Bavorov

zbytky hradu
     
Název:
Name:
Bavorov Bavorov
Další názvy:
Other Names:
Bavarovium
Typ:
Style:
hrad castle
Stav:
Condition:
nepatrné zbytky small relics
Přístupnost:
Accessibility:
volně přístupno open free
Obec:
Municipality:
Bavorov Bavorov
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°07'11.60"N 14°04'46.80"E
První písemná zmínka:
First Written Reference :
DD.MM.RRRR 1334
Památky a muzea v okolí:
Places of Interest and Museums in the Vicinity:
- -
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Bavorov-t66167#299742 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Bavorov


Hrad stával asi 8 km JZ od Vodňan, nejspíš na jižním konci stejnojmenného města (kraj Jihočeský, okres Strakonice), na ostrohu nepříliš vysokém, který vybíhá do údolí řeky Blanice, zde leží místo, které se dodnes nazývá Hradiště.
Samotný hrad byl postaven nejspíš Bavorem III. ze Strakonic (ten také nechal založit město Bavorov okolo roku 1290). První písemnou zmínku máme z roku (spíše 1351, možná ale i 1334) z listiny krále Jana Lucemburského V tomto roce získal od krále hrad spolu s městem a 23 vesnicemi Petr z Rožmberka. Ten pak spolu se svými bratry Joštem, Oldřichem a Janem vystavěl nedaleko nový hrad Helfenburk. Zde pak bylo přeneseno sídlo panství. Nejspíše již ve 2. polovině 14. století byl hrad Bavorov opuštěn. Časem zanikl, roku 1519 je poprvé uvedeno místo hradu - hradiště, a tak jedinou informací jenž je momentálně k dispozici je jeho eliptický obrys.


Literatura:
Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku V : Jižní Čechy. Praha, 1986.
Durdík, Tomáš., Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha, 2000. ISBN 80-7277-003-9.
URL : https://www.valka.cz/Bavorov-t66167#234402 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more