Main Menu
User Menu

Military history website

Sadat, Muhammad Anwar El

Anwar Sadat / محمد أنور السادات‎

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

Anwar Sadát - prezident


(1918 - 1981)


Narodil se 25. prosince 1918. Na vojenské škole v letech 1936-38 se seznámil s Násirem. Za druhé světové války byl krátce vězněn Brity jako německý špion. Po válce se stal členem Hnutí svobodných důstojníků. V roce 1952 se účastnil převratu, který sesadil krále Farúka. Za vlády Násira pak zastával mnoho funkcí, mmj. byl dvakrát více-prezidentem.


Po smrti Gamala Abdala Násira v roce 1970 se stal prezidentem. Postupně zbavoval Egypt sovětského vlivu a roku 1972 vyhostil ze země tisíce sovětských poradců a techniků. V roce 1973 vedl spolu se Sýrií válku proti Izraeli (tzv. Yom Kippurskou), ale pod tlakem USA zahájil s Izraelem mírová jednání.


V roce 1977 se prezident Sadát stal vůbec prvním arabským politikem, který Izrael navštívil u příležitosti navázání diplomatických styků. V září 1978 přijal pozvání amerického prezidenta Cartera, aby se sešel s Beginem k mírovým rozhovorům v Camp Davidu. Toto jednání se stalo základem pro izraelsko-egyptskou mírovou dohodu z března 1979. V témže roce byla Sadátovi a Beginovi společně udělena Nobelova cenu míru.


6. října 1981 byl na prezidenta Sadáta spáchán muslimskými teroristy úspěšný atentát.*)

zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anwar_Sadat
URL : https://www.armedconflicts.com/Anwar-Sadat-mhmd-anor-ls-d-t-t20049#75308Version : 0

This post has not been translated to English yet. Please use the TRANSLATE button above to see machine translation of this post.

K atentátu došlo následovně:


Po zveřejnění fatwy Umara Abdarrahmána, která vyzývala k zabití Anwara Sadata, se skupina vojáků rozhodla, že odstranění Sadata provedou nyní. Vojenská přehlídka 6. 10. měla být velmi bezpečná- Sadat byl chráněn čtyřmi strážci a vojákům smělo být vydáno jen velmi málo munice, a to ještě jen některým. Bohužel, chybička se vloudila- důstojníci pověření kontrolou tohoto opatření odcestovali na pouť do Mekky.


Při přehlídce, právě když nad tribunou přelétaly vojenské Mirage, zastavil před prezidentskou tribunou vojenský nákladní vůz. Sadat v očekávání toho, že mu vojáci vzdají hold, povstal. Z vozu v té chvíli vyskákali vojáci, kteří směrem k Sadatovi hodili několik granátů a začali pálit ze samopalů. Chalíd Islambulí se rozběhl směrem k prezidentovi a s křikem "Smrt faraonovi!" do jeho (v té době už patrně mrtvého) těla vyprázdnil zásobník svého samopalu.


Během útoku byli zraněni též např. irský ministr obrany James Tully nebo egyptský ministr obrany, pozdější generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí. Chálid Islámbulí byl v roce 1982 ze svůj čin popraven.
URL : https://www.armedconflicts.com/Anwar-Sadat-mhmd-anor-ls-d-t-t20049#154367Version : 0