Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913

Commemorative Cross for Serbo-Bulgarian War 1913
Споменица Српско-бугарског рата 1913
     
Název:
Name:
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 Commemorative Cross for Serbo-Bulgarian War 1913
Název v originále:
Original Name:
Споменица Српско-бугарског рата 1913
Datum vzniku:
Date of Establishment:
25.11.1913
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Struktura:
Structure:
- -
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
Pavel Car, Tomislav Muhić : Serbian and Yugoslavian Orders and Decorations, Verlag Militaria
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#582568 Version : 0
     
Název:
Name:
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 Commemorative Cross for Serbo-Bulgarian War 1913
Název v originále:
Original Name:
Споменица Српско-бугарског рата 1913
Datum vzniku:
Date of Establishment:
25.11.1913
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Komponenty:
Components:
- -
Klenot:
Badge:
- -
Klenot foto avers:
Badge Photo Obverse:
Klenot foto revers:
Badge Photo Reverse:
Hvězda:
Star:
- -
Hvězda foto avers:
Star Photo Obverse:
-
Hvězda foto revers:
Star Photo Reverse:
-
Stužka:
Ribbon Bar:
- -
Fotografie:
Photograph:
Poznámka:
Note:
- -
Zdroje:
Sources:
Pavel Car, Tomislav Muhić : Serbian and Yugoslavian Orders and Decorations, Verlag Militaria
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#582570 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pamätný kríž na II. balkánsku vojnu
Pamätný kríž bol zriadený dňa 25. novembra 1913 na pamiatku krátkej a víťaznej druhej balkánskej vojny proti Bulharsku.
Kríž je veľmi podobný pamätnému krížu na vojnu s Bulharskom z rokov 1885-1886, avšak tmavý kov bol nahradený svetlým bronzom a taktiež farby stuhy boli obrátené (pôvodná stuha bola čierna s červeným okrajom).
Pamätný kríž na II. balkánsku vojnu bol udeľovaný dôstojníkom, poddôstojníkom a vojakom srbskej a čiernohorskej armády ako aj civilnému personálu za zásluhy a lojálnu službu počas vojny.
Stuha bola červená s čiernymi okrajmi.
Zdroj: www.royalfamily.org
Foto: www.vitezmedals.co.uk
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Pamätný kríž na II. balkánsku vojnu - reverz

Pamätný kríž na II. balkánsku vojnu - reverz
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Pamätný kríž na II. balkánsku vojnu - averz

Pamätný kríž na II. balkánsku vojnu - averz
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#229742 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Tato pamětní dekorace ve tvaru kříže je dokonce nazývaná:
Kříž na srbsko-bulharskou válku 1913. Na obrázcích je jasná podobnost mezi křížem z let 1885-1886.Pamětní kříž byl udělen všem bojovníkům z období II.balkánské války. Bylo uděleno na 500 000 ks křížů a tak můžeme hovořit o běžné dekoraci,která však,pokud je s původní stuhou patří do našich sbírek.Kříž razila švýcarská firma Huguenin.
Velikost kříže je 41,5x41,5mm. Stuha široká 28mm s dvěmi 2mm širokými černými proužky.
Avers
Na střed kříže je vložena iniciála krále Petara II.
Revers:
Ve středu kříže je prostý letopočet 1913
Válka v roce 1885-1886 nebyla pro Srbsko šťastná, byla to prohra a proto je pamětní dekorace, z let 1913 symbolicky znamením velkého vítězství Srbů nad bulharskými jednotkami.
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#297182 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

I když zde jde jen o dekorace pamětní, pro srbského vojáka mají jiný význam. Válka v letech 1885-1886 byla pro Srbsko prohrou a je jistě pochopitelné, že když v 2.balkánské válce se Bulharsko postavilo proti svému spojenci,Srbsko neváhalo a odčinilo tuto porážku mimo jiné i založením kříže z roku 1913.Tím však problém nenávisti mezi těmito státy nekončí. Srbsko v roce 1914 statečně bojuje za vlast, a krále, RU vojska mají vojenský i politický problém se svým tažením,Bulharsko se do války zapojuje v roce 1915 na straně Centrálních mocností. Nevede útok proti Rusku, neb kulturní vazby na Rusko jsou silné,ale již 14.října na více směrech překračuje hranice a zatlačuje srbskou armádu do defenzivy.Srbská armáda po pádu Bělehradu a po bulharském útoku opouští území na severu země a postupuje hrozný ústupový boj nepřátelskou Albanii. Na toto Srbové nezapomínají do dnešních dnů. Na pamět tohoto pochodu je zřízena Pamětní medaile na ústup Albanii v roce 1915.Nepřátelství mezi Srby se projevuje i v dalších letech 2. světové války a vlastně přetrvává do dnešních dnů. Proto i tyto medaile jsou vyjádřením politických postojů na jedné straně Bulharu, na straně druhé Srbů.
Literatura:


Egon E.Kisch: Vojákem 8.pražského sboru
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#298242 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pamětní kříž Srbsko-Bulharské války 1913
Spomenica Srpsko-bugarskog rata 1913
Balkánská válka roku 1912 skončila porážkou Turecka, ale žádný z angažovaných států (Černé Hory, Bulharska, Řecka i Srbska) nebyl s výsledky války spokojený. Konkrétní spory Bulharska s Řeckem a Srbskem měly ve svém důsledku pokračování války s jiným politickým i vojenským rozložením sil, které nazýváme:
II. Balkánská válka z roku 1913.
Dne 1. června roku 1913 uzavřelo Srbsko a Řecko tajnou vojensko-politickou smlouvu, která byla zaměřena proti Bulharsku přesněji proti zisku území, které Bulharsko získalo v I. Balkánské válce. Srbové se angažovali na území Makedonie, a právě toto těžce snášeli především Bulhaři. Byl to však bulharský panovník, car Ferdinand, který 29. června roku 1913 vydal rozkaz bulharské armádě k zahájení ozbrojených akcí na území Makedonie. Ferdinand vydal rozkaz bez souhlasu parlamentu a opíral se o vágní sliby pomoci ze strany Německa a Rakousko-Uherska, které se nakonec ukázali být neopodstatněné.
Bulharské jednotky v první fázi bojů porazili Srby i Řeky, ale do války nečekaně vstoupilo i Rumunsko (10. července 1913) i bývalý společný nepřítel Turecko. Turecké jednotky znovu obsadili Drinopol a dne 31. července 1913 bylo podepsáno příměří a dne 10. srpna roku 1913 v Bukurešti mírová smlouva. Německo i Rakousko-Uhersko do tohoto válečného sporu nezasáhlo.
Ve válce, která byla krátká však padlo na 200 000 vojáků všech angažovaných válčících států, krutost války a nesmyslné plýtvání lidskými životy mělo být varováním před dalšími válkami. Bohužel nebylo!
Zajímavým faktem je i to, že v této válce byla poprvé nasazena letadla jako nová moderní zbraň. Bulharsko na porážku nezapomnělo a v roce 1915 se svými jednotkami se podílelo na dobytí a porážce Srbska.
Pamětní kříž II. Balkánské války z roku 1913 založil srbský král Petr I. svým výnosem – (Uredbom od 25. studenoga 1913 – Srbske noviny z 29. XI. 1913).
Právo nosit tuto medaili měli všichni občané Srbska, kteří byli zapojeni do tohoto válečného tažení. Především vojáci, ale i příslušníci polovojenských organizací, lékaři, střední zdravotní personál, ministři, finančníci a významní politici. Medaili mohli být ocenění i občané Černé Hory, ale i další cizinci, kteří se do této války zapojili. Černohorci měli vlastní pamětní medaili II. Balkánské války, která však již nebyla udělována. (viz www.valka.cz – Černá Hora).
Popis dekorace:
Kříž se podobá dekoraci z roku 1885-1886 a je vyroben z kovu ukořistěných bulharských děl (což pravda není). Kříž je zhotoven ze zlaceného bronzu a jeho průměr je 42 mm. Plocha ramen kříže je na obou stranách jemně zrněna a okraje jsou mírně zvýšené. Na přední straně kříže je kulatý středový medailon, kde je vložen korunovaný monogram krále Petara I. Medailon na zadní straně nese pouze letopočet 1913.
V horní části dekorace je malé ouško se závěsným kruhem k upevnění na stuhu, která může být splývavá (šířka 28 mm) nebo složená do trojúhelníků (šířka 38-40 mm). Stuha je červená s černými proužky při okraji. Pozorný čtenář si uvědomí, že je to obrácený poměr barev v porovnání s křížem z roku 1885 – 1886.
Výrobou kříže byla pověřena švýcarská firma Huguenin, ve starší literatuře se uvádí i firma Arthus-Bertrand, tato firma s jistotou vyráběla miniaturky kříže v několika velikostech a kříž, který byl zhotoven právě touto firmou byl poněkud menší o rozměru 40,5 x 40,5 mm. Existuje ražba kříže i ve stříbře i když k tomu není žádný právní podklad či nárok, ale jde jen o soukromou zákaznickou ražbu. Existuji však čtyři kříže vyrobené ze zlata s kterými však disponoval jen král Petar I.
Celkový počet křížů nepřesáhl číslo 500 000 a kříž patří mezi běžná srbská vyznamenání.
I když je dekorace běžná, bude jistě zajímavé porovnat výrobu i výrobce. Kříže se od sebe poněkud liší, středové medailony nejsou zcela stejné, je to kouzlo faleristiky .
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#380267 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pamätná medaila na I. balkánsku vojnu


Medaila za oslobodené Kosovo


Medaila bola zriadená dňa 31. októbra 1913 na počesť srbského víťazstva v prvej balkánskej vojne, v ktorej získalo Srbsko oblasť nazývanú "Staré Srbsko" (alebo Kosovo). Územie bolo rozdelené medzi Srbsko a Čiernu Horu.
Vyznamenanie bolo udeľované dôstojníkom, poddôstojníkom ako aj vojakom srbskej armády, ale taktiež civilistom, zdravotníckemu a administratívnemu personálu, ktorí sa na vojne s Tureckom podieľali.
Stuha bola náprsná trojuholníková, zložená zo šiestich pásov srbskej trikolóry (červená-modrá-biela)


Zdroj: www.royalfamily.org
Foto: z vlastného archívu
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - pamätná medaila na I. balkánsku vojnu - reverz

pamätná medaila na I. balkánsku vojnu - reverz
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - pamätná medaila na I. balkánsku vojnu - averz

pamätná medaila na I. balkánsku vojnu - averz
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#229741 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Dovolím si jen krátké doplnění k této medaili.Tato medaile, opravdu založena 31.10.1913 na počest porážky Turků a osvobození země byla ražena v množsví 430 000ks. Je možno říci,že kdo v této době nebyl dekorován touto medaili, jako by v Srbsku nebyl. Udělovala se nejen vojákům a zdrav.personálů,ale byla udělena i srbské inteligenci, učitelům a básníkům,kteří se podíleli,dnes bychom řekli na propagandistické práci, tedy skládali oslavné básně a písně, vedli mladou generaci k vlastenectví,prokázali historické tradice Kossova a význam jako kluturního centra starého Srbska.Medaile zde vystavená pochází z privátní sbírky a patřila paní Františce Novákové,která tehdy se souhlasem úřadu působila jako diplomovaná zdravotní sestra v Srbsku. Obdržela dále i Stříbrnou medaili Srbského Cerveného kříže 1912-1913.


Avers:
Letopočet 1912 jako slunko jasné nad ukořistěném tureckém dělu.V horní části medaile je opis v cyrilice. V dáli je vidět monastír(klášter) Gračanica.Medaili razila Firma Huguenin.


Revers:
Dvouhlavý orel s prsním štítkem,kde je znak Srbska, štítkem obklopený vavřínovým listem. Perutě dravce jsou rozprostřené. Vše je rámované ve vavřínovém věnci vítězství,kde jednotlivé lístky nesou jména významných bitev a střetutí této války.
Medaile je velikosti 35,8mm. Stuha trojúhelníková či splývavá vyrobena z hedvábí. Dnes již jsou tyto stuhy většinou rozpadlé.Na našem území se tyto medaile nacházejí, neb je obdrželi cizinci, dobrovolníci,převážně zdravotní personál,který v Srbsku působil. Další medaile k nám dovezli legionáři,kteří tyto medaile sice nenosili,ale jako památku uschovali


Literatura:
Boris Prister: Odlikovanja, Zagreb 1964
Desanka Nikolič: Naša odlikovanja do 1941 g. Beograd 1971
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Avers,ale v Srbsku bylo zvykem nosit medaili s orlem na přední straně

Avers,ale v Srbsku bylo zvykem nosit medaili s orlem na přední straně
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Revers, takto správně ji pyšně nosili vojáci jako odplatu Kossova 1389

Revers, takto správně ji pyšně nosili vojáci jako odplatu Kossova 1389
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#297160 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pamětní medaile k 25 výročí osvobození jižních oblsti Srbska:


Tato medaile úzce navazuje na pamětní medaile první balkánské války. Podoba stylizovaného kříže. Medaile samotná má připomínat statečnost vojáků,kteří v první balkánské válce bojovali za osvobození Kosova,které je pokládáno za kolebku Srbské kultury a Srbské státnosti.


Avers:
Portrét krále PetraI a Alexandra I.Karadorděviče.Pod portrétem signatura:Kovnica A.D.Nápis v cyrilici:PROSLAVA DVADESETGODIŠNJICE OSLOBODENJA JUŽNEE SRBIJE


Revers:
Symbol vycházející slunce,které můžeme spatřit již na medaili z roku 1912Na horním rameni je: 1912-1937


Průměr medaile:32mm.


Literatura:
Boris Pister: Odlikovanja, Zágreb 1984
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Avers medaile

Avers medaile
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Revers medaile

Revers medaile
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#297438 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Mezi zajímavé památky,které se vztahují k problematice balkánských válek můžeme zařadit i neoficielní medaili Sv. Jiří za pomoc při léčení raněných a nemocných vojáků.


Lícová strana opis v kyrilici, překlad:
Svatý Jiří buď i nadále Srbů vzorem ochránce


Rubní strana opius v kyrilici,překlad:
Sláva mstitelům Kosova,pomozme vysílenému bojovníkovi 1912
Poděkování za překlad patří Ing. A.V.Petříčkovi.


Svatojířská problematika ukazuje,že zde v tomto případě jde o soukromou inciativu ruské šlechty,ale výroba byla zadaná evropskému rytci. Medaile je ražena v bílém kovu a je velmi vzácná. Vystavený exemplář pochází te soukromé sbírky a za další informace bude autor vděčný.V roce 1994 byla tato medaile nabízena v aukci (Frankfurt am Main) s popisem St. Georgsmedaille fur Kriegshilsdienste 1912 s poznámkou: Sehr selten semioffizielle Auszeichnung. medaile byla vydražena za 255 DM. Tato cena odpovídala ceně V. stupně řádu Bílého Orla. Že jde o ražbu zahraniční dokazuje i to,že medaile je v Srbsku a Černé Hoře neznámá,v současné době však hledaná.
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Smbolika Sv. Jiří(znak statečnosti a cti)

Smbolika Sv. Jiří(znak statečnosti a cti)
Pamětní kříž na srbsko-bulharskou válku 1913 - Námět,který je znám z medailí Červeného kříže Srbska a Černé Hory

Námět,který je znám z medailí Červeného kříže Srbska a Černé Hory
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#299536 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Pamětní medaile srbsko-turecké války z roku 1912
Spomenica srpsko-turskog rata 1912


Počátkem 20. století mladé národní státy :
Bulharsko
Černá Hora
Rumunsko
Řecko
Srbsko
Dosáhli svobody, ale ani jeden z těchto států nebyl zcela spokojený s výsledky, kterých bylo dosaženo v bojích proti Osmanské říši .


Turecká armáda stála pevně na území Makedonie, Thrákie i severního Epiru. Hlavním cílem Srbska bylo získat přístup k moři, Řekové chtěli naplnit myšlenku „ Velkého Řecka „. Zájem Ruska byl na válce a tak již 13. března 1912 je podepsána smlouva o přátelství a válečné pomoci mezi Bulharskem a Srbskem. V létě 1912 se do funkce premiéra dostává válce nakloněný Nikola Pašič .


11. května 1912 byla mezi náčelníky GŠ armády Srbska a Bulharska podepsaná tajná smlouva a Bulharsko bylo připraveno postavit polní armádu o celkovém počtu 200 000 vojáků a Srbsko 150 000 vojáků. Chybou však bylo to, že se nepodařilo vytvořit jednotné velení této balkánské armády. Podařilo se však do vojenských akcí zapojit Řecko s armádou o počtu 120 000 vojáků. Armáda Černé Hory stála pevně po boku Srbska. Tento tak zvaný „ Balkánský pakt „ byl připraven vojensky i politicky zničit Osmanskou armádu na území balkánského poloostrova .


Historici jako datum zahájen této I. Balkánské války obecně uvádějí datum 26. září 1912 .


Pamětní medaili I. Balkánské války 1912 založil král Petr I .-( Službeni vojni list, br.23 -7. XI. 1913 ). Medaili bylo možno udělit vojákům povolaných do aktivní služby, ale také všem angažovaným občanům Srbska, kteří se podíleli na osvobozovací válce, lékaři, střední zdravotní personál ( zde z Ruska, ale i Německa, Rakousko-Uherska, Holandska, Belgie a dalších zemí ). Medaili jako výraz angažovanosti obdrželi i ministři a poslanci, ale také např. představitelé Národní banky ( jak jinak financovat válku ? ), novináři. Ministr války měl zvláštní právo vyznamenat či přesněji předat medaili dalším osobám dle jeho výběru .


Popis medaile :


Avers:
Na přední straně je symbolika Kosova pole s monastyrem ( klášterem ) Gračanica, který je v pozadí. Ve střední části jsou válečné trofeje dobyté nad Tureckými jednotkami ( polní dělo s kolesnou ). Válečné trofeje jsou vloženy do půlvěnce z vavřínu jako připomínka vítězství. Nad bojištěm vychází jasné ( jindy psané krvavé ) slunce topící se v paprscích. Ve středu slunečního kotouče je letopočet 1912. V horní části medaile je prostý nápis :


OSVEČENO KOSOVO- ( ne zcela přesně a správně ve významu „ Odplata či pomsta Za Kosovo „, zde upomínka na nešťastnou bitvu z roku 1389 kdy Srbové utrpěli ničivou a zdrcující vojenskou porážku na Kosově poli ) .


Revers :
N ploše medaile je položen dvouhlavý orel se středním čestným štítkem, který nese královský srbský erb. Královský orel je vložen do věnečku z vavřínových lístků. V těchto lístcích jsou jména významných bitev této války :


- KUMANOVO
- SKOPJE
- PRILIP
- JEDRENE
- VELES
- N. PAZAR
- DEBAR
- ŠTIP
- PRIZREN
- BITOL
- SKADAR
- OHRID
- SJENCA
- DOIRAN
- TETOVO
- LJEŠ
- ELBASAN
- PRIŠTINA
DRAČ


Medaile je dobře ražena ze zlaceného bronzu a nosí se na splývavé stuze o šíři 28 mm ( barevné pořadí viz obrázek ). Pokud se medaile nosí na trojúhelníkové stuze, je tato široká 35 - 40 mm. Zakládací listina neukládá po smrti vyznamenaného vracet medaili Řádové kapitule. Medaile zůstává v rodině dekorovaného bojovníka .


Celkově bylo uděleno více jak 430 000 medailí, které jsou do dnešních dnů v srbské společnosti po morální stránce stále v centru pozornosti .Medaile vyráběla jednak firma Hugenin, ale také známá klenotnická firma Arthus-Bertrand a byla to právě tato firma, která vyrobila a dodala medaile se špatným opisem .


Opis OSVEČENO KOSOVO byl zaměněn na
OSVEČENO NOSOVO


Medaile s tímto opisem je uložena ve Vojenském muzeu v Bělehradě a je jen na Vás, zda takovou medaili neobjevíte ve své sbírce .


Medaile byla zhotovena i domácím výrobcem, kterým byl Miše Goldštejn z Bělehradu. Medaile se předávala v jednoduché etuje, spíše krabičce, bez označení, ale v některých případech je na vnitřní straně víčka vlepena značka výrobce. K medailí známe i několik typů miniaturek, různé velikosti i provedení .



Literatura je uvedena v úvodní části .
URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#379970 Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

URL : https://www.valka.cz/Pametni-kriz-na-srbsko-bulharskou-valku-1913-t64402#728244 Version : 0
Discussion post Fact post
Attachments

Join us

We believe that there are people with different interests and experiences who could contribute their knowledge and ideas. If you love military history and have experience in historical research, writing articles, editing text, moderating, creating images, graphics or videos, or simply have a desire to contribute to our unique system, you can join us and help us create content that will be interesting and beneficial to other readers.

Find out more