Main Menu
User Menu

Military history website

Lány

zámek

     
Název:
Name:
Lány
Další názvy:
Other Names:
-
Typ:
Style:
zámek
Stav:
Condition:
zachovalý
Přístupnost:
Accessibility:
nepřístupno
Obec:
Municipality:
Lány
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°07'25.82"N 13°57'22.46"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.1392
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
-
Poznámka:
Note:
Letní sídlo prezidenta České republiky
Zdroje:
Sources:
https://www.valka.cz/
https://amapy.centrum.cz
URL : https://www.valka.cz/Lany-t65107#417284Version : 0
MOD

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Lány


Tento zámek sloužící od doby 1. Republiky jako letní sídlo hlavy státu se nachází ve stejnojmenné obci, stojí asi 13 km záp. od Kladna (okres Kladno, Kraj Středočeský). První zprávu o lánské vsi máme z roku 1392, tehdy byly Lány sídlem Haška z Lán. Poté Lány několikrát změnily vlastníka. Roku 1589 je koupil císař Rudolf II. od Bořity z Martinic, tím se staly součástí královského panství křivoklátského. Roku 1592 pak na místě staré tvrze, jenž nebyla v nejlepším stavu, začala stavba zámku. Ten pak byl sídlem v době pobytu císaře v rozlehlých křivoklátských lesích. Zámek byl postaven v renesančním slohu Jakubem Burgerem, jednalo se jednoduchou jednopodlažní budovu.
Válka třicetiletá se Lánům nevyhla, vesnice i zámek utrpěly značné škody. Naštěstí bylo vnitřní zařízení zámku včas převezeno na hrad Křivoklát. V roce 1652 pak došlo přestavbě zámku v raně barokním slohu. S ohledem na to, že budova stála na vlhkém místě a také byla poškozena - došlo k praskání zdí a proto byla zajištěna v rozích podpěrnými pilíři. Dozor nad stavbou prováděl hejtman křivoklátský Jan Hogen ze Švarcbachu. O pět let později byl zámek opravoán znovu souběžně s hradem Křivoklát. O rok později pak dal do zástavy císař Leopold I. celé křivoklátské panství včetně Lán Janu Adolfovi Schwarzenberkovi. Zřejmě v období kdy byly Lány v majetku Schwarzenberků byla v lánském zámku zřízena kaple. Křivoklátské panství pak opět změnilo majitele roku 1685 kdy jej koupil Arnošt Josef z Valdštejna. Jeho rod si jej ponechal až ro roku 1731. Ovšem rok před jeho prodejem došlo k jeho další přestavbě. Při té přiléžitosti byla budová zvýšena o jedno patro. V letech 1748 až 1752 byl při vých. straně zámku postaven rokokový kostel to již, ale byl v majetku Fürstenberků. Při této příležitosti došlo i na vnitřní úpravy zámku. Asi v roce 1770 byl založen park. K další přestavbě došlo až v letech 1821 až 1825 za Karla Egona Fürstenberka. Zámek byl opět navýšen o další patro. Objekt měl v té době 47 místností. Roku 1849 byly zrušeny kolem zámku valy. V roce 1861 byly za zámkem vybudovány konírny a také bylo přebudováno celkově hospodářské zázemí - to vše ve stylu anglické novogotiky. Do roku 1875 stály v jeho blízkosti 4 hospodářské budovy, jenž byly vykoupeny, zdemolovány a na jejich místě postaveny skleníky. Poslední patro pak zámek dostal v letech 1902 až 1903 a to v mansardové střeše, v rozích byla střecha opatřena kopulimi. Na jižní straně pak byla přistavěna střední vstupní věžovitá část s kopulí na střeše. Tím se počet místnosti navýšil na 60. Po roce 1918 se stal majetkem státu. Poslední stavební úpravu provedl do roku 1921 arch. Josip Plečnik. Přestavbou se zámek stal třípatrovou, trojkřídlou, pseudobarokní stavbou.


Literatura:
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku III : Severní Čechy. Praha, 1984.
URL : https://www.valka.cz/Lany-t65107#232005Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Zámek Lány
URL : https://www.valka.cz/Lany-t65107#232477Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Zámecký skleník.
URL : https://www.valka.cz/Lany-t65107#232529Version : 0