Command Post of 3rd State Air Defense Division

     
Název:
Name:
Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany státu
Originální název:
Original Name:
Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany státu
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.09.1969
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.05.1991
Nástupce:
Successor:
Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.09.1969-30.04.1991 3. divize protivzdušné obrany státu
Dislokace:
Deployed:
01.09.1969-01.05.1991 Větrušice, velitelské stanoviště /

Velitel:
Commander:
01.09.1969-DD.MM.1969 Petráš, Vladislav ( )
DD.MM.1969-DD.MM.1973 Majstrík, Pavol ( )
DD.MM.1973-DD.MM.1987 Kraus, Jan (Plukovník)
DD.MM.1987-01.05.1991 Dostál, Josef ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.09.1969-01.09.1978 Naváděcí stanoviště NS-1
01.09.1969-01.09.1978 Naváděcí stanoviště NS-2
01.09.1969-01.10.1976 Oblastní letecké dispečerské stanoviště Žatec
01.09.1969-01.05.1991 Velitelské stanoviště 1. stíhacího leteckého pluku
01.09.1969-01.05.1991 Velitelské stanoviště 11. stíhacího leteckého pluku
01.10.1976-31.12.1986 Oblastní stanoviště řízení letů Žatec
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-1
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-2
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-3
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-4
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-5
01.06.1990-01.05.1991 Velitelské stanoviště 5. stíhacího leteckého pluku

Ručně vyplněné položky:
01.09.1969-01.05.1991
Poznámka:
Note:
01.09.1969-01.05.1991 VÚ 7791 Větrušice
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSLA, fond 00000 (3. divize protivzdušné obrany státu)
URL : https://www.valka.cz/Velitelske-stanoviste-3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t48599#454425Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

     
Název:
Name:
3. velitelské stanoviště 3. divize PVOS
Originální název:
Original Name:
3. velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany státu
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.09.1969
Předchůdce:
Predecessor:
Velitelské stanoviště 3. sboru protivzdušné obrany státu
Datum zániku:
Disbanded:
31.10.1991
Nástupce:
Successor:
3. Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.09.1969-31.10.1991 3. divize protivzdušné obrany státu
Dislokace:
Deployed:
01.09.1969-31.10.1991 Větrušice

Velitel:
Commander:
01.09.1969-DD.MM.1969 Petráš, Vladislav (podplukovník)
DD.MM.1969-DD.MM.1973 Majstrík, Pavol (podplukovník)
DD.MM.1973-DD.MM.1987 Kraus, Jan (plukovník, Ing.)
DD.MM.1987-31.10.1991 Dostál, Josef (plukovník, Ing.)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.09.1969-01.09.1978 Naváděcí stanoviště NS-1
01.09.1969-01.09.1978 Naváděcí stanoviště NS-2
01.09.1969-01.10.1976 Oblastní letecké dispečerské stanoviště Žatec
01.09.1969-01.05.1991 Velitelské stanoviště 1. stíhacího leteckého pluku
01.09.1969-01.05.1991 Velitelské stanoviště 11. stíhacího leteckého pluku
01.10.1976-31.12.1986 Oblastní stanoviště řízení letů Žatec
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-1
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-2
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-3
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-4
01.09.1978-01.05.1991 Naváděcí stanoviště NS-5
01.06.1990-01.05.1991 Velitelské stanoviště 5. stíhacího leteckého pluku

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
VÚ 7791 Větrušice
Zdroje:
Sources:
Zdroj: "Historie místa velení letectvu a PVO Větrušice"
30. výročí 3.divize PVO
Vlastní archiv

URL : https://www.valka.cz/Velitelske-stanoviste-3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t48599#189319Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

- Názvy a označení velitelského stanoviště Větrušice:
1.) Velitelské stanoviště (VS) 3. divize PVOS (01.09.1969–31.08.1977)
2.) Společné velitelské stanoviště (SVS) 3. divize PVOS a 3. radiotechnické brigády (3. rtb) (01.09.1977–DD.MM.1986)
3.) Automatizované velitelské stanoviště (AVS) 3. divize PVOS a 3. radiotechnické brigády (DD.MM.1986–31.10.1991)

Zdroj: "Historie místa velení letectvu a PVO Větrušice"
URL : https://www.valka.cz/Velitelske-stanoviste-3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t48599#297155Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

.
Velitelské stanoviště 3. divize protivzdušné obrany státu [1969-1991] - Letecký snimek velitelského stanoviště Větrušice * 
Zdroj: BEZ NICH BY NEPŘISTÁLI *
(Svět křídel Cheb 2013)

Letecký snimek velitelského stanoviště Větrušice *
Zdroj: BEZ NICH BY NEPŘISTÁLI *
(Svět křídel Cheb 2013)

URL : https://www.valka.cz/Velitelske-stanoviste-3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t48599#605795Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Návštěva představitelů sovětského letectva na Velitelském stanovišti Větrušice.
Vpředu vlevo genmjr. Ing. Jan Rotrekl - velitel 3. divize PVOS a vpravo plk. Ing. Jaroslav Štecha - náčelník štábu 3. divize PVOS.
Vzadu zleva Náčelník velitelského stanoviště pplk. Ing. Jan Kraus a Zástupce náčelníka velitelského stanoviště pplk. Matěj Ďurčík.
URL : https://www.valka.cz/Velitelske-stanoviste-3-divize-protivzdusne-obrany-statu-1969-1991-t48599#659642Version : 0